Násilí na ženách, fyzické tresty dětí či sucho. Odborníci nabízí řešení, politici je ale blokují

Navzdory tomu, že 80 % populace je názoru, že by se mělo předcházet násilí na ženách, doposud v České republice nebyla ratifikovaná Istanbulská úmluva. V rámci tiskové konference, věnované představení pravidelné monitorovací zprávy koalice Social Watch 2020, to uvedla bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která je autorkou jednoho z textů zprávy sledující Cíle udržitelného rozvoje OSN, kterých je pro období 2015 až 2030 sedmnáct.

Bývalá veřejná ochránkyně práv upozornila též na to, že v českém právním systému doposud není dostatečně zakotven zákaz fyzických trestů na dětech. Někteří si podle jejích slov stále myslí, že „facka neuškodí“ a k dítěti přistupují jako k majetku. Zmínila též absenci dětského ombudsmana či to, že ČR je kritizována kvůli tomu, že nemá instituci, která kontinuálně sleduje dodržování dětských práv.

Istanbulská úmluva nezakazuje Velikonoce ani nemaže rozdíly mezi muži a ženami. Mýty a skutečnost!

Problém dostupného bydlení

Zprávu, týkající se vytvoření inkluzivních, bezpečných, odolných a udržitelných měst, představila její autorka, geografka Michaela Pixová. „Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí,“ řekla. Ocenila, že je zde cenově dostupná síť veřejné dopravy a v této souvislosti se podivila nad záměrem vedení Prahy zdražit městskou hromadnou dopravu. Metropole vyniká v počtu zelených ploch či dětských hřišť, naopak je na štíru, co se týče dostupného bydlení.

Krajina navzdory dešťům vysychá

Zprávu, týkající se opatření, týkajících se změn klimatu, zpracoval ekolog Daniel Vondrouš. Kritizuje v ní chaotickou klimatickou politiku Česka ve vztahu k Evropské unii, upozorňuje na to, že česká krajina (navzdory dešťům) vysychá, že v ní není zadržována voda. Právnička a odborářka Šárka Homfray se věnovala zprávě o prekérních formách práce, předseda české pobočky Sestry věčné radosti Michal Jettmar o životu lidí s HIV – měla by jim být zajištěna péče, neměli by být stigmatizováni oni ani to, když někdo podstoupí test, zda je, či není HIV pozitivní.

Varování koalice Social Watch: Drobnými krůčky ke společenskému a ekologickému kolapsu

Přetrvávající segregace ve školách

Editorka průběžné zprávy o vývoji v oblasti sociálního rozvoje a odstraňování nerovností Magdalena Šipka zmínila i třeba i to, že jeden z mnoha textů je věnován neblahé skutečnosti, že v České republice stále přetrvávají segregované školy a třídy. Social Watch je mezinárodní síť různých občanských organizací (například Alternativy zdola, Fórum 50 %, Ekumenická akademie, Nesehnutí atd.). Autorky a autoři zprávy upozorňují na možná rozuzlení potíží a zdůrazňují různými slovy to, co je podtitulem celé letošní zprávy – že občanská společnost a odborníci nabízejí řešení, politici je ale brzdí.

Dnes, 08:05
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Zakladatelky Fandi mámám – Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná
Včera, 17:58
Že je v lidech hodně dobrého dokládají příběhy samoživitelek, kterým se už čtyři roky snaží...
Včera, 16:00
Jistě si všichni vzpomínají na celosvětovou událost, kdy v brzkých ranních hodinách, několik minut po...
Včera, 14:13
Generál je na rozpacích. Původně chtěl s tím otravným kapitánem zdravotní služby vyrazit dveře, ale...
Včera, 12:02
Byl zvláštní, docela samostatný a svérázný umělecký zjev, veliký nadáním i vůlí, kterou hravě překonával...
Včera, 10:31
Češi v létě zchladí jazýčky nejraději vanilkovou zmrzlinou nebo ovocným sorbetem, labužníci dávají přednost netradičním...
Včera, 09:44
Nezvyklý, náročný, přelomový. Napadá vás ještě další výraz, který by charakterizoval letošní, před pár týdny...
Včera, 08:11
Jméno Čeňka Paclta je dnes prakticky neznámé, i přesto, že byl prvním českým cestovatelem, který...
6.8.2020
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
6.8.2020
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Reklama