Se současným návrhem výhledu rozpočtu nebudou prý české vysoké školy konkurenceschopné

17.9.2021
Redakce

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Ačkoli předsednictví Rady VŠ ocenilo návrh nárůstu na příští rok, s rezignací na další růst rozpočtu v dalších letech nesouhlasí. „Je to v přímém rozporu s očekávaným demografickým vývojem a nutností minimálně udržet procento vysokoškolsky vzdělané populace. Nedojde-li naopak k nárůstu financí pro oblast vysokých škol i v dalších letech, povede to k dalšímu poklesu konkurenceschopnosti vysokých škol na trhu práce, a tím i ohrožení udržení potřebné kvality a rozvoje vysokoškolského vzdělávání,“ upozornili zástupci RVŠ.

Z výroční zprávy ministerstva školství plyne, že na vysokých školách v minulém roce skončilo období úbytku studentů, které trvalo od roku 2011. Počet studujících se loni meziročně zvedl zhruba o 3,7 procenta přibližně na 299.400. Ke studiu se poprvé zapsalo asi o 7,5 procenta lidí víc než v roce 2019. Důvodem nárůstu je demografický vývoj, kdy ze středních škol začínají vycházet silnější ročníky narozené po roce 2000. V následujících letech úřad čeká, že počet studujících bude kontinuálně stoupat. O potřebě navyšovat i kvůli tomu dál rozpočet hovořil v létě také předseda České konference rektorů Martin Bareš.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte