Sdílené koloběžky a kola překážejí chodcům. Radní chtějí regulaci

26.6.2021
Jan Štoll

Rada žádá magistrát, aby stanovil maximální počet sdílených dopravních prostředků na území městské části Brno-střed a také aby se průběžně odstraňovaly nevhodně odstavené sdílené dopravní prostředky v součinnosti městské policie a Brněnských komunikací. Požaduje také, aby magistrát vyznačil nová místa určená jako parkovací plochy pro tyto prostředky.

Kvůli prudkému nárůstu počtu sdílených dopravních prostředků v posledním roce se často stává, že je lidé odstavují na nevhodných či nelegálních místech, například v zeleni, na parkovacích stáních, u laviček, na dětských hřištích a podobně, řekl radní Brna-středu Jan Mandát (ODS s podporou Svobodných). Navíc podle něj zaplňují i městské cyklostojany a znemožňují tak odstavování běžných jízdních kol. „Stěžují si nám na ně také ve velkém občané,“ řekl Mandát.

Praha řeší pravidla pro sdílené koloběžky, jezdit a parkovat budou moci jen na vymezených zónách

Postihovat provozovatele sdílených dopravních prostředků za prohřešky uživatelů není možné, regulace je proto podle něj jedinou cestou. Provozovatelé naopak odpovídají za množství prostředků. Jelikož dosud nepřispívají na dopravní infrastrukturu, požaduje městská část finanční kompenzaci za každý provozovaný kus. „Tímto způsobem dojde ke zpětné vazbě provozovatelů vůči dopravní infrastruktuře a k optimalizaci počtu kusů provozovaných dopravních, často spíše zábavních prostředků,“ dodal Mandát.

V Brně poskytují sdílené koloběžky společnosti Lime, Yoyoway a Bolt. Problémy s jejich nevhodným odkládáním nejsou novinkou. Od dubna je však měla vyřešit dohoda mezi městem a poskytovateli, která definuje snahu všech o eliminaci nevhodně odložených koloběžek. „Zdálo se nám, že tato dohoda zprvu fungovala, ale poslední reakce jsou jiné. Sami to prověřujeme a v příštích dnech budeme s poskytovateli koloběžek jednat. Pokud naše gentlemanská dohoda nefunguje, přijmeme další opatření. Zatím ale nemáme legislativní prostředek, který by umožnil významně regulovat pohyb koloběžek ve městě,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Zdroj: ČTKNepřehlédněte