Varování koalice Social Watch: Drobnými krůčky ke společenskému a ekologickému kolapsu

Vzdělání, ekonomika, nerovnosti, ochrana klimatu, mír a spravedlnost a partnerství. To je šest oblastí, kterými se zabývá letošní, v pořadí již jedenáctá, Národní zpráva české koalice Social Watch. Jedná se o průběžnou zprávu o vývoji v oblasti sociálního rozvoje a odstraňování nerovností. Česká republika podle ní postupuje drobnými krůčky ke společenskému a ekologickému kolapsu.

Zpráva byla představena dva dny před mezinárodní studentskou stávkou s podtitulem „Stávka za klima – společně za budoucnost nás všech“, která se uskuteční v pátek 20. září od 8 do 14 hodin. U nás ji pořádá studentská iniciativa Fridays For Future ČR.

V pátek 20. září se uskuteční další studentská stávka za klima

Autorem kapitolky Klimatická opatření ve zprávě je vysokoškolský pedagog Arnošt Novák. „Česká vláda nepodniká žádné kroky k zastavení klimatické změny, spíše naopak,“ uvedla editorka zprávy Magdaléna Šipka na tiskové konferenci konané v Praze. Za příklad uvedla mimo jiné vládou schválené rozšíření hnědouhelného dolu Bílina a prodloužení jeho provozu. V doporučeních koalice Social Watch je mimo jiné přijmout opatření k ukončení těžby a spalování uhlí v ČR.

Přetrvávající segregace ve školství

Kapitolku Kvalitní vzdělání vypracoval odborník na tuto oblast Bohumil Kartous. „Hrozí omezování maturitního vzdělávání ve prospěch levné pracovní síly,“ uvedla Magdaléna Šipka. Ze zprávy vyplývá kupříkladu to, že stále hrozí segregace romských dětí nebo byl omezen počet asistentů pedagogů ve školách, čímž je ztížena inkluze. Koalice Social Watch doporučuje eliminovat faktory, které způsobují nerovnosti. Jde o výrazné regionální rozdíly nebo silnou závislost dosaženého vzdělání na statusu rodiny, ze které dítě pochází.

Česko stále bojuje s levnou prací

Autorkou kapitoly Důstojná práce a ekonomický růst je ekonomka Ilona Švihlíková. „Hlavním tahounem růstu zůstává poptávka domácností. Nicméně ukazatel HDP nadhodnocuje realitu, která je díky velkým odlivům financí z ekonomiky skromnější. Dynamika růstu mezd pozitivně ovlivňuje především nárůst příjmů nižších příjmových vrstev,“ uvedla Švihlíková. Snižuje se nezaměstnanost. Česká republika však podle ní stále bojuje s fenoménem levné práce. Mezi doporučení patří kupříkladu vyrovnat daňový mix, který podle zprávy „nadměrně zatěžuje nízkopříjmové kategorie přes silný vliv degresivních daní“.

Nedostatečný insolvenční zákon

Ondřej Lánský hovořil o nerovnosti, autory kapitoly Méně nerovností jsou spolu s ním Václav Drozd a Stanislava Tomková. Upozornil na to, že bezmála deset procent obyvatel ČR je v exekucích a jejich situaci zhoršuje nedostatečný insolvenční zákon a nízká úroveň nezabavitelného minima, která neumožňuje lidem v exekuci pokrýt náklady na živobytí a vytlačuje je do šedé ekonomiky. Situaci by podle doporučení zlepšila novelizace insolvenčního zákona, která by oddlužení zpřístupnila co největšímu počtu zadlužených lidí.

Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

Válka je mládeži servírována jako dobrodružství

Editor zprávy Tomáš Tožička představil kapitoly Mír, spravedlnost a silné instituce (autorka Hana Zoor Svačinková) a Partnerství ke splnění cílů (autor Robert Stojanov). „Stát financuje vzdělávací programy na militarizaci mládeže, a to především prostřednictvím programu s cynickým názvem POKOS. Válku představuje jako dobrodružství, používání zbraní jako formu zábavy,“ řekl. Zpráva mimo jiné doporučuje poskytnutí podpory ze strany ministerstva školství pro rozvoj metodik mírového vzdělávání. Co se týče partnerství, zpráva kritizuje například to, že ČR využívá odpouštění dluhů chudých zemí spíš jako výhodný obchod pro některé firmy než jako rozvojový nástroj.

Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
23.5.2020
Zákusky všeho druhu Češi milují. Řada z nich se pouští i do jejich přípravy. Na...
23.5.2020
Podle slov zpěvačky a odbornice na školskou sociální práci Evy Hurychové by si měl člověk...
23.5.2020
Pomalu se blíží léto a vás trápí několik kilogramů navíc? Že jste je možná získali...
23.5.2020
Má to být neskutečná hromada cenností, která časem v legendách nejspíš stále roste. A s tím roste...
Reklama