Školy pomáhají zoologickým zahradám. Pražské gorily: představme si je

Další fotky

Vymýcené části pralesů jsou vstupní bránou k mýcení živočichů a goril. Za posledních dvacet až dvacet pět let se stavy goril nížinných snížily o 60 procent a na Červeném seznamu IUCN jsou vedeny jako kriticky ohrožené – v nejbližších několika desetiletích jim hrozí vyhynutí!

Ochrana goril nížinných ve střední Africe je jedním ze stěžejních in-situ projektů pražské zoologické zahrady. Díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě Pomáháme jim přežít může Zoo Praha rozvíjet aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání mladých generací.

Pražské gorily: představme je

RICHARD je rodák z Frankfurtu nad Mohanem, robustní figura, má pronikavý pohled, rané mládí strávil v Anglii. KIJIVU je Holanďanka, ale rané mládí strávila v Austrálii. Je plachá, při trémě si zakrývá uši. Skvělá máma, porodila Moju, první mládě narozené v pražské ZOO. Má sourozence TATU, KIBURI a NURU. SHINDA je rozená kamerunská Afričanka. Zvědavá „jako opice“. Odvážná, důvtipná, bystrá, klidná, tmelí skupinu, dělá výbornou chůvu a také dokáže rychle odhadnout terén. Do Prahy se dostala při záchranné akci, chytili ji pytláci. BIKIRA je Holanďanka a velká krasavice. Mládě se jí narodilo až v Praze. Jako jediná umí chodit po dvou, místo černé má hnědou barvu a narůžovělé rty. Jemná, přátelská, hezká. Mládě KIBURI (2010) je sameček, veselý a hravý, rád si hraje na drsňáka, buší si do prsou. NURU (2012) je nejzvídavější mládě, umí stojky a kotrmelce, rozený sportovec. AJABU (2016) znamená zázrak, narodil se Shindě, aniž by o březosti někdo věděl.

Ohrožení druhů není ZOO lhostejné

Pražská ZOO má na 58 hektarové ploše 150 expozic. K 31. 12. 2019 zde bylo chováno 557 druhů ohrožených živočichů dle Červeného seznamu, IUCN, dále 274 druhů dle zakázaných mezinárodních obchodů CITES, 74 druhů dle plemenných knih EEP, 62 druhů dle ESB a 37 druhů zvláště chráněných v Česku, což je 5 375 jedinců. Mediálně nejznámější akcí ZOO dosud je návrat koně Převalského do jeho domoviny, stepi Gobi. ZOO se snaží chránit zvířata in a také ex situ, tj. v umělých i jejich přírodních podmínkách. Dalšími akcemi jsou pomoc při záchraně goril a zvířatům postiženým rozsáhlými australskými požáry.

Lidé přispěli pražské zoo téměř 1,4 milionu korun na chov zvířat

Gorily volají SOS

Zatímco klokani a pandy jsou ničeni požáry, gorily jsou vesměs ničeny pytláky kvůli sběru kožešin. Taková je situace v Ugandě, Rwandě i v Kongu. Se záchranou goril je spojeno jméno zooložky Dian Fosseyové, která založila v roce 1967 ve Rwandě výzkumnou stanici, screenovala pohyb goril a byla nápomocná při jejich učení se detekovat nástrahy. Pomáhali jí ochranáři přírody. Díky tomu se počet goril zvýšil o 17 %. Dian Fosseyová zjistila, že gorily jsou nejen společenští tvorové, ale i že jsou velmi inteligentní. Každá gorila má svoji vlastní povahu. A že přes svoji robustnost jsou to tvorové křehcí, může je skolit obyčejná rýma, tak jako lidi, a ohrozit celou skupinu. Nejohroženější je gorila nigerijská, v pralesech je jen 250 jedinců. Obdobně je tomu v Kamerunu a Nigérii. Dian Fosseyová zasvětila záchraně goril 20 let svého života, než i ji v její záchranné stanici ubili.

Když ZOO zasáhly povodně

Například při velké vodě v roce 2002 musely být evakuovány na raftech. Pavilon z 90. let s takovou eventualitou nepočítal. Byl umístěn do nejnižšího místa areálu, proto gorilí skupina zažila úbytek. Ale ani umístění goril do protipovodňové věže příliš nepomohlo. Samce Richarda museli na chvíli uspat. A tak pro další nový objekt už museli stavbaři vybrat prostory pod Sklenářkou.

Zázraky se ještě dějí

Nové expozice by měly být už také lépe komponované, na středoafrickou vesnici, prales, mýtinu s gorilami. ZOO je v informování veřejnosti velmi přístupná i aktivní, například prostřednictvím YouTube kanálu ZOO Praha, internetovými přenosy, fotoseriály. ZOO je vděčná za každou propagaci, proto děkuje i médiím za aktuální články a České televizi za spoty. Jde o to, aby si lidé uvědomili, že svým chováním mohou přispět ke kalamitám, které odnášejí lidé, příroda, všichni živí tvorové, jak je tomu i při důsledcích klimatické krize, kvůli níž hoří Austrálie.

Pavilon goril v Zoo Praha vyjde na 209 milionů Kč

Jak dále vysvětluje ZOO Praha, jejímž ředitelem je Miroslav Bobek, prostřednictvím svých webových stránek: „První prostředky na záchranu goril v Africe Zoo Praha získala prostřednictvím projektu Odhalení, který parafrázoval reality show a jehož hlavními protagonisty byly gorily z pražské zoo. Projekt se setkal s nečekaným úspěchem a mezi širokou veřejností vyvolal nebývalý zájem o gorily i jejich ochranu. Díky této podpoře v ZOO mohli začít pomáhat záchranné stanici pro primáty v Limbe v Kamerunu. V jeho stopách kráčí projekt Pomáháme gorilám. Ten nadále přináší zprávy ze života pražských goril a propaguje jejich ochranu. Také pořídili vybavení pro strážce lesa v Biosférické rezervaci Dja, kde žijí divoké gorily. V tom pomohl i projekt Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa, díky kterému od společnosti Rema Systém získali značnou část prostředků na tyto účely.“

Pražská zoo vybízí k adopcím a sponzoringu zvířat

Školy zachraňují přírodu

Miroslav Bobek si váží všech nápomocných partnerů, lidí i dětí, kteří se v tomto směru snaží ze všech sil, a to i z menších prostředků, pomáhat. Velice proto ocenil i přístup Základní školy Praha – Lipence a média to okomentovala slovy: „Zázraky se ještě dějí.“

Ředitelka školy Jitka Krůtová záchranné gesto také okomentovala svými osobitými sovy: „Přírodní katastrofa, která sužuje Austrálii, nechá málokoho lhostejným… Když za mnou před pár týdny přišly tři dívky z osmé třídy s návrhem, abychom se i my ve škole společně zapojili do sbírky, kterou organizuje ZOO Praha, do akce se zapojily všechny třídy. Jsme poměrně malá škola, proto máme velkou radost z částky, kterou se nám podařilo nashromáždit. Dne 14. února jsme na konto zřízené na pomoc Austrálii zaslali 27 500 Kč. Těší nás pocit, že jsme malým dílem pomohli v záchraně unikátní fauny na nejmenším kontinentu a Vám patří poděkování za to, že jste nám ukázal cestu, jak to udělat.“ To jen dokumentuje přístup, jaký mají školy u nás přístup k problematice záchrany ohrožených druhů v přírodě. Jak nezištně pomáhají. Samy se potýkají s potřebou financí na vlastní chod, ale také přišly na to, že poznávat živoucí přírodu už jen ze statických obrázků by bylo velké faux pas. Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek našel historické výstřižky z let 1938, kdy i pražská zoologická zahrada prožívala krušné chvíle. Odvrátit je tehdy pomohla právě pomoc zaměstnanců a veřejnosti. Jak o tom glosovaly Národní listy, byly to z veřejnosti hlavně školy, které ZOO zachránily.

„Že v tom vidím paralelu k současnosti, k tomu jistě nemusím už nic dodávat, „řekl Miroslav Bobek.

FOTO: Gorily v Praze: představme se

Gorily v Praze: představme se - Gorila nížinnáGorily v Praze: představme se - Gorila nížinnáGorily v Praze: představme se - Mountain_Gorilla_(Humba_family)_–_Virunga_National_Park_(14)Gorily v Praze: představme se - Mountain_Gorilla,Bwindi,_Uganda_(15135296098)Gorily v Praze: představme se - Baby_mountain_gorilla
Další fotky
Gorily v Praze: představme se - Základní škola Praha-LipenceGorily v Praze: představme se - Australská poušťGorily v Praze: představme se - Darwinův kráter
Dnes, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Dnes, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Dnes, 16:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Dnes, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Dnes, 15:45
Horský hotel a televizní vysílač na Ještědu, Labská bouda, karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva,...
Dnes, 15:35
Starší lidé čelí dříve či později úbytku fyzických dispozic a kognitivních schopností, které zahrnují paměť,...
Dnes, 13:52
Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků...
Dnes, 12:22
Češi jsou ohledně sdílení svých dat nejvíce nedůvěřivým národem v Evropě. Nejvíce si chrání zdravotní...
Dnes, 12:17
Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v...
Dnes, 11:55
Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém...
Reklama