Směnárny hlásí zvýšený výskyt veksláků. Policie má jen šest oznámení poškozených

27.9.2021
Jitka Kačánová

S návratem turistů se podle směnárníků do centra vrátili i veksláci, kteří turistům místo korun dávají neplatné běloruské ruble nebo forinty a své oběti chytají přímo na prahu směnáren. Každý den jim prý chodí do směnárny podvedení lidé. Policisté mají od května ale jen šest nahlášených případů.

Dvojice mladých Romů upřeně sledovala směnárnu na náměstí Republiky, a jakmile do ní vešla zhruba čtyřicetiletá turistka, začali kolem ní kroužit jako supi. Nestihli to. Peníze si už vyměnila a s nimi nechtěla nic mít. Stoupli si tedy přímo před směnárnu a dalším přicházejícím návštěvníkům Prahy začali lámanou angličtinou nabízet 26 korun za euro. A velice sugestivně se je snažili odlákat za roh ke Kotvě, kde by jim peníze vyměnili.

Skoro každý den

Pražští směnárníci prý téměř každý den vysvětlují zoufalým turistům, kteří se na ně obracejí s neplatnými běloruskými rubly, že jim je opravdu nevymění a že se stali obětí podvodníků. „Jsou to organizované skupiny odněkud z Rumunska nebo Bulharska,“ popsal veksláky Našemu REGIONU pražský směnárník, který se své profesi věnuje už přes dvacet let. Ani on, ani jeho další kolegové nechtěli uvést své jméno ani název organizace, pro kterou pracují. „Nejvíc operují právě na náměstí Republiky, v Karlově ulici a u Karlova mostu. Pracují hlavně ráno kolem deváté a odpoledne po čtvrté,“ upřesnil. Přestože směnárny mají na sklech svých poboček vylepené varování, ať cizinci rozhodně nemění na ulici, a mají tam neplatné ruble i vyfocené, pokaždé se najde někdo, kdo naletí. Neodradí je ani to, že písmena na bankovkách jsou v azbuce. Loni o vánocích si podvedení turisté od veksláků kupovali dokonce i jihokorejské wony, přestože jsou popsané korejským písmem zvaným hangul a hlava na nich zobrazená má typicky asijské rysy.

„Jakmile se jim podaří někoho podvést, okamžitě zmizí. Nechtějí se znovu setkat se svými oběťmi, které se pochopitelně na místo výměny vracejí a hledají je tam,“ dodal směnárník. Volat policii je prý skoro zbytečné. „Než dorazí, jsou už veksláci dávno pryč,“ doplnila ho jeho kolegyně. „Trvá to klidně i čtyřicet minut, než policie přijede. A včera například po našem ohlášení nepřijela vůbec,“ postěžovala si.

Jen šest případů

Tomu, že by příjezd policistů trval tak dlouho, mluvčí pražských policistů Jan Rybanský nevěří. Ani tomu, že situace je tak kritická. „Policisté místních oddělení policie Bartolomějská, Benediktská a Krakovská přijali od května letošního roku celkem šest oznámení v souvislosti s podvodnou směnou peněz. Všechny případy zadokumentovali a prověřovali pro podezření z přestupku proti majetku,“ řekl Našemu REGIONU Rybanský. „Na tuto problematiku se zaměřují nejen policisté při výkonu služby, ale i kriminalisté v civilním oděvu. V souvislosti s tím jsou vyhodnocovány kamerové záznamy a prováděny další kroky k odhalování podezřelých, které z taktických důvodů nelze blíže specifikovat,“ vysvětlil.

Markantní rozdíl mezi směnárníky popisovanou situací přímo v ulicích a čísly udávanými policisty vysvětluje manažer jedné ze společností vlastnící síť směnáren v Praze jednoduše. „Když nám podvedení turisté zkoušejí prodat neplatné ruble, tvrdí, že je dostali v bance, v obchodě nebo v jiné směnárně. Nechtějí si chlubit tím, že peníze měnili načerno na ulici. A protože jde většinou o částky 50 až 300 eur, mávnou nad tím obvykle rukou a nechají to být. Stejně za pár dnů jedou domů,“ řekl Našemu REGIONU. Ohlášené případy podle něj tvoří jen zhruba 5 procent okradených.  „Je to jen mizivá část. Veksláci ale pracují každý den a jsou už tak drzí, že chodí za turisty přímo do našich směnáren. Nic se s tím ale neděje. I když jsem policistům zaslal přímo jejich fotografie, veksláci řádí nerušeně dál. Nevím, co si o tom mám myslet, ale to víte, že mě napadá ledacos,“ krčí bezmocně rameny.

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte