Schody výrazným způsobem utvářejí vnímání interiéru. Upoutají pozornost a rozehrají hru dynamiky se statikou

19.1.2019
Redakce
Další fotky

Styl a materiál

Souznít by měl zvolený charakter celé realizace i materiál na ni použitý. V moderních interiérech se kromě designových skleněných nebo industriálně vyhlížejících celokovových schodišť stále využívá osvědčené dřevo. Většinou v kombinaci s ocelí, nerezem nebo už zmiňovaným sklem. Vzájemné souznění pak přispívá k vytvoření výsledné lehkosti a vzdušnosti obytného prostoru, navíc jejich využití v interiéru je prakticky univerzální. Nejčastěji se působivý přírodní materiál objevuje na ploše stupňů, kde v plné míře vyzní jeho krásná a přirozená kresba. Barevné moření nabízí takřka neomezenou škálu odstínů, při jejichž volbě zohledňujeme především navazující podlahovou krytinu. Zatímco klasické celodřevěné realizace bývají spojovány spíše s rustikálním či venkovským stylem, monolitická železobetonová schodiště, jimž dodají dřevěné prvky originální vzhled, nacházejí uplatnění především v moderních interiérech.

Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Atraktivní solitér

Kombinace funkčnosti a estetiky, vhodně zvolené materiály a tvar, bezpečnost při každém kroku. To vše je třeba při výběru schodiště mít na zřeteli. A je libovolné, zda jde o hlavní komunikační prvek, propojující jednotlivá podlaží, nebo jen o způsob překonávání menších výškových úrovní v rámci interiéru, spojeného velkorysou dispozicí. Přestože někdy musí estetika funkčnosti a danému prostoru poněkud výrazněji ustoupit, schodiště by mělo zůstat jeho dominantou. Proto přistupujeme k jeho navrhování a realizaci tak, jako by šlo o výtvarnou záležitost.

Nejznámější pražské pasáže blízko Václaváku. Vzpomínáte, kde bývalo nejkrásnější točité schodiště?

Ve znamení geometrických linií

Přímé schodiště nebo lomené v pravém úhlu dává na bočnicích vyznít svému ozubenému profilu, který nezřídka bývá zdůrazněn lištami či samotnou, v plné míře přiznanou, konstrukcí. Schodiště točité nebo vřetenové zase klade důraz na dokonalé řemeslné zpracování, jež umožní vyniknout jednoduché kráse přírodního materiálu. Pro vřetenovou realizaci se rozhodují obvykle uživatelé stísněnějšího obytného prostoru, vystačí si totiž s kruhovitým půdorysem o poloměru daném šířkou jednoho stupně, se středem v podobě nosného sloupu v hladkém či spirálovitém tvaru a do něho vetknutými schodnicemi, ať už z oceli, skla nebo dřeva.

Ladnost, lehkost a elegance jsou pak vlastnosti, právem připisované schodištím samonosným, jež se v prostoru pohybují jakoby se vznášela. Způsob ukotvení a typ konstrukce pracuje se stylovou čistotou, podtrženou typem zvoleného materiálu a povrchové úpravy. Výrazným doplňkem schodiště je samozřejmě zábradlí, které může být z čirého nebo matného skla či ocelové s dřevěným madlem. Nerezové v kubizujících křivkách patří mezi designové novinky ve stylu retro. Při navrhování schodiště je třeba myslet i na to, aby bylo nejenom krásné, ale také pohodlné, bezpečné a snadno dostupné ze všech místností.

FOTO: Designové stoupání

Designové stoupání - interiér bydlení schodištěDesignové stoupání - interiér bydlení schodištěDesignové stoupání - interiér bydlení schodištěDesignové stoupání - interiér bydlení schodištěDesignové stoupání - interiér bydlení schodiště
Další fotky
Designové stoupání - interiér bydlení schodištěDesignové stoupání - interiér bydlení schodiště

Text: Zuzana LangováNepřehlédněte