Skleník prodlouží sezonu o týdny. Můžete vypěstovat kvalitní zeleninu

31.3.2021
Jiřina Pouzarová

Máte rádi vůni a chuť skutečných rajčat, ne těch rádoby rajčat z obchodů? Pak si pořiďte na zahradu skleník. Z jejich úrody se budete těšit o několik týdnů déle než při pěstování na záhonu. A nejde jen o rajčata. Sklem prochází krátkovlnné sluneční záření, které ohřívá vzduch dovnitř. Tepelně izolační vlastnosti skla zajistí, že vyšší teplota zůstane uvnitř. Tak skleníkový efekt dobře využijete zejména u raných odrůd plodové zeleniny, ale i u salátů, ředkviček nebo okurek.

Raději koupit než vyrábět

Zatímco dříve si zahrádkáři stavěli skleníky svépomocí, dnes si většina zahrádkářů skleník raději koupí. Nejde ani tak o ušetřenou práci, ale o bytelnost konstrukce, funkčnost a nakonec i delší životnost. Konstrukce skleníků bývá dnes nejčastěji hliníková. Její výhoda je nejen v nízké hmotnosti, ale i v dlouhé životnosti. Existují ještě skleníky dřevěné a případně plastové. Jejich výplň tvoří sklo a v poslední době stále častěji i polykarbonátové desky. Pokud je to jen trochu možné, volte skleník dostatečně vysoký, aby se vám v něm dobře pracovalo a abyste měli pro rostliny dost místa. Boční stěny můžete osadit policemi, na které dáte truhlíky nebo plata pro předpěstování sazenic.

Pěstujeme oblíbené muškáty. Ze semínek nebo řízkováním?

Vhodné místo je důležité

Ještě než začnete skleník vybavovat, je nutné mu vybrat správné místo. Ideální je kus pozemku orientovaný na jih, co nejvíce chráněný před větrem a také dobře prosluněný. Ale pozor, přímé slunce po celý den není tou ideální volbou. Ať zvolíte kterýkoli typ skleníku, nevyhnete se alespoň malému betonovému základu. U menších skleníků nemusí jít ani do nezámrzné hloubky, vyplatí se ale základy vyztužit armovací sítí nebo dráty. Čím větší a těší skleník bude, tím bytelnější základy potřebujete. U velkých skleníků s ocelovou konstrukcí to může být klidně i přes půl metru. Poměrně užitečné je na základy postavit alespoň malou podezdívku. Konstrukce se do ní bude snadněji připevňovat a hlavně budou skla nad úrovní zeminy uvnitř.

Kvalitní půda základem úspěchu

Jakmile máte hotové základy a podezdívku, sestavit samotný skleník už nebývá problém. Většina prodávaných jsou v podstatě stavebnice. Základem úspěšného pěstování ve skleníku je kvalitní půda. Odborníci doporučují obvykle středně těžkou až těžší, spíše hlinitou půdu. Ta udrží více vlhkosti. Protože do skleníku neprší, o veškerou vláhu pro rostliny se musíte postarat vy. Při zakládání nového skleníku vykopejte zeminu kus pod úroveň původního terénu a na dno umístěte drenážní vrstvu, která zabrání případnému přelití.

Chcete vypěstovat chutné ředkvičky? Vysévejte včas a jednoťte

Pěstování ve skleníku vyžaduje trochu více hnojení než na n záhoně. Na přihnojování proto nezapomínejte ani během pěstování. Jen z na množství dusíku v půdě, citlivá jsou na něj hlavně rajčata. Dobrou volbou bývají granulovaná hnojiva.

Ani moc, ani málo

Základním pilířem úspěšného zahradničení ve skleníku je správné zavlažování. Je důležité najít správné množství vody, abyste rostliny nenechali uschnout, ale zároveň je nepřelili. Odborníci radí zalévat spíše obden a pořádně než každý den trochu. Vzhledem k vyšší teplotě ve skleníku se hodně vody odpaří a „zabarvit“ jen vrchní vrstvu půdy není k ničemu. Dobrou volbou může být automatická kapénková závlaha, která vás částečně zbaví starostí.Nepřehlédněte