• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Šestka chce přehrát rekonstrukci důchoďáků na Kulaťáku na někoho jiného. Jenže nikdo nemá zájem

  14.5.2018
  Fefík
  Další fotky

  Tři domy seniorů na dejvickém Kulaťáku jsou roky prázdné. A jak to tak vypadá, situace se hned tak nezmění.

  Radnice Prahy 6 si to malovala takhle:
  „Prostřednictvím výběrového řízení chceme nalézt renomovaného a zkušeného partnera, zodpovědného za rekonstrukci, postupnou údržbu a provoz objektů,“ řekla koncem února radní „šestky“ Milena Hanušová. Smluvní partner by měl objekt nejen komplexně rekonstruovat, ale po dobu třiceti let také provozovat a udržovat. „Rozpočet městské části tak nebude přímo zatížen a také možná projektová, smluvní a odpovědnostní rizika se ve většině přenesou na budoucího smluvního partnera.“

  Segwaye v ulicích šestka nechce, vyhnat se je snaží měsíce. Proč magistrát nezavelí?

  Revitalizace trojdomí se odkládá

  Ale on se nikdo nepřihlásil.

  „Vybraní uchazeči, kteří se rok a půl podíleli na přípravě celého projektu, však nakonec své finální nabídky do 30. dubna nepředložili, což nás velmi nemile zaskočilo a překvapilo“, říká Milena Hanušová.

  Šestka po letech zrenovovala lavičky. Dočkáme se v dubnu. Kolik to stálo?

  Projekt byl pečlivě připravován tak, aby byla většina potenciálních rizik přenesena na budoucího smluvního partnera – koncesionáře, se kterým měla být smlouva uzavřena na 30 let. Náročné podmínky možná nakonec zájemce odradily. Dalším důvodem je finanční náročnost. Samotná rekonstrukce objektů vyjde na více než 200 milionů korun, v dalších desítkách milionů se počítají provozní náklady.

  Praha 6 s Potravinovou bankou Praha zahajují akci Šestka jídlem neplýtvá

  Starosta Kolář k tomu říká

  „Provoz domova seniorů včetně domova se zvláštním režimem je náročný po všech stránkách, ekonomicky i personálně. Proto obvykle tyto služby podporuje stát a kraje. Jelikož je Praha 6 městskou částí s nejvyšším věkovým průměrem obyvatel, chtěli jsme nabídku čtyřiadvacetihodinové služby pro seniory rozšířit ještě touto cestou,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

  Kterak postaviti lávku v Troji za jediný den. Proč to tehdy šlo a teď ne?

  „Nedivil bych se, kdyby k nezájmu investorů přispěla také negativní kampaň, kterou proti projektu v rámci předvolebního boje zahájili Piráti. Ti dokonce – kromě petice proti využití domů – podali ještě podnět k ÚOHS, ale jak už je na Praze 6 jejich dobrým zvykem, opět si pletou spíše pojmy s dojmy. Pokud se však bude vše apriori kriminalizovat, nepostaví už nikdo nic. Bořit je vždy snadnější než to budovat,“ uzavírá starosta Kolář.

  Člověka nezúčastněného v politice ale musí napadnout, jestli před blížícími se komunálními volbami nevidí naši politici bubáky už na každém stromě.

  FOTO: Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou

  Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 2Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 3Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 4Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 5Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 6
  Další fotky
  Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 7Důchoďáky na Kulaťáku (hned) nebudou - 1

  Tři domy klidného stáří

  Útulný domov osamělým ženám vznikl ve 20. letech minulého století z iniciativy Elišky Purkyňové (1868 v Libochovicích – 1933 v Praze), političky, poslankyně a aktivistky ženského hnutí, jejíž jméno dnes nese domov pro seniory. Projekt vytvořila první česká promovaná architektka Milada Petříková – Pavlíková (1895 v Táboře – 1985 v Praze). Postupně byly pro Útulný domov vybudované ještě další domy v Sadové, dnes Thákurově ulici, kde Domov pro seniory stále sídlí.
  Objekt v Šolínově ulici musel opustit a vyměnil ho za novou budovu v břevnovské Cvičebné ulici.  Nepřehlédněte