• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rudolfův majestát. Zákon, který zemi přivedl k pobělohorské tragédii

    9.7.2020

    Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy usmál. Paranoidní strach z bratra Matyáše mu brání reálně uvažovat. Vysoká politika ho přestala bavit. Třeští mu z ní hlava. Dobře míněné rady neposlouchá, raději přijme k audienci šarlatána, který mu slíbí, že zná způsob, jak jeho nenáviděnému bratru ublížit. A nechá si to dobře zaplatit, jak jinak. Už na ty tahanice opravdu nemá sílu. Podepíše a nechá přiložit císařskou pečeť. Konečně má chvíli klidu. Mezi jeho sbírkami umění je mu nejlépe. Píše se devátý červenec roku 1609.

    Co vlastně tehdy císař Rudolf II. podepsal? Majestát o náboženské svobodě. Pergamen, který přispěl k uklidnění v náboženských otázkách zemí Koruny české úplně stejně, jako o tři století později Versailleská smlouva k evropskému míru. Majestát nebyl podepsán s rozmyslem a po dohodě všech zúčastněných stran.

    Byl podepsán pod tlakem, kterému už císař nedokázal vzdorovat. Na jedné straně nenáviděný bratr, na druhé konflikt mezi katolíky a protestanty. Oheň a voda. Kompromis nebyl možný. Turecké nebezpečí a Bočkajovo povstání v Uhrách. Císař, který na jedné straně nelitoval peněz pro svoje sbírky, byl neuvěřitelně lakotný, pokud se hovořilo o žoldu pro vlastní vojáky.

    Magistr Kelly byl „alchymistou“ císaře Rudolfa, ve skutečnosti však pouhý šarlatán. Z vězení utíkal dvakrát a doživotně se při tom zmrzačil

    Se Španělskem a jeho pomocí nemohl počítat. Z bývalé říše, nad kterou slunce nezapadalo, se stalo jen velkohubé pozlátko, které si odmítalo připustit, že už rozhodně nehraje první housle. Nekonečná válka v Nizozemí a příměří s povstalci, které se dalo označit za prohru. V té době už lodi kdysi slavné Armady dávno hnily na dně Kanálu La Manche. Na výsluní se tlačila nová námořní velmoc. Madrid měl docela jiné starosti, než se zajímat o potíže Habsburka, který popřával sluchu jinověrcům, udržoval podezřelé styky a věřil více magii, než Písmu svatému.

    Rudolf hasil požáry na všech stranách a nevěděl si rady. Matyáš postupoval a on se již chystal uprchnout do bezpečí v Sasku, čímž velice vyděsil kurfiřta, který se rozhodně do konfliktu mezi Habsburky nehodlal zapojit. Uhry i Morava patřily již Matyášovi a Matyáš vůbec nepochyboval o tom, že i Češi mu vyjádří podporu. K jeho velkému úžasu a zklamání se tak nestalo.

    FOTO: Osudová listina

    Osudová listina - Majestát Rudolfa II z roku 1609Osudová listina - Rudolf II.Osudová listina - Matyáš HabsburskýOsudová listina - Zdeněk Vojtěch Popel z LobkovicOsudová listina - 1024px-Praha_Hrad_1607

    České stavy se postavili za Rudolfa. Z žádné velké lásky to nebylo. Bylo to jen a jen pragmatické uvažování. Matyáš nebyl dosud císařem a listiny s jeho podpisem neměly váhu zákona. Náboženskou svobodu mohl podepsat jedině panovník, to bylo uvažování, kterým se stavové řídily. Tak se i stalo.

    Císař Rudolf, zdecimovaný nejen vlastními neúspěchy, strachem z bratra, i postupným rozkladem osobnosti, sžírané neléčitelným syfilisem, konečně podlehl a podepsal osudovou listinu. Fanatický katolík a kancléř Vojtěch Popel z Lobkovic odmítl listinu kontrasignovat. Listinu nakonec podepsal umírněný katolík a nejvyšší purkrabí Adam ze Šternberka. Listina byla založena do Zemských desek jako zákon. Zákon, který zemi přivedl k pobělohorské tragédii.

     



    Nepřehlédněte