Samoživitelka Romana, Hanka z ubytovny i nezaměstnaná Jana našly bezplatnou pomoc v Nymburku

14.4.2021
Andrea Cerqueirová

„Bylo štěstí, že v té době zrovna běžela celonárodní sbírka potravin, které jsme se jako organizace také zúčastnily. Rodina tak získala dostatečné množství potravin a drogerie. S tím mohla překlenout to nejhorší období,“ uvedla vedoucí programu rodin zmíněné organizace Mirka Vokounová Krepčíková. Pro rodinu se podařilo najít malý byt, kde je již přihlášena k trvalému pobytu. Podařilo se také vyřídit příspěvek na bydlení. Teď už Romaně chybí jenom práce, která by pomohla ke zlepšení finanční situace rodiny, což je v době covidu a následných pandemických opatření nelehký úkol.

Domácí násilí může přerůst ve stalking. Pomoci může intervenční centrum!

Do úzkých se dostala také Hanka, která s manželem a dvěma dětmi žila na ubytovnách. „Ubytovna je hygienicky nevhodná pro bydlení takto malých dětí. Špinavá společná kuchyňka s ostatními obyvateli, kde se věčně ztrácí jídlo ze společné lednice. O společné koupelně ani nemluvě. Navíc nemáme ani smlouvu na bydlení,“ řekla Respondeu. Sociální pracovnice se zaměřila na pomoc hledání stabilního zaměstnání pro otce dětí a vhodného ubytování pro celou rodinu. Zaměstnání se podařilo najít v nedalekém podniku, povedlo se najít i bydlení.

Důležitá je i pomoc po psychické stránce

Respondeo, které má sídlo v Nymburku (nám. Přemyslovců), se snaží bezplatně pomáhat rodinám, kde často děti a jejich rodiče žijí v nevyhovujících podmínkách a chudobě. Cílem aktivit, podpořených z dotačního programu Rodina Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, je, aby děti mohly zůstat doma se svými blízkými, a přitom nijak nestrádaly. Organizaci se to daří například i díky pomoci Nadačního fondu Albert.

Občanská poradna pomáhá v době covidu zaměstnancům, kteří mají pochybnosti

Někdy je pomoc v rodinách potřebná i po psychické stránce, zvlášť v současném pandemickém stavu. Kupříkladu Jana v období karantény přišla o několik příbuzných. Ze všeho byla vyčerpaná a nezvládala s dětmi distanční výuku. Respondeo jí nabídlo bezplatnou psychoterapii, která jí pomohla postupně se se ztrátou vyrovnat. Sociální pracovnice Respondea spolupracovala se školou i dětmi, aby zvládaly školní online výuku a úkoly.Nepřehlédněte