• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rýsuje se budoucnost domů v Malínské ulici. Než se postaví nové, stávající musí k zemi

  30.1.2023
  Táňa Pikartová

  Desítka chce v ulici Malínská postavit nový objekt určený pro dostupné nájemní bydlení. Vzniknout má přesně na místě současného komplexu zanedbaných, vybydlených bytových domů, které jsou vzhledem ke svému experimentálnímu původu prakticky nerekonstruovatelné.

  Objekt ve Strašnicích by byl zřejmě až dosud zcela neznámý, tak jako stovky jiných se stejným osudem v Praze, kdyby ho na konci listopadu neobsadila skupina squatterů, organizovaných skupinou Opravdu Dobré Squaty.
  Požadovali, aby v něm vzniklo kulturní a sociální centrum a poměrně dlouho nehodlali objet opustit. Až poté, co na místo přijeli zástupci radnice v čele se starostou Martinem Valovičem (ODS), squatteři budovu díky příslibu dalšího jednání opustili.
  Cílem squatterů bylo, podle vyjádření jejich zástupců, vytvořit prostor pro alternativní kulturu a sociální služby, například lidem bez domova v souvislosti s krizí bydlení.

  Velkorysá dohoda
  Mezi squattery a radnicích došlo, dá se v odstupem času říct, k velmi jasné a vstřícné dohodě, kterou obě strany respektovaly a respektují dodnes.
  Obsazená budova podle Valoviče není pro prezentovaný záměr vyhovující a není ani bezpečná, což v listopadu pochopili i squatteři, jejichž zástupci se na základě dohody se starostou následně sešli na vršovické radnici. Součástí jejich podmínek pro opuštění budovy bylo také to, že je policie nebude legitimovat, s čímž policisté souhlasili. „Další schůzka se zástupci squatterů proběhla a byl jsem překvapený její věcností,“ potvrdil starosta a dodal: „Vysvětlili jsme jim, že domy v Malínské se musí zbourat a následně tam plánujeme vybudovat nájemní bydlení, což je řešení, které tomuto místu dá nové smysluplné využití. Pro účely komunitního a sociálního centra se do konce ledna pokusíme vytipovat jiný vhodný prostor.“
  Už během února, jak potvrdil Našemu regionu tiskový mluvčí Městské části Praha 10 Marcel Pencák, lze očekávat rozhodnutí radnice o tom, jaký objekt squatterům radnice nabídne.

  Demolice jistá
  Objekt v Malínské ulici je už natolik vybydlený, že je už několik let na Desítce jedním z prvních adeptů na demolici.
  „Situace s bydlením se v Praze diskutuje už mnoho let, budova v Malínské je ale zároveň mnoho let bez využití. Správnou cestou je proto tento prostor proměnit, využít, a přijít s kvalitním projektem pro nájemní bydlení. Roste počet lidí, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou. Města a městské části mohou a měly by v této situaci pomoci i proto, že takové bydlení má vliv na život a dění ve městě. Byty pro mladé rodiny, ale i klíčové profese do města mohou hodně přinést. Hlavně proto by měly vznikat projekty s nájemními domy. Brownfield v Malínské k tomuto vybízí a my budeme dělat všechno pro to, aby dostal v dalších letech co nejjasnější obrysy,“ popisuje Radek Lojda (TOP 09), místostarosta pro bytovou politiku, dotace a bezpečnost.
  Kdy se však začne stavět, není jasné. Není jasné ani to jak budou budoucí domy nájemního bydlení Desítky vypadat, kolik v nich bude bytů, jak velkých, v jakých dispozicích. V současné době není známá ani případná cena výstavby nového bydlení a ceny nájmů.  Nepřehlédněte