• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Školáci budou vymýšlet, jak využít věci k vyhození

  25.9.2023
  Simona Knotková

  Využít věci, které by jinak skončily v odpadu, bude úkolem školáků zapojených do žákovské soutěže Business Talent.

  Soutěž potřetí organizuje liberecký zábavní vědecký park iQLandie, letošní ročník je zaměřený na cirkulární ekonomiku. V otevřené dílně iQFabLab poměří síly dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z celého Libereckého kraje. Bojovat budou o outdoorovou kameru, profesionální meteostanici nebo programovatelnou stavebnici.

  Business Talent je soutěž na podporu polytechnického vzdělávání. „Během jednoho dne se holky a kluci seznámí s moderními technologiemi dílny iQFabLab, otestují svou kreativitu a technickou zdatnost, osvojí si základy podnikavosti, to vše s důrazem na udržitelnost. Vítězné týmy pro svou školu vybojují hodnotné ceny, které poslouží ke zkvalitnění výuky,“ doplnila za organizátory Veronika Slavíková. Do soutěže, která odstartuje v úterý, se podle ní postupně zapojí žáci osmi základních škol z celého kraje.

  „Liberecký kraj dlouhodobě podporuje soutěže žáků a studentů. Business Talent prověřuje nejen teoretické, ale i praktické dovednosti. Žáci si vyzkouší vývoj produktu, cenotvorbu i prezentaci před potenciálními zákazníky. Vnímám to jako důležitou formu propojování teoretických a praktických stránek vzdělávání,“ řekl k projektu náměstek hejtmana pro školství Jiří Čeřovský (ODS).

  V předešlých ročnících připravovali školáci v soutěži módní doplněk nebo pomůcky pro lidi s tělesným postižením. Letošní ročník proto nese název „Nevyhoď a použij!“, a je zaměřený na vytvoření konceptu opětovného využití něčeho, co by lidé jinak vyhodili. „Většina populace u nás třídí a my míříme ještě výše, do principů založených na cirkulární ekonomice. Tedy na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravě, renovaci a recyklaci produktů,“ řekla koordinátorka projektu Jana Kolafová z liberecké iQLandie.

  „Podle výzkumu Světového ekonomického fóra cítí 70 procent mladých lidí svůj díl odpovědnosti za řešení světových problémů, včetně ochrany životního prostředí. Věříme tedy, že ze soutěže vzejdou smysluplné projekty, které u žáků a studentů podnítí podnikavost a inovativní myšlení,“ doplnil krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

  Úkolem každého týmu bude vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Každého kola se účastní 24 dětí z jedné základní školy, které budou rozdělené do čtyřčlenných týmů. Z každého z osmi základních kol vzejde jeden vítězný tým, který postoupí do finále. „To probíhá formou hlasování odborné poroty, z veřejného hlasování vzejde vítěz Ceny veřejnosti. Vyhlášení vítězů soutěže bude 30. listopadu,“ dodala Slavíková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte