Slévárna Heunisch nesmrdí. Zápach se začal objevovat s rozšiřováním průmyslové zóny v Líšni

24.10.2021
Jan Štoll

Opakované stížnosti na zápach pocházejí od lidí z výše položených částí Líšně, Vinohrad i Juliánova, stěžují si na něj několik posledních let. Z jeho původu viní průmyslové podniky v údolí pod nimi, zejména Slévárnu Heunisch. Slévárna argumentuje tím, že dlouhodobě žádné limity nepřekračuje.

Stížnosti na zápach se začaly objevovat před několika lety s rozšiřováním průmyslové zóny v Líšni. Slévárna tu funguje více než 55 let, uvedla firma. „Nemyslíme si, že slévárna je hlavním zdrojem zápachu, který trápí obyvatele Líšně, Vinohrad nebo Židenic,“ říká Jens Heunisch, generální ředitel slévárny.

Kvůli opakovaným stížnostem na zápach nechal Jihomoravský kraj změřit kvalitu ovzduší. Měření nezjistilo překročení žádných limitů, a to ani u látek, jejichž výskyt v ovzduší se běžně neměří. „Výsledky měření prokázaly, že nedošlo k překročení žádného imisního limitu,“ uvedla Markéta Chumchalová z tiskového oddělení.

Měření se zaměřilo na oxidy dusíku, výskyt jemných i hrubých pevných částic i koncentrací těžkých kovů. Potvrdilo ale, že ač se nevymykají limitům, koncentrace některých prvků v ovzduší je v době, kdy lidé cítí zápach, vyšší. „Při srovnání mediánu hodnot koncentrací kovů ze dní, kdy dotčení hlásili zápach a kdy ne, zachytilo měření vyšší koncentrace při hlášeném zápachu u chromu, hliníku a zinku v lokalitě Brno-Věstonická a manganu, hliníku, železa a fosforu v lokalitě Brno-Masarova. Výše uvedené prvky se v ovzduší často nachází v souvislosti s průmyslovými procesy, spojenými například se zpracováváním kovů, ale také se silniční dopravou,“ uvedl úřad.

Slévárna je přesvědčena, že hraje roli černé ovce. V průmyslové zóně je ale řada dalších provozů, které mohou generovat zápach, nedaleko je také městská spalovna, uvedla slévárna v prohlášení. „Určitý pachový vjem, když jste bezprostředně ve slévárně, samozřejmě vzniká. Taví se tu železo, ale pokud někdy něco cítíte, pak přímo ve slévárně a v nejbližším okolí, nikoli ve vzdálenosti kilometrů,“ dodal ředitel.

Slévárna je připravena dále jednat s krajským úřadem i s odbornou firmou, která by měla vylepšit technické zlepšení na vzduchotechnice. „Iniciovali jsme společné jednání se zástupci Kraje a touto firmou a jsme připraveni udělat vše proto, aby byl zápach z výrobní linky minimalizován,“ doplňuje Heunisch. Zároveň ale dodává, že se obává, že touto investicí zápach v přilehlých městských částech nezmizí.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte