Aby papriky překvapily. Naučte se je správně pěstovat

Už v lednu začíná sezona pěstitelům paprik. S výsevy některých druhů, například pálivých odrůd, můžeme zažít už nyní.

Nezahrnujme semena

První starostí zahrádkáře před novou sezonou je zajistit si nejen osivo, ale také kvalitní výsevní substrát s nižším obsahem živin. Semena sladkých paprik sejeme v únoru a v březnu, velmi pálivé papriky již v lednu.

Při výsevu je důležité semena příliš nezahrnout, ztížilo by jim to klíčení. Zasypeme je jen lehce jemným substrátem. Papriky jsou při samotném klíčení náročné na poměrně stálou teplotu, ideální je 25-30 stupňů Celsia. Okenní parapet s nevyrovnanými denními a nočním i teplotami není příliš vhodný, semena navíc k prvotnímu klíčení světlo nepotřebují. V této fázi je především důležité udržovat rovnoměrnou vlhkost substrátu.

Medvědí česnek, léčivka plná vitamínů. Můžete ho vypěstovat i doma

Dostatek světla a střídání teplot (denní 20, noční 15 stupňů Celsia) zajistíme rostlinkám až ve chvíli, když se objeví děložní lístky. A jakmile se objeví první pravý lístek, pikýrujeme je do samostatných květináčů. Zaléváme pravidelně 2-3 x týdně, ale dáváme přitom pozor na přemokření, substrát by mezi zálivkami měl proschnout.

Nárazové zalévání

Do nevytápěného skleníku papriky vysazujeme v polovině dubna, na záhon pak v polovině května. Sazenice alespoň týden před výsadbou otužujeme. Důležitá je volba konkrétního stanoviště – mělo by být slunné, s výživnou půdou a chráněné před průvanem. Paprikám prospívá pěstování na černé netkané textilii, díky níž se lépe prohřívá půda, snadnější je pak i pletí. Při něm je třeba mít na paměti, že rostliny mají mělké kořeny, takže by je hrubá okopávka mohla výrazně poškodit. Papriky rovněž nemají rády slehlou půdu, proto se snažíme, abychom ji kolem jednotlivých rostlin příliš neušlapali. Po výsadbě je vydatně zaléváme, čímž zajistíme, že se sazenice ujmou a plody se budou dobře vyvíjet. Mezi zálivkami však necháme substrát proschnout, aby se vzduch dostal ke kořenům. Jakmile rostliny dosáhnou výšky 25-30 cm, poskytneme jim oporu systémem provázků a kůlů, zajistíme tím, že se v budoucnu pod tíhou plodů nezlomí.

Ředkvičky! Jak na jejich pěstování a konzumaci

V průběhu vegetace je důležité paprikám nabídnout dostatek živin. Pozor je třeba si dát především na akutní nedostatek přijatelného vápníku, který se projevuje suchou hnilobou plodů. Zavlečení různých viróz se bráníme pravidelnou kontrolou rostlin a okamžitou likvidací jejich přenašečů – mšic, svilušek, třásněnek a kříšťů.

Škůdci a choroby

Jestliže se v porostu paprik vyskytne hnití plodů nebo umírání větví či dokonce celých rostlin, prakticky vždy je to následkem chyby při pěstování, jíž může být nevhodný výsevní postup, příliš mokrá půda, přílišná vlhkost vzduchu v místnosti pro rychlení nebo větší mechanické poškození rostlin při výsadbě a vysazování. Plody průběžně a pravidelně sklízíme, abychom zajistili další násadu. Plody neodlamujeme, ale stříháme nůžkami či odřezáváme – jinak hrozí odlomení celých větví, a tím i vznik rány pro vstup infekce. Proto je vhodné po sklizni intenzivně větrat, aby případné rány díky nižší vzdušné vlhkosti rychleji zaschly.

Vybíráme odrůdy

Říkávalo se jim „zemská jablka“. Víte, kde se v Čechách začaly pěstovat brambory?

Raný a mimořádně výnosný hybrid Elinor F1 se hodí pro rychlení ve sklenících a fóliovnících. Plody světle zelené barvy mají pevnější slupky, a tak jsou vhodné i ke skladování.

Raná odrůda Fionela je výnosná a hodí se k pěstování na poli. Rostliny jsou středního vzrůstu, plody váží kolem 130 g a jsou vhodné pro přímou konzumaci i ke konzervování.

Raná odrůda Ilika je vhodná pro polní pěstování. Má tlustostenné jablíčkové plody, je pálivá a zraje ze žluté a světle červené.

Další raná polní odrůda Viki Zel vyniká velmi dobrým zdravotním stavem, plody jsou tlustostěnné o hmotnosti i 150 G. Vysoký výnos a výborné chuťové vlastnosti jsou velkou předností odrůdy Amy, která se tak řadí k nejžádanějším odrůdám. Raná polní odrůda Blava je nižšího vzrůstu, její bohaté olistění dobře kryje plody. Vhodná je i do fóliových krytů, kde dává vysoký výnos žlutých plodů vhodných i ke konzervaci.

Chystáte se zkapalnit ovoce? Pozor, domácí pálení je stále přestupek!

Tři hybridy Rubrika F1 (červená) Gelby F1 (žlutá) a Oreny F1 (oranžová) jsou vhodné k pěstování ve fóliových krytech a sklenících. Jejich plody jsou velké a šťavnaté, mají hrubou stěnu a doporučuje se sklízet je dobře vyzrálé.

Pro sterilaci je ideální kapie Lydia, jejíž dužina neměkne ani po tepelné úpravě.

Dnes, 08:32
Kdo by v Čechách neznal Rumcajse, Křemílka s Vochomůrkou nebo motýla Emanuela a Makovou panenku? Již několik...
Dnes, 04:43
Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou...
Dnes, 04:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:12
Když se zamyslíme nad nejstarším detektivním příběhem, patrně myslíme na Agathu Christie či Arthura Conana...
Včera, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Včera, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Včera, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Včera, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Včera, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Včera, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Včera, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Reklama