Schopnost, nebo neschopnost mozku. Černá opravdu zeštíhluje

17.1.2019
Filip

Dnešní móda má mnoho pravidel, a vlastně vždycky měla. Některá z nich jsou dnes již zastaralá. Třeba to, že pásek musí ladit s botami, snad platí už jen u obleku a vodorovné, rozšiřující pruhy taktéž přestaly být noční můrou návrhářů. Existuje však jedno pravidlo přesahující všechny tradice i dobu. Černá zeštíhluje!

Odpověď, proč tomu tak je, najdeme v neurovědě. Vše, co za tím je, je proces, s jakým náš vizuální systém zpracovává světla.

Ideální denní dávka kávy. Vejdete se do tolerance?

Není běžné, že by článek o módě začínal zmínkou o vědci, ale pokud chceme pochopit, jak černá funguje, bude to nezbytné.

Hermann von Helmholtz byl významnou osobností 19. století. Převážně pro své studium fyziologické optiky. V rámci své práce se mimo jiné zabýval právě tím, jakou roli hraje fyzika a psychologie v tom, co vidíme. Součástí bylo několik optických iluzí, na kterých si každý může velikostní zkreslení mezi bílým a černým čtvercem ověřit.

Na základě těchto úvah vědci v roce 2014 použili elektrody k záznamu elektrických signálů jdoucích z neuronů do vizuálních oblastí mozku kočky, opice a člověka. Účastníci se poté opakovaně dívali na světlé tvary na tmavém pozadí a tmavé na světlém pozadí, tedy podobně jako v experimentu doktora Helmholtze. Senzory elektrod ukázaly, že ne všechny vizuální neurony se chovají stejně.

Nejškodlivější návyková látka pro rodiny? Budete se divit, není nelegální

Náš systém pracuje s dvěma typy neuronů. S tzv. on-neurony a off-neurony. Zatímco první reagují pouze na světlé objekty, druhé jen na ty tmavé. Elektrody odhalily, že čím více se díváme na tmavý objekt na světlém pozadí a čím větší tento kontrast byl, tím aktivnější neurony byly.

Ovšem světlo on-neuronů se chovalo zvláštně. I při stejném množství kontrastu způsobovaly světlé objekty na těchto on-neuronech odezvu daleko větší.  

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

Dává to však smysl. V temnotě chcete zachytit jakékoliv, ať už sebemenší světlo. Takže vizuální systém, který dokáže toto světlo zachytit a maximálně ho zvětšit, je užitečný. Mozek tak slabé světlo v temnotě maximálně využije. Zatímco u tmavých objektů na přesvíceném pozadí to neplatí.

Takže až si příště budete vybírat nový kousek oblečení, věřte vědě a lidskému tělu. Pokud je zeštíhlení vaším cílem, černá opravdu funguje.

Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

 

 

 Nepřehlédněte