Radnice Prahy 6 si to malovala takhle:
„Prostřednictvím výběrového řízení chceme nalézt renomovaného a zkušeného partnera, zodpovědného za rekonstrukci, postupnou údržbu a provoz objektů,“ řekla koncem února radní „šestky“ Milena Hanušová. Smluvní partner by měl objekt nejen komplexně rekonstruovat, ale po dobu třiceti let také provozovat a udržovat. „Rozpočet městské části tak nebude přímo zatížen a také možná projektová, smluvní a odpovědnostní rizika se ve většině přenesou na budoucího smluvního partnera.“
Revitalizace trojdomí se odkládá
Ale on se nikdo nepřihlásil.
„Vybraní uchazeči, kteří se rok a půl podíleli na přípravě celého projektu, však nakonec své finální nabídky do 30. dubna nepředložili, což nás velmi nemile zaskočilo a překvapilo“, říká Milena Hanušová.
Projekt byl pečlivě připravován tak, aby byla většina potenciálních rizik přenesena na budoucího smluvního partnera – koncesionáře, se kterým měla být smlouva uzavřena na 30 let. Náročné podmínky možná nakonec zájemce odradily. Dalším důvodem je finanční náročnost. Samotná rekonstrukce objektů vyjde na více než 200 milionů korun, v dalších desítkách milionů se počítají provozní náklady.
Starosta Kolář k tomu říká
„Provoz domova seniorů včetně domova se zvláštním režimem je náročný po všech stránkách, ekonomicky i personálně. Proto obvykle tyto služby podporuje stát a kraje. Jelikož je Praha 6 městskou částí s nejvyšším věkovým průměrem obyvatel, chtěli jsme nabídku čtyřiadvacetihodinové služby pro seniory rozšířit ještě touto cestou,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
„Nedivil bych se, kdyby k nezájmu investorů přispěla také negativní kampaň, kterou proti projektu v rámci předvolebního boje zahájili Piráti. Ti dokonce – kromě petice proti využití domů – podali ještě podnět k ÚOHS, ale jak už je na Praze 6 jejich dobrým zvykem, opět si pletou spíše pojmy s dojmy. Pokud se však bude vše apriori kriminalizovat, nepostaví už nikdo nic. Bořit je vždy snadnější než to budovat,“ uzavírá starosta Kolář.
Člověka nezúčastněného v politice ale musí napadnout, jestli před blížícími se komunálními volbami nevidí naši politici bubáky už na každém stromě.
Tři domy klidného stáří
Útulný domov osamělým ženám vznikl ve 20. letech minulého století z iniciativy Elišky Purkyňové (1868 v Libochovicích – 1933 v Praze), političky, poslankyně a aktivistky ženského hnutí, jejíž jméno dnes nese domov pro seniory. Projekt vytvořila první česká promovaná architektka Milada Petříková – Pavlíková (1895 v Táboře – 1985 v Praze). Postupně byly pro Útulný domov vybudované ještě další domy v Sadové, dnes Thákurově ulici, kde Domov pro seniory stále sídlí.
Objekt v Šolínově ulici musel opustit a vyměnil ho za novou budovu v břevnovské Cvičebné ulici.