Sexuální násilí se týká mnoha dětí, v době izolace může eskalovat

Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci domácího a sexuálního násilí je proto zaměřen nový projekt Úřadu vlády, který byl představen na online tiskové konferenci, na kterou navazovala mezinárodní konference „Bezpečné vztahy od dětství: Prevence domácího a sexuálního násilí u dětí a mladistvých“.

V rámci projektu se, ve spolupráci s organizací Konsent, konají workshopy na základních a středních školách, které jsou zaměřené na prevenci sexuálního násilí a kyberšikany u mladých lidí. Podle slov ředitele Odboru rovnosti žen a mužů Radana Šafaříka projekt, spolufinancovaný z Norských fondů, běží v různých liniích.

Přestaňte se bát mluvit. Jak pomoci obětem domácího násilí

O workshopy je zájem, aktuálně (v době nouzového stavu a uzavření škol) probíhají online, přičemž po zhruba měsíci a půl, aniž byla velká propagace, se přihlásilo asi 150 škol z různých koutů České republiky. Součástí projektu by měla být i metodika, která by vzdělávání v oblasti prevence domácího a sexuálního násilí sjednotila, pak by to školy mohly zvládat samy.

Dětem pomáhá film Zuřivec

Druhou linií je podle slov Šafaříka práce s patnáctiminutovým norským animovaným dokumentem Zuřivec, který by mohl pomoci dětem z rodin, kde sexuální násilí je. „Je to příběh chlapce z rodiny, kde je násilný otec, přičemž chlapec si násilí klade za svou vinu. Svěří se norskému králi, který řekne, že to jeho vina není, otec nastoupí na terapii,“ uvedl Šafařík. Dokument tedy dětem ukazuje, že násilí v rodině není nikdy jejich vina a nemají se bát svěřit, mají o tom mluvit se svými učitelkami, učiteli, sociálními pracovníky nebo třeba vedoucími volnočasových kroužků. K dispozici je na webu zurivec.cz.

Buď kámoš, postav se šikaně. Kovy nabádá „mlčící většinu“, aby promluvila!

Projekt je zaměřen i na násilné osoby, které jsou seznamovány s tím, jaký dopad má jejich chování na děti, při terapiích se učí násilné chování zvládat. Projekt odstartoval letos v březnu, přičemž některé aktivity byly kvůli pandemii mírně zpožděny, běžet by měl do konce roku 2023. Příští rok by měl projekt obsahovat školení policistů a policistek o nových formách násilí na ženách a domácího násilí, zahrnovat by měl i výzkum týkající se násilí v online prostoru či inspiraci dobrou praxí ze zahraničí.

Problém vyeskaloval

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková (ANO) uvedla, že násilí v rodinách rezonuje ve společnosti dlouhodobě a je třeba rozlišovat tři základní formy – domácí násilí, sexuální násilí doma a mimo domov. Každé má trochu jinou charakteristiku, jinak se mu předchází a jinak se řeší následky, když k němu dojde. Násilí se může týkat tisíců i desetitisíců dětí.

Násilí na ženách, fyzické tresty dětí či sucho. Odborníci nabízí řešení, politici je ale blokují

V rámci první koronavirové vlny byl podle ní velký problém, že nemohly fungovat sociální služby, což násilí v rodinách vyeskalovalo. Je nutné myslet například na to, že děti v sociálně vyloučených lokalitách nejsou online a problém tam může eskalovat nadále. „Je třeba dělat vše pro zmírnění problémů,“ uvedla. Legislativa je podle ní nastavena dobře, trestné činy jsou podle ní jedna věc, postih druhá a největší mezery jsou v oblasti prevence.

Pomohla by Istanbulská úmluva

Podle Válkové by mimo jiné pomohla ratifikace Istanbulské úmluvy (Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí), která ale drhne, neboť téma se zpolitizovalo a v Poslanecké sněmovní není nyní možné svést o ni zápas, aktivní téma z hlediska lidskoprávní agendy by to podle zmocněnkyně mělo být až pomine současná vlna covid-19. Úmluva přitom zahrnuje kupříkladu povinné azylové domy či SOS linky.

Istanbulská úmluva neohrozí tradice, děti ani muže. Zmocněnkyně pro lidská práva vyvrací mýty

Výkonná ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová uvedla, že se sexuálním násilím se setkala zhruba každá desátá žena a každý třicátý muž, přičemž polovina znásilnění se odehraje v partnerských vztazích, ve čtyřicet procentech je násilníkem někdo, koho oběť zná. Není tedy podle ní možné pouze říkat dívkám, kterým situacím se mají vyhnout, ale i to, že by každý měl znát své hranice a umět respektovat hranice druhého. Worskshopy na školách (nyní online), na nichž pracují s Úřadem vlády, jsou podle Nejedlové časově náročnější než přednáška, ale o to funkčnější. Ve školách jsou podle ní učitelé, kteří umí prevenci sexuálního násilí učit, plno jiných je ale naopak třeba proškolit.

Situace na školách je různá

Ředitel karlovarské základní školy, která je do projektu zapojena, Petr Kordík uvedl, že na různých školách je to odlišené. Záleží podle něj na tom, jak k tomu přistupuje vedení a metodici primární prevence. Rozdíl je podle jeho zkušeností v obcích, na menších a větších městech. Čím se lidé víc znají, tím se někteří pedagogové bojí téma otevřít a předávat dětem, obávají se reakcí okolí. Někde to je odbyto v rámci jedné hodiny zdravovědy nebo občanské nauky.

Odezva žáků je podle něj různá, jsou většinou rádi, když nemusí jen poslouchat, ale mohou se zapojit do diskuse. Chybí podle něj metodologie, co přesně mají vyučující dětem říkat, jak výuku vést. Právě ta se, jak je uvedeno výše, v rámci projektu chystá.

Zažíváte domácí násilí? Intervenční centrum v Čelákovicích funguje v době koronaviru na dálku

Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama