Skvrny a fleky nikoho z nás nepotěší. Víme jak na ně? Způsobů, jak s nimi zatočit, je mnoho, my neseme pár odposlechnutých…

3.2.2019
Renáta Šťastná
Další fotky

Mastné skvrny jsou častým jevem obzvlášť u dětí, ale sem tam si je způsobí i dospělák. Postiženou látku vložíme mezi dva savé papíry neboli pijáky. Větší část mastnoty se vpije do papíru, zbytek dočistíme benzínem a pak vypereme, jak jsme zvyklí. Můžeme ale narazit i na mastnotu staršího data. Na tu by měl platit tento postup: nejdřív potřít postižené místo bílým mýdlem rozpuštěným v benzínu v poměru jedna ku deseti a po hodině smýt směs čistým benzínem a potom vyprat běžným způsobem.

Olej z rybiček na triku nebo oblíbené košili? Jedna „bába“ povídala, že pomůže vatový tampón namočený do petroleje. Poté běžné praní v teplé vodě s pracím prostředkem. „Můžete použít i práškovou křídu, kterou necháte působit přes noc a potom pečlivě vyčistíte,“ říkala. Stejně by postupovala při potřísnění rostlinným olejem nebo omastkem z konzervy.

FOTO: Babské rady posedmé

Babské rady posedmé - Rady 7_1Babské rady posedmé - Rady 7_2Babské rady posedmé - Rady 7_3Babské rady posedmé - Rady 7_4Babské rady posedmé - Rady 7_5
Další fotky
Babské rady posedmé - Tin can of sprats, sardines. Top viewBabské rady posedmé - Rady 7_7Babské rady posedmé - Rady 7_8Babské rady posedmé - Rady 7_9Babské rady posedmé - Processed with VSCO with f2 presetBabské rady posedmé - Rady 7_11Babské rady posedmé - Rady 7_12

Jiná hospodyňka zase radí vyvarovat se chemii a toxinům a na mastné skvrny použít přípravek s mýdlovým ořechem, což je rostlina se zázračnými vlastnostmi. Obsahuje přírodní látky schované ve slupce, které účinkují stejně, jako mýdlo a s podivem vůbec nepotřebuje teplou vodu. A navíc nevysouší ruce.

A co takhle skvrny od vajec? Je nutné je odstranit co nejdřív, protože bílkoviny tvořící obsah vajec se časem mění v nerozpustnou sloučeninu a nejde vyčistit. Je-li skvrna čerstvá, půjde dolů vodou s trochou čpavku, na starší použijte glycerín nebo směs čpavku a glycerínu v poměru jedna ku čtyřem. Glycerín musí mít teplotu kolem čtyřiceti stupňů. Skvrnu potřeme kartáčkem a směs necháte působit patnáct až dvacet minut. Potom tkaninu vypereme. Jako v předchozím případě by stálo za úvahu použít ekologicky čistší mýdlový ořech.

Skvrny od kakaa nebo čokolády prý často pomůže odstranit koncentrovaný roztok soli. Staré fleky na bílých tkaninách můžeme potřít peroxidem vodíku, necháme asi patnáct minut působit a vymácháte ve studené vodě.

Jak zachránit spálený jazyk? Další várka babských rad, které zachrání od migrény či pálení žáhy

Čaj a káva také umějí nadělat pěknou paseku. Z bavlněných tkanin skvrny od nich odstraníme kartáčkem namočeným v teplé vodě. Potom vypereme v roztoku pracího prášku s půl lžičkou jedlé sody. Nakonec pořádně vymácháme.

A co víno? Čerstvá skvrna od bílého není taková hrůza. Třeme ji kouskem ledu z mrazáku, dokud nezmizí. Potom místo vysušíme papírovým ubrouskem. Nemáme-li po ruce led, měla by postačit ledová voda. S červeným je to horší. Osvědčenou metodou je posypat postižené místo silnou vrstvou soli. Ta víno spolehlivě vsákne. Pak ji nameteme na lopatku nebo papír. Může pomoci zase piják, který na skvrnu rychle přiložíme a oděv pak co nejrychleji přemáchneme ve studené vodě. Jedna paní říká, že funguje potřísněné místo přelít vařící vodou, ale to asi nebude úplně dobré u syntetických tkanin. Z bílého plátna prý červené víno odstraníme kyselým mlékem.

Neoblíbené, leč časté skvrny jsou od krve. Potřísněnou tkaninu na několik hodin namočíme do studené vody, potom ji vypereme ve studené vodě a nakonec ve vlažném pracím roztoku, popřípadě v mýdlovém ořechu.

 

 

 Nepřehlédněte