Šimpanzi v brněnské zoo dostali dětskou opičí dráhu. Čekají na nový výběh

11.8.2022
Jan Štoll

V pořadí třetí etapa prací naváže na už vybudovaný venkovní výběh. Informovala o tom mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Vnitřek expozice si vyžádá investici za 78 milionů korun, hotovo bude do dvou let.

„Cílem projektu je zejména splnění požadavků koordinátorky evropského záchovného programu primátů. Nová ubikace by měla odpovídat také avizované změně české legislativy, která přinese přísnější pravidla i pro chov šimpanzů. Díky tomu budeme připraveni na získání chovné skupiny a věřím, že expozice bude patřit k nejatraktivnějším místům celé zahrady,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Po ukončení stavby se zvětší původní expoziční prostor z 83 metrů čtverečních na 160 metrů čtverečních a zvýší se z původních 3,7 metru na sedm až osm metrů. Předpokládané celkové náklady činí 78,3 miliony korun, z toho schválená dotace města Brna je 58,3 milionu. Zbylou částku uhradí zahrada ze svého investičního fondu. Stavba je plánována na zhruba 23 měsíců.

„Proto, aby mohla mít brněnská zoo novou skupinu šimpanzů, jsme museli vybudovat nový výběh. Uvnitř je dočasně umístěna opičí dráha pro děti, protože se v mezičase změnily parametry pro vnitřní expozici,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Současný pavilon v Zoo Brno patří k nejstarším expozicím, které v 60. letech 20. století vyprojektoval významný brněnský architekt Otto Eisler. V první etapě v roce 2013 zoo opravila vnitřní expozice a výběh lemurů vari. Druhá etapa – výstavba nového přírodního výběhu, který zabírá část lesního pozemku přiléhajícího k pavilonu, začala v roce 2017. Snahou projektantů bylo poskytnout lidoopům podmínky co nejpodobnější jejich přirozenému prostředí. Venkovní expozice šimpanzů byla investicí za bezmála 60 milionu korun.


Témata:

Nepřehlédněte