• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Šándor v ruskou stopu u žháře z Klíčova nevěří, další mluví o odvádění pozornosti od smrti šéfa kampeličky

  14.6.2024
  Jitka Kačánová

  Pachatel žhářského útoku na autobusy v garáži Klíčov je ve vazbě. Za teroristický útok mu hrozí až doživotí.

  Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko. Ozývají se ale i hlasy, že ODS chce touto kauzou odklonit pozornost od neúspěchu v evropských volbách nebo od záhadné smrti šéfa „Fialovy“ kampeličky. Bezpečnostní expert Andor Šándor v činu víc než práci ruských služeb vidí hloupé chuligánství.

  „Existuje podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska, je to součást hybridní války, proti které se musíme bránit,“ řekl Fiala. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) doplnil, že podobné typy útoků se nyní mohou chystat napříč Evropou a i Česko může být cílovou zemí. „Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů,“ dodal.

  Destabilizace a strach

  Žhářský útok se na Klíčově odehrál v noci na čtvrtek 6. června. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a o dva dny později ho zadržela a nyní je ve vazbě. „Za teroristický útok mu hrozí zákon sazbou 12 až 20 let odnětí svobody, nebo dokonce trestem výjimečným, tedy odnětím svobody na 20 až 30 let nebo doživotím,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Zadržený muž je původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Vondrášek nechtěl upřesnit, do jaké míry muž svůj čin dokonal. „Jen můžu říct, že bych ocenil duchapřítomnou reakci personálu dopravního podniku,“ podotkl.

  Bezpečnostní informační služba (BIS) na síti X napsala, že stejně jako zpravodajské služby v dalších zemích získává stále jednoznačnější informace o aktivitách ruských zpravodajských služeb, které se snaží verbovat mimo Rusko lidi ochotné za peníze provádět na území evropských států sabotáže. „Cílem je destabilizace, vyvolání strachu a nedůvěry občanů v to, že je jejich státy dokáží ochránit,“ uvedla kontrarozvědka.

  Premiér událost spojil s dalšími případy, které se v poslední době odehrály v Evropě a existuje u nich podezření na zapojení ruských tajných služeb. „Jde o květnový požár ve Varšavě, žhářský útok na obchodní dům v Litvě a další případy,“ dodal. Rakušan doplnil, že policie i s tímto vědomím prozřetelně od počátku spolupracovala s tajnými službami a vedla tímto směrem vyšetřování.

  Vrtění psem?

  Slovům premiéra Fialy a ministra Rakušan o ruském zapojení do žhářství v Klíčově ale ne každý věří. Podle některých názorů jde z jeho strany o odvádění pozornosti od nepříliš výrazného výsledku ODS v evropských volbách. A nebo také od záhadné smrti bankéře Roberta Zelenky, který šéfoval Podnikatelské družstevní záložně. Tedy kampeličce, ve které měl Fiala podíl, který zapomněl zmínit v majetkovém přiznání. A kterou opoziční ANO označilo za pračku na peníze.

  Ruskou stopu zpochybňuje také bývalý ředitel vojenské zpravodajské služby Andor Šándor, i když ji s absolutní jistotou vyloučit nemůže. „V situaci, kdy takovýto idiot může být naverbován na sociální síti, jako je třeba Telegram a tak podobně, a i kdy on ani nemusí vědět, kdo je zadavatelem, a za nějakou odměnu půjde něco udělat, tak to je věc, že kdo ví, jestli se vůbec někdy dozvíme, jak to doopravdy bylo,“ řekl Našemu REGIONU.

  Klíčovského žháře ani nespojuje s útoky po Evropě, které podle něj ve srovnání s tímto útokem vypadají mnohem vážněji a mohou nést nějakou stopu skutečně organizované akce. „Jihoamerický občan, který se pět dní potuluje po Česku, a pak se rozhodne, že polije autobus nějakou hořlavinou a ještě se mu to ani pořádně nepodaří, to je spíš úsměvná příhoda hloupého chuligána než to, v čem bychom mohli spatřovat vysoce sofistikovanou akci ruské vojenské rozvědky GRU,“ míní Šándor.

  „Pokud by to skutečně byl výkon GRU, tak by Česká republika mohla být celkem v klidu. Protože jestli vrcholným majstrštykem GRU je tahle zpackaná akce, tak si myslím, že se nemáme čeho obávat,“ doplnil Šándor.

  Problém vidí v tom, že se zde k věření překládá tvrzení, že to byli Rusové, aniž by byl předložen důkaz. „To vypadá jako Vrbětice, kde jsme si také jistí, že to byli Rusové, ale u soudu by to neuspělo, protože k tomu není žádný důkaz, což mi přijde velmi komické. Řekl bych, že o vině v demokratické zemi nerozhodují ani policisté, ani politici, ale nezávislý soud,“ dodal.

  S využitím ČTK  Nepřehlédněte