V Turnově zahájili novou výstavu. Je o smrti, zločinu a pohřebních rituálech

V Turnově v zavřeném Muzeu Českého ráje zahájili výstavu. Zní to trochu divně, ale budeme věřit muzejnímu facebooku.

„Zahájili jsme výstavu Na poslední cestě. Projděte si ji společně s námi alespoň prostřednictvím virtuální vernisáže. Připravíme pro vás další online komentované prohlídky a představení těch nej exponátů, které činí tuto výstavu jedinečnou. Ponořte se do světa mystiky, spiritismu, tajů a smyslu pohřebních rituálů…“

Výstava Na poslední cestě v Muzeu Českého ráje v Turnově vás zavede do tajů a zákulisí pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími. Najdete tu řadu jedinečných exponátů a poznatků z oboru archeologie, historie, etnologie i folkloristiky. Cyklus výstav a doprovodných programů odhalí skutečnosti spojené s pohřebními rituály, na své si přijdou milovníci pravěku, středověku, baroka i moderních dějin. Důležitou součástí výstavy bude také líčení tradičních pohřbů na vsi.

A víte, co činilo venkovské pohřby tak významné? Hovoříme-li o období od 18. století až do první poloviny 20. století, pospolitost venkovského prostředí byla dána každodenním sousedským soužitím a omezenou mobilitou. Představovala prostor, kde se na životě jednotlivce podílelo celé společenství. Dělo se tak v rovině všední i sváteční. Jednotlivé životní etapy lidského života – narození, dětství, dospívání, dospělost, stáří a koneckonců i smrt se vyznačovaly pevně normovanými znaky. Přechody mezi nimi, tedy významné zlomové oka-mžiky v životě jedince, byly bedlivě dozorovány a prožívány celým okolím.

Rekonstrukce Valdštejnské lodžie se Jičínu prodraží. Odhalila špatný stav zdiva a trámů

Tyto „přechody“ byly doprovázeny rituály, které měly jedinci usnadnit vstup do nové role. Když umřel příslušník rodiny či soused, podílela se na jeho cestě ze světa živých do pomyslného světa mrtvých celá venkovská komunita. Účast na rituálu tvořila součást soužití vesnického společenství. Všichni vyprovázeli nebožtíka na jeho poslední cestě, která směřovala k posmrtnému životu. Podoba vesnických pohřbů se měnila velmi pomalu. Po generace dodržovaný řád dodával pohřbům smysl a jistotu zajištění posmrtného života.

Nahlédneme-li do života našich předků, je třeba mít neustále na paměti, že smrt byla každodenní součástí života. Tato skutečnost ovlivňovala dobové vnímání celého života i jeho konce. Především ve venkovském prostředí byl přítomný odkaz baroka a jeho důraz na „dobrou“ a „spravedlivou“ smrt. Venkovan poslušný obecně uznávaného společenského řádu hleděl proto před smrtí uspořádat všechny své náboženské i světské záležitosti. Bylo nezbytné se před smrtí usmířit s bohem, rodinou i celým vesnickým společenstvím. Zejména staří a nemocní se tak na svůj odchod připravovali.

Dubá věnuje péči svým památkám. Stala se Historickým městem roku Libereckého kraje

V křesťanském prostředí se utvořil stabilní rámec duchovního zaopatření umírajícího – poslední pomazání, požehnání a poslední pořízení. Umírající se hleděl rozloučit s rodinou, přáteli, sousedy, odprosit je za případné křivdy a vypořádat majetkové poměry po jeho smrti tak, aby dědictví bylo rozděleno spravedlivým dílem. Mezi bohatšími venkovskými obyvateli bylo běžné sepsání testamentu čili závěti.

Lidé, kteří zemřeli předčasnou nebo násilnou smrtí a kteří nestihli dostát svým povinnostem, zanechali po sobě dluhy, neodčiněnou křivdu, případně malé děti, byli považováni za duše, které nemohou dojít pokoje. Obecně rozšířená byla z toho důvodu víra v revenanty, kteří se po smrti vraceli do světa živých. I o těch bude hovořit výstava Na poslední cestě, konkrétně její druhá část s podtitulem Zločin, trest a záhrobí, která je instalována v Kamenářském domě. Zavede vás do tajuplného světa popravišť, revenantů nebo spiritismu, uvidíte katův meč, mučící nástroje, nebo oprátku Josefa Köglera, vraha a zloděje z nejhorších.

Obě výstavy čekají na své návštěvníky až do 5. září, snad se viry a vláda smilují a pustí nás do muzea.

FOTO: Z výstavy Na poslední cestě… v Turnově

Z výstavy Na poslední cestě… v Turnově - 1 tur muz smrtZ výstavy Na poslední cestě… v Turnově - 2 160408544_5480764195281851_6850242477221304960_oZ výstavy Na poslední cestě… v Turnově - 3 tur DSCF1746-781×1024Z výstavy Na poslední cestě… v Turnově - Popravčí meč v Kamenářském domě v TurnověZ výstavy Na poslední cestě… v Turnově - Mučící nástroje v Kamenářském domě v Turnově
Další fotky
Z výstavy Na poslední cestě… v Turnově - 0 P1300565-scaled

Zdroj: Michaela Havelková, Muzejní čtvrtletník

26.7.2021
Na tři měsíce se odmlčely hodiny na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru....
25.7.2021
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
23.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.7.2021
Liberecko a Českolipsko zasáhly o uplynulém víkendu bouřky a přívalové deště. Hasičský záchranný sbor Libereckého...
22.7.2021
Liberec - Dlouho se čekalo, jak se vyvine situace kolem mladého ofenzivního záložníka. Teď už...
22.7.2021
Liberec - Začátek sezóny se kvapem blíží a my už se těšíme na vaši návštěvu...
21.7.2021
František Charousek přišel na svět 14. července 1885 ve Veselé u Semil v malém dřevěném domku...
20.7.2021
Město Nový Bor bude jednat o koupi secesní budovy na náměstí Míru, ve které sídlí...
19.7.2021
Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o...
16.7.2021
Kdysi se z vrchu Stráž – v případě, že se blížili nepřátelé – posílaly kouřové...
15.7.2021
Celkem 15 objektů bude zdarma zpřístupněno v rámci Dnů lidové architektury, které se v Libereckém kraji budou...
Reklama