• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pěstujeme oblíbené muškáty. Ze semínek nebo řízkováním?

  21.2.2021
  Jiřina Pouzarová

  Už nyní v únoru můžete plánovat, jaké muškáty budete mít za oknem. Máte dvě možnosti – buď si nařízkovat mateční rostliny, nebo vysít semínka muškátů a vypěstovat si z nich úplně nové rostliny.

  Nejlépe kvetou fyziologicky mladé rostliny v prvním roce po výsevu nebo řízkování. Kvetení i růst starších rostlin bývají horší, hlavně z důvodu prokořenění substrátu v nádobě a vyčerpání živin. Naproti tomu vegetativně množené potomstvo si zachovává stoprocentně vlastnosti svých rodičů, proto se dříve muškáty množily výhradně řízkováním. Množení osivem je elegantní cesta k odstranění obou výše popsaných nedostatků. V posledních letech byly semenářskými firmami vyšlechtěny hybridní odrůdy muškátů. Ty si i při generativním množení osivem zachovávají barvu i kresbu v květu, jsou vyrovnané a mají kompaktní růst.

  Nejpozději v únoru

  Generativní množení muškátů je jednoduché, jediným znevýhodněním je delší čas od vyklíčení semínka po kvetení mladé rostliny. Obvykle je to 4 až 5 měsíců. Pokud tedy chcete vysazovat kvetoucí rostliny muškátů do truhlíků začátkem května, musíte vysévat semínka hned na začátku roku, nejpozději v průběhu ledna. Nebojte se ale ani únorových výsevů, v této době jsou již delší den a vyšší intenzita světla, malé semenáčky se vám nebudou tolik vytahovat. Pouze se musíte smířit s tím, že budou rostliny postupně nakvétat až v květnu. V červenci už rozdíl mezi muškáty lednovými a únorovými nepoznáte.

  Aby papriky překvapily. Naučte se je správně pěstovat

  Pravidla výsevu

  Můžete si pořídit semena převislých, páskatých nebo zahradních muškátů a vysít si je doma. Od vyklíčení do prvního květu to malým semínkům trvá až pět měsíců, přestože osemení jsou obroušená, aby se dovnitř dostala rychleji voda. Semena vysévejte do speciálních misek s propařeným lehčím substrátem (směs rašeliny, perlitu), který už máte navlhčený, případně do speciálních rašelinových jiffů. Ideální hloubka výsevu je 3 až 5 mm. Pak dejte misky na světlé teplé místo. Ideální teplota je pro ně zhruba 20 až 26 stupňů Celsia. Pro klíčení je důležitá teplota nad 20 stupňů Celsia, při optimální teplotě 21 až 25 stupňů semena rychle klíčí. Když jsou semenáčky dost velké k uchopení přepikýrujte je a snižte teplotu na 20 stupňů Celsia. Po šesti týdnech upravte teplotu na 16 stupňů Celsia a zajistěte co možná nejvyšší intenzitu světla. Při zamračeném počasí je dobré snížit teplotu, zabráníte tím vytahování rostlinek. Při nižší teplota se prodlužuje doba potřebná na předpěstování.  Nepřehlédněte