Dítě úředníka má místo ve školce jisté. Diskriminace, bouří se lidé

Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení docházky na předškoláky ani týdenní střídání výuky na prvním stupni ve škole a doma. Do výjimek ale spadly i děti úředníků finančních úřadů nebo správy sociálního zabezpečení. Některým lidem to vadí.

Proč děti úředníků ano, ale naše děti ne? Tuto otázku si klade řada rodičů poté, co zařízení předškolního vzdělávání obdržela konečný výčet vybraných profesí, u nichž nebude platit ve výuce dětí žádné omezení docházky. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví budou moci do školek pouze předškoláci starší pěti let. Mladší děti jen v případě, že jejich rodiče vykonávají vybrané profese. Zatímco v případě zdravotníků či sociálních pracovníků je v době pandemie tato podpora ve veřejném zájmu, jiné výjimky jsou sporné. Patří mezi ně například děti zaměstnanců úřadů práce, České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení nebo zaměstnanců finanční správy.

Nerovnost v praxi

„Dnes nám poslala školka mail, kde se nás ptá, zda někdo z nás nevykonává tyto profese. Pokud ne, máme prý smůlu a dítě musí zůstat doma. A já samozřejmě s ním,“ říká Petra Šimková, prodavačka potravin v Brně. Závidět úředníkům prý nechce. Neví ale, jak má situaci vysvětlit své čtyřleté dcerce. „Její kamarádka odvedle ze vchodu do školky může, protože maminka pracuje na sociálce. Až si to holčičky poví, nevím jak to budu řešit,“ pokračuje Šimková.

Souhlasíte s výjimkou pro děti úředníků?

Ano
8%
Ne
92%

Podle ministerstva školství je však konečný seznam výjimek z platných opatření kompromisem hned několika resortů. Výsledná podoba byla důkladně diskutována s odborníky. Cílem opatření je pak co nejrychlejší návrat všech dětí do škol.

„O seznamu vybraných profesí rozhoduje vláda, která předem schválila znění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Vláda vyhodnotila, jak jsou jednotlivé profese v této chvíli potřebné vzhledem k boji s epidemií a přidruženými problémy. Podotýkáme, že ministerstvo školství do návrhu mimořádného opatření navrhovalo toto řešení vztáhnout pouze na zdravotnické pracovníky ve zdravotnických zařízeních a pedagogické pracovníky mateřských a základních škol, kteří se nyní vracejí k prezenční výuce. Konečný výčet profesí je ale výsledkem kolektivního jednání vlády,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Ředitelé proti

Vládní rozhodnutí ale nyní dělá starosti ředitelům a ředitelkám školek. Ty s „kompromisem“ nesouhlasí, nadělá prý více škody než užitku.

„Navrhovali jsme, aby pravomoc rozhodnout o docházce do školky měli jejich ředitelé, ředitelky. Dokážou vyhodnotit situaci konkrétní rodiny, mají nejlepší představu o kapacitě řízené instituce a vědí, jak zabezpečit provoz. To ale ministerstvo školství odmítlo s tím, že bychom mohli některé děti diskriminovat,“ říká Milena Mottlová, expertka na předškolní výchovu a koordinátorka sekce mateřských škol spolku Pedagogická komora.

Občanská poradna pomáhá v době covidu zaměstnancům, kteří mají pochybnosti

Podle Mottlové je nyní situace chaotická. Ředitelé a ředitelky mají s vyhodnocováním vládního opatření i praktické problémy. „Řešíme třeba GDPR. Potýkáme se s tím, zda vůbec máme právo po lidech požadovat informaci, jaké jsou profese. Takže zatímco ministerstvo školství se obávalo, že v mateřských školách budeme neřízeně diskriminovat, tak teď se diskriminuje také. Avšak řízeně a s razítkem státu,“ kroutí hlavou Mottlová.

Změna v nedohlednu

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) však rychlou změnu neplánuje. „Ministerstvo si samozřejmě přeje návrat všech dětí a žáků do škol, ale to zatím není kvůli špatné epidemiologické situaci možné. Jakékoliv výjimky z uvedených principů musí být podle našeho názoru nezbytné a důvodné a nesmí ohrozit bezpečný a trvalý návrat dětí a žáků do škol,“ uvedla mluvčí Lednová.

Za děti, ale také za ředitelky a ředitele MŠ se v minulých dnech bojovalo i mezi zákonodárci. Před dlouhým seznamem výjimek varovala například senátorka, místopředsedkyně senátního výboru pro vzdělávání Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).

„Posílala jsem v této věci ministru Plagovi snad nekonečné množství dopisů. Jsem přesvědčená o tom, že právě ředitelé a ředitelky škol dokážou na základě svých informací a možností nejlépe vyhodnotit, jak postupovat. Terén si totiž vždy poradí. Nikdy jsem ale na své podněty nedostala jasnou a srozumitelnou odpověď,“ říká Vítková.

Senátorka po poslední schůzi Senátu ministra dokonce soukromě interpelovala. „Už jsem měla dost toho, že mi na nic nereagoval. Tak jsem si ho odchytila. Řekla jsem mu, že chci bojovat za mateřské školky a dětské skupiny, protože ty jsou z nastalé situace nešťastné. Pan ministr mi ale suše odvětil, že za ně bojovat nemusím. Že si umí udělat pořádek sám, a že tak činí,“ sděluje senátorka s tím, že podle dosud provedených kroků si tím ale není příliš jistá.

Kdy se vrátí do školek všechny děti, ministerstvo školství nechce konkretizovat. „Až to dovolí epidemiologická situace, toto stanoví věcně příslušné ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla vágně mluvčí.

 

Čí děti mohou do školky bez omezení minimálního věku pěti let?

Od 12. 4. 2021 je umožněna osobní přítomnost na vzdělávání dětem mateřských škol v mateřské škole jejichž zákonní zástupci jsou:

  • zdravotničtí pracovníci poskytovatelů zdravotních služeb,
  • pedagogickými pracovníky, kteří zajišťují prezenční vzdělávání v mateřské škole, základní škole, školní družině, školním klubu, v oborech vzdělání Praktická škola jednoletá nebo Praktická škola dvouletá, nebo pedagogickými pracovníky školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy,
  • zaměstnanci bezpečnostních sborů,
  • příslušníci ozbrojených sil,
  • zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví,
  • zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,
  • zaměstnanci Úřadu práce České republiky,
  • zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení,
  • zaměstnanci Finanční správy České republiky
Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama