Na pstruhové Ohři opět v okolí Žatce přistihla stráž dva muže, z nichž jeden rybařil bez povolenky. Rybáři v České Kamenici na Děčínsku zadržela povolenku za to, že si ponechal sedm línů namísto maximálně čtyř. Obdobné případy zaznamenali strážníci také při kontrolách na Litoměřicku, Teplicku nebo Ústecku, řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský.
„Stráž chodí celoročně, ale primárně se zaměřuje na období se zvýšeným výskytem rybářů, protože je to dáno i počasím. Čím je lepší počasí, tím je u vod více rybářů,“ uvedl Skalský. Například na pstruhových vodách začíná sezona až 16. dubna, přesto tam stráž dělá namátkové kontroly a eviduje záchyty. K vodě přilákalo rybáře neobvykle teplé počasí v posledním týdnu.
Rybářská stráž není přímo orgánem svazu, ale je jmenovaná na návrh uživatele revíru. „Následně podléhá státní správě. Takže rybářská stráž, i když stráží naše revíry a je jmenovaná v podstatě z našich řad, tak pod nás nespadá,“ vysvětlil mluvčí svazu. Kde a kdy bude stráž dělat kontroly, je na jejím rozhodnutí. Skalský podotkl, že jde nicméně o koordinovanou činnost. Navíc je lepší, aby kontroloři chodili po dvou. Často se setkávají i s agresivními a opilými lidmi.
V některých případech, zpravidla při odhalení pytláků, volá stráž městskou policii. „Strážníci si rovnou mohou odvézt případně zabavené vybavení a podobně. Případně, když je ten kontrolovaný agresivní,“ doplnil mluvčí. V případě, že se stráž setká s cizinci – pytláky, řeší incidenty rovnou státní správa. Skalský dodal, že většina prohřešků u cizinců plyne z neznalosti.
Zdroj: ČTK