STREAM: záznam z tiskové konference vlády z neděle 23:00h

záznam z tiskové konference vlády z neděle 23:00h

Neděle:

17:00 – Čekáme na tiskovou konferenci vlády ČR, vyhlásí premiér Babiš karanténu ČR?

 

Stalo se:

16:20 – Sdílená Rekola jsou během nouzového stavu k dispozici zdarma až na 30 minut pro všechny po dobu 14 dnů. „Pokud se v současné situaci musíte pohybovat po městě, doporučujeme nahradit dopravu MHD, pokud možno, chůzí nebo jízdou na kole. Doufáme, že tím ulevíme MHD, kde zůstane více místa pro ty, kteří na kolo vlastními silami nestačí,“ říká zakladatel společnosti Vítek Ježek.

16:10 – Provozovatelé restaurací se obávají dopadů omezení provozu kvůli omezení šíření koronaviru. Někteří už nyní označují ztráty za velké či likvidační.

16:07 – Vláda by měla v pondělí projednat materiál, který by umožnil poskytnout osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) půjčky do půl milionu korun. Měly by pokrýt především provozní věci. Půjčky by měly pomoci i lidem z oblasti nestátního kulturního sektoru, kteří se kvůli omezení veřejných produkcí dostávají do potíží.

16:04 – Obchodní a nákupní centra v Praze informují zákazníky na svých webových stránkách o omezení provozu stravovacích a zábavních zařízení či posiloven kvůli novému typu koronaviru. Zrušila také plánovaný kulturní program. Všechna centra zvýšila frekvenci úklidu, některá instalovala v pasážích stojany s dezinfekcí.

15:38 – Lidé dojíždějící přes hranice do práce budou mít výjimku ze zákazu cestování do ciziny, pokud pracují do vzdálenosti 100 kilometrů od hranice. Dosud výjimka platila jen na vzdálenost 50 kilometrů. Po rozhovoru s rakouským protějškem to uvedl český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Stejné opatření by podle něj mohlo platit pro lidi ze Slovenska, Německa, Polska a Rakouska.

15:16 – Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se kulturní dění stále více přesouvá do on-line prostoru. Na internetu nabízejí ke zhlédnutí filmy jejich distributoři, svá představení streamují i divadla. Na některé akce je třeba se předem registrovat tak, aby počet účastníků najednou nepřesáhl 30 lidí. Platí to pro výstavy v jiných než státem či obcemi zřízených institucích, velká část soukromých galerií ale zavřela.

15:12 – Podle ministryně Jany Maláčové bude vláda v pondělí jednat o prodloužení ošetřovného po celou dobu uzavření školy pro děti až do 15 let, ošetřovného pro děti s hendikepem a projedná příspěvek pro OSVČ s dětmi.

15:08 – Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby kvůli riziku koronaviru přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná a zda budou soudy nařizovat další.

15:03 – Úřad Prahy 7 omezil pracovní dobu. „Řada pracovníků musí zajistit péči o své děti. Úřad bude od pondělí otevřen v běžném provozu vždy v pondělí a ve středu od 7:30 do 18:00 hodin. V ostatní dny je možné úřad navštívit jen na objednání dle možností konkrétních pracovišť. Prosíme občany, aby omezili návštěvy úřadu pouze na nutné případy a v rámci možností využívali vzdálené komunikace. Zároveň žádáme návštěvníky, aby na úřad nechodili v případně zvýšené teploty či dalších zdravotních komplikací. Při příchodu na úřad může být provedeno kontrolní měření teploty,“ řekl mluvčí úřadu Martin Vokuš.

14:59 – V operačních střediscích tísňové linky 112 nepracují epidemiologové, kteří by lidem zodpověděli dotazy ohledně nákazy koronavirem. „Tísňové linky hasičů, tedy linka 112 a 150 jsou zde pro občany, kteří se ocitnou v nouzi, a je obsluhována pouze příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR,“ řekla mluvčí hasičů Nicole Studená. Lidé mají na linku 112 volat jen v případě ohrožení života, zdraví, majetku nebo životní prostředí.

14:55 – Pražský vrchní soud dnes vyzval veřejnost, aby do jeho budovy vstupovala pouze tehdy, když to bude nezbytné – tedy při účasti u soudního jednání, při nahlížení do soudního spisu a při osobních podáních. Nahlížení do spisů soud umožní jen v neodkladných případech, omezil také úřední hodiny pro styk s veřejností. Instituce tak chce snížit riziko rozšíření infekčních onemocnění v objektu. Městský ani Krajský soud v Praze zatím k obdobným omezením nepřistoupily.

14:42 – Fakultní nemocnice Brno postavila v zadní části areálu stany jako rezervu k odebírání vzorků při podezření na koronavirus. Fungovat ale začnou až v případě, že nebudou stíhat odebírat vzorky speciální týmy, které jezdí přímo domů k pacientům s podezřením na nákazu. (ČT24)

14:37 – Od pondělí budou do odvolání uzavřeny mateřské školy zřizované Městskou částí Praha 1. Uzavření se týká celkem sedmi mateřských škol – v Hellichově, Letenské, Masné, Opletalově, Pštrossově, Revoluční ulici a na Národní – včetně jejích pracovišť v Řásnovce 2 a 5.

13:39 – V Česku je 120 lidí nakažených koronaviru, ráno jich bylo o tři méně. Podle ministra Vojtěcha bylo od rána testováno zhruba 180 vzorků.

13:26 – Praha ve spolupráci s organizací ŽIVOT 90 zřídila linku na pomoc seniorům. Linky jsou určené pro lidi ve věku 65 let a víc. Telefon: 800 160 166 (pouze pro Prahu). Senioři na linku mohou volat zejména v těchto situacích:

– Potřebují vyzvednout léky.
– Potřebují nakoupit.
– Potřebují vyvenčit psa.

Operátoři na lince seniora propojí s dobrovolníkem, který za ně výše zmíněné zařídí. Linka také spolupracuje s rozvozem potravin, který seniory odbavuje. Dobrovolníci se můžou přihlásit na www.pomahamepraze.cz.

13:15 – Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PF UK) začnou od pondělí hlídat děti zaměstnancům Fakultní nemocnice Motol. Vytvoří malé dětské kolektivy v prostorech, které pro ně nemocnice vymezí. Opatření umožní lékařům a sestrám zůstat v práci v době, kdy jsou zavřené školy a šíří se nová forma koronaviru. Zájem o nabídku pomoci jich projevilo zatím asi 30.

12:56 – Služba rozvozu jídla Dáme jídlo je připravena pomoct s distribucí léků, nutričních nebo hygienických balíčků například seniorům. Zároveň s ohledem na vládní opatření o uzavření stravovacích zařízení mezi 20:00 a 06:00 může prodloužit dobu doručování a po 20:00 obsloužit i restaurace, které budou mít ve vyhlášeném stavu nouze otevřenou pouze kuchyň. Kurýři Dáme jídlo nyní přijímají platby online, stravenkami i hotově. Pouze v případě lidí v karanténě žádají o platbu předem.

12:46 – Premiér Babiš opět zopakoval, že potravin je dost a opatření se nevztahují na kamionový dovoz zboží. Podle něj prý nehrozí, že potraviny dojdou.

12:42 – Premiér Babiš předpokládá, že speciální opatření a nařízení budou trvat minimálně měsíc.

12:40 – Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Spuštěno už v 11 hodin bylo v Ústřední vojenské nemocnici pro Středočeský kraj. Lidi do něj bude posílat středočeská krajská hygienická stanice.

12:36 – Šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

12:33 – OSVČ stále nemají nárok na ošetřovné.

12:31 – Premiér Babiš vyloučil, že uvažuje o vyhlášení karantény pro hlavní město Praha. „Pokud bychom uvažovali o karanténě na větším území, tak vyhlásíme za karanténní celou Českou republiku,“ řekl Babiš.

12:30 – „Apelujeme na občany, aby opatření dodržovali. Čím budou tvrdší a lépe dodržovaná, tím kratší tento režim bude,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula

12:29 – Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru.

12:28 – Vláda od pondělí po dobu trvání nouzového stavu nařizuje všem denním stacionářům pozastavení činnosti. Po dnešním jednání vlády opatření proti šíření koronaviru představil premiér Andrej Babiš (ANO).

12:22 – Pro všechny, kdo se od neděle vrátí z Německa nebo z Rakouska, je předepsaná preventivní karanténa. Výjimku mají lidé, kteří za hranicemi v dosahu padesáti kilometrů pracují.

12:20 – „Od soboty 14. března od 6 hodin se zakazuje maloobchodní prodej na tržištích a tržnicích, jako je například SAPA,“ řekl premiér Babiš.

12:18 – Od sobotních 6 hodin ráno vláda zakazuje vstup veřejnosti do bazénů a infocenter. Dále venkovních i vnitřních sportovištích s účastí více než 30 lidí.

12:17 – Vláda uložila pracovní povinnost v sociálních službách studentům příslušných středoškolských a vysokoškolských oborů po celou dobu trvání nouzového stavu.

12:15 – „Od půlnoci z neděle na pondělí platí zákaz vstupu pro všechny cizince do České republiky a současně platí zákaz pro občany ČR vycestovat z území ČR,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

12:14 – Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků.

11:12 – Město Litoměřice připravuje krizové potravinové balíčky pro osamělé seniory, mělo by je začít rozvážet příští týden. Náklady bude zatím hradit město ze svého rozpočtu. Až pomine nebezpečí nákazy, zaplatí senioři balíčky dodatečně na úřadě. Rozvoz potravin zajistí dobrovolníci či dobrovolní hasiči

11:10 – Policie předpokládá, že znovuzavedení kontrol na rakouských a německých hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů. Opatření, které ve čtvrtek v rámci vyhlášení nouzového stavu zavedla vláda, má zatím platit od půlnoci z pátku na sobotu do středy. Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm bude otevřeno pro přeshraniční styk.

11:08 – Městská knihovna v Praze uzavírá od dneška do odvolání Ústřední knihovnu i všechny své pobočky. Všechny výpůjčky budou automaticky prodlužovány, stejně jako splněné rezervace. Zpozdné během uzavírky nenabíhá. Zrušeny jsou také všechny plánované akce.

11:06 – Praha 1 také rozšířila nabídku služeb pro seniory, kterým zároveň doporučila, aby omezili pohyb mimo svá bydliště. Rodiny a přátelé seniorů ubytovaných v domech s pečovatelskou službou pak mají výrazně omezit návštěvy. Omezení se také týkají návštěv Nemocnice Na Františku.

11:05 – Praha 1 ponechala v provozu mateřské školy, které v současné době stále navštěvuje více než 200 dětí z celkového počtu 720. Rodiče ale zároveň vyzvala, aby si děti pokud možno nechali doma.

11:00 – Nemocnice v Motole, Krči, Střešovicích a na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na koronavirus. Budou pro lidi, které tam pošle hygiena. (ČT24)

10:57 – Magistrát upravuje provoz a přesouvá agendy výhradně na přepážky. Úřední hodiny se na některých pracovištích omezují, například ve Škodově paláci pouze na středu vždy od 13:00 do 16:00 hodin. Magistrát žádá veřejnost, aby, pokud je to možné, využila pro komunikaci s úřadem prioritně elektronickou formu, například datovou schránku. Zároveň Praha uzavírá Novou radnici.

10:52 – Podle policejního prezidenta Švejdara je v preventivní karanténě 198 policistů. Žádný z nich neměl test na koronavirus pozitivní.

10:22 – V oblastech postižených koronavirem mimo ČR se v současnosti nachází kolem 205 tisíc Čechů. Z toho 196 tisíc je v Evropě. Všichni dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační SMS od ministerstva zdravotnictví.

10:18 – Vláda vzala zpět informaci o rozšíření počtu rizikových zemí o tři. Stále jich je 15, při návratu z nich budou lidé muset do karantény. Na seznam tak nepatří Spojené státy, Řecko a Japonsko. (ČT24)

09:59 – Vláda rozšířila povinnou karanténu pro české občany vracející se z takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie. Ministerstvo zdravotnictví zároveň rozšířilo původní seznam 15 rizikových oblastí o další tři, a to USA, Japonsko a Řecko.

9:45 – Podle Adama Vojtěcha je aktuálně 117 pozitivních lidí na koronavirus. „Vyšetřili jsme celkem 2353 vzorků. V noci přišel jeden pozitivní případ z Jihomoravského kraje,“ řekl ministr zdravotnictví.

19:14 – Počet nakažených vzrostl v Česku na 112. Premiér Babiš varuje před vykupováním potravin. „Nikdy nezavřeme obchody s potravinami a lékárny,“ slíbil v Událostech ČT.

19:13 – Sportoviště a fitness centra v Praze čekají kvůli povinnému uzavření velké finanční ztráty. Permanentky pro klienty však plánují prodloužit. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů sportovních center.

18:34 – Od pondělí bude omezen provoz mateřských školek v Praze 9, které zřizuje městská část. Ve školkách se postarají jen o děti rodičů, kteří i nadále chodí do zaměstnání

18:24 – Zákaz návštěv v nemocnicích se netýká rodiček. U porodu mohou být budoucí tatínkové.

18:19 – Ministerstvo zdravotnictví má k dispozici 3590 plicních ventilátorů a jedná o koupi dalších.

18:06 – Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha bude zítra k dispozici 60 tisíc respirátorů, příští týden 290 tisíc.

18:02 – Stále probíhá trasování kontaktů.

18:01 – „Máme připravenou dodávku 20 milionů klasických roušek,“ řekl ministr zdravotnictví Vojtěch.

17:58 – Ministerstvo zdravotnictví se snaží zajistit dostatek ochranných pomůcek. Jedná s deseti společnostmi.

17:57 – Aktuálně je v Česku 109 případů nákazy. Z toho jsou dva vážnější.

17:50 – „Viděli jsme predikci vývoje onemocnění. Jasně z toho vyplývá, že pokud nyní uděláme razantní kroky, jsme schopni zamezit šíření infekce. To je jediný cíl vyhlášení nouzového stavu. Chránit občany. Není na místě se bát, ale být obezřetný. Prosím všechny občany o trpělivost,“ napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

17:49 – Ve třech nemocnicích v Moravskoslezském kraji vzniknou odběrová místa vzorků na koronavirus. Konkrétně půjde o Fakultní nemocnici Ostrava, Slezskou nemocnici v Opavě a Nemocnici s poliklinikou v Havířově na Karvinsku, tedy zdravotnická zařízení, která mají infekční oddělení. Kraj chce do testování zapojit také více laboratoří, jednat s nimi má v pátek.

17:41 – Podle ministerstva zdravotnictví se mohou lidé sami nechat testovat na koronavirus v 18 ověřených laboratořích.

17:40 – Tuzemské cestovní kanceláře se rozhodnutím vlády o zákazu cest Čechů do 15 zemí světa dostaly podle Asociace cestovních kanceláří ČR(ACK) do zcela nové situace. Jak by se měly CK zachovat, nyní asociace řeší s právníky. Vzniká také pracovní komise, kde budou zástupci asociace, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a další odborníci. Měla by pomoct najít řešení, jak podnikatelům v cestovním ruchu pomoct.

17:39 – Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Částečně bude omezen i letecký provoz. Po dnešním jednání vlády to oznámilo ministerstvo dopravy. Opatřením chce vláda omezit šíření nového koronaviru.

17:38 – Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přesáhl stovku. Ze 104 pozitivních případů máme 50 v Praze, uvedl na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Za dnešek se počet pacientů s koronavirem zvýšil zatím o deset.

16:43 – Dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem začnou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun.

16:31 – Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat. Velký vliv v současné situaci mají dezinformace, na jejichž omezení Evropská komise úspěšně spolupracuje se sociálními sítěmi. Řekla to dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. (ČTK)

15:59 – Rozhodnutí vlády prakticky zastavilo příjezdový i domácí cestovní ruch. Dopady mohou ohrozit více než dříve odhadovaných 40 tisíc pracovních míst. Asociace hotelů a restaurací vládní kroky chápe, protože zdraví lidí je na prvním místě. Chtěla by ale dostávat rychleji více praktických informací či mít kontaktní osobu, která by vládní příkazy přesně vysvětlila.

15:57 – Prodejci potvrzují, že jídla je dost. Obchodní řetězce v české republice v posledních dnech zaznamenaly vyšší poptávku po čerstvých potravinách. Přičítají ji nařízení vlády o uzavření škol a snaze rodičů zajistit dětem stravování místo školních jídelen. Někteří prodejci evidují také vyšší poptávku po alkoholu, dětských výživách nebo krmivech pro zvířata.

15:38 – Praha zavádí krizovou linku 800 160 166 určenou pro seniory. Do pomoci seniorům zapojuje dobrovolníky i obchodníky. „Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně budeme organizovat pomoc. Dále čekáme, až od státu dorazí sto tisíc roušek pro zabezpečení sociálních služeb, poté budeme dále zvažovat následující kroky,“ řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

15:31 – Pořadatelé festivalu Jeden svět, kteří 10. března festival přerušili, dnes odpoledne oznámili, že zpřístupní divákům své filmy on-line. „Ve spolupráci s online kinem DAFilms.cz festival uvede vybrané filmy napříč sekcemi, které měly naplánované projekce ve zbývajících dnech konání akce,“ řekl mluvčí festivalu Martin Černý. Od čtvrtka 12. března do úterý 17. března mohou diváci sledovat dostupné filmy na webu dafilms.cz a jedensvet.cz. V pátek 13. března bude uveden ve světové premiéře film Psí láska od Lindy Kallistové Jablonské. Jednotlivé filmy jsou dostupné k přehrání online za 59 korun.

15:25 – Pandemie koronaviru by mohla do června skončit, pokud všechny země světa zmobilizují síly v boji proti této nebezpečné nákaze. Podle agentury Reuters to prohlásil uznávaný čínský epidemiolog Čung Nan-šan. (ČT24)

15:23 – Podle premiéra Babiše se, pokud se nepodaří zastavit šíření koronaviru, vláda bude zabývat možností uzavření obchodů s výjimkou potravin a lékáren.

15:21 – Výjimka platí pro řidiče nákladní kamionové dopravy, vlakové čety, piloty letadel a příslušníky záchranářského systému. Přes hranice budou moct přejíždět i lidé zaměstnaní v zahraničí, kteří se ale budou muset prokázat potvrzením od zaměstnavatele.

15:18 – Vláda kvůli nákaze koronavirem vyhlásila zákaz vstupu do ČR cizincům z 15 rizikových zemí. Jsou mezi nimi i Rakousko a Německo, z toho důvodu nebude pro cizince možné vstupovat do Česka přes hraniční přechody s těmito zeměmi. Češi ze zahraničí se vrátit mohou, při cestě z rizikových oblastí budou muset podstoupit karanténu. Zákaz vstupu bude platit od soboty. Podle Babiše se týká občanů Číny, Koreje a Íránu. Z evropských států to jsou Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Hamáček zdůraznil, že opatření se netýká občanů ČR a cizinců, kteří mají na českém území trvalý či přechodný pobyt. Těm ale vláda zakázala do rizikových oblastí cestovat.

15:14 – Některé školy v Praze 6 se kvůli současné situaci kolem koronaviru rozhodly posunout termín zápisů do prvních tříd ze začátku na konec dubna.

15:10 – Banky poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem.

15:07 – Vláda zakázala s účinností od pátku přítomnost žáků na základních uměleckých školách.

14:59 – „Znovu jsem vyzval hygieniky, aby testovali každého, kdo má příznaky. Nejen ty, kdo se vrátili z Itálie. Byl jsme ubezpečen, že to dělají,“ řekl premiér Babiš. Kapacity pro testování jsou podle něj dostatečné. Česko podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nakoupí dalších 100 tisíc sad pro rychlé testování do půl hodiny, bude k dispozici zejména pro testování lidí na hranicích.

14:44 – Hamáček řekl, že vyhlášení nouzového stavu na 30 dnů, umožní vládě pružněji reagovat na situaci kolem koronaviru. Podle Babiše mají ministři právo přijímat zvláštní opatření, vláda se ale rozhodla, že budou své rozhodnutí s kabinetem konzultovat.

14:40 – Autobusy pražské MHD budou od pondělí jezdit podle upravených jízdních řádů, které platily v lednu a únoru, kdy budou prodlouženy intervaly spojů. Metra a tramvají se změny netýkají.

14:37 – V Česku je 96 potvrzených případů koronaviru.

14:37 – Vláda zatím neuzavře mateřské školy.

14:31 – První termín pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně je 1. dubna. V případě využití služeb daňového poradce je to 1. červenec. A právě 1. červenec se zřejmě stane termínem pro odevzdání všech daňových přiznání. Cílem posunu termínu je podle MF především omezit pohyb lidí na finančních úřadech.

14:28 – Češi nesmějí cestovat do následujících zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie. (ČT24)

14:26 – Od pátečních 6 hodin musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech.

14:22 – Na území ČR mají nově zakázaný vstup cizinci ze 13 oblastí.

14:21 – Vláda zakázala vstup občanů ČR do rizikových oblastí. Patří mezi ně i Rakousko, Německo a Itálie.

14:20 – Od pátečních šesti hodin ráno zavřou pro veřejnost také některé další služby, například sportoviště, zábavní zařízení či galerie.

14:19 – Od zítřka se zavírají od 20 hodin do 6 hodin ráno provozovny stravovacích zařízení.

14:18 – Od zítřejších 6 hodin ráno se ruší akce s účastí nad 30 osob.

14:10 – Premiér Babiš vyhlásil nouzový stav v České republice.

14:02 – Slovensko uzavírá všechny školy a školky. Uzavírá všechnu mezinárodní leteckou a autobusovou dopravu. Zároveň uzavírá všechny sportoviště. Do země budou moci vstoupit pouze lidé s trvalým nebo přechodným pobytem.

14:00 – Podle nemocnice Na Bulovce (NNB) se stav pacientů nakažených koronavirem a hospitalizovaných v NNB nezměnil. V izolaci čeká na výsledky testů dalších 12 lidí.

13:55 – Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke klidu, rozvaze a zodpovědnému chování. V závislosti na vývoji situace se šířením koronaviru ale naznačil, že horní komora by mohla v případě nezbytnosti zrušit své zasedání, které je naplánováno na příští týden. „Budeme nejdříve omezovat účast veřejnosti, a pokud to bude nutné, tak i rušit jednání orgánů Senátu včetně například orgánů pléna,“ uvedl.

13:43 – Zákaz návštěv v nemocnicích Zlínského kraje se zpřísnil. Od středečního odpoledne nemohou kvůli šíření nového typu koronaviru návštěvy ani do porodnic a na novorozenecká a dětská oddělení. Opatření se týká i doprovodu žen, které přicházejí k porodu.

13:42 – Jihomoravský kraj zřídil dnešním dnem bezplatnou krizovou linku, kam se mohou obracet lidé s dotazy ohledně koronaviru. Číslo je 800 129 921. Linka bude fungovat ve všední dny od 7:00 do 16:00, řekl dnes po jednání krajské bezpečnostní rady hejtman Bohumil Šimek. Kraj tím chce pomoct hygienikům a lidem na lince 112, kteří jsou přetížení. Kraj se kvůli nařízení vlády rozhodl zavřít všechny kulturní příspěvkové organizace, jako jsou muzea a galerie.

13:01 – Na informace o dalším vývoji kolem uzavření škol kvůli šíření koronaviru nyní čeká přibližně 175 tisíc žáků a studentů, kteří se přihlásili k jarnímu termínu státních maturit nebo jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Vyplývá to ze statistik Cermatu, který zkoušky organizuje.

12:56 – Plzeňské nakladatelství Fraus zpřístupní zdarma v souvislosti s uzavřením škol kvůli pandemii koronaviru všechny své elektronické učebnice. V posledních dnech se na nakladatelství obracejí s žádostí o elektronické učebnice tisíce rodičů, učitelů i škol

12:50 – Řízením úřadu místo Gottwaldové pověří ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou, napsal web iDNES.cz

12:41 – Podle Radiožurnálu vymění vláda hlavní hygieničku. Dnes na tento post jmenuje nového člověka, který vystřídá Evu Gottwaldovou.

12:39 – Podle Aktuálně.cz jedná vláda o možném zákazu akcí s více než deseti účastníky a o uzavření restaurací v době od 20 hodin do 8 hodin ráno. Ve hře je i uzavření sportovišť a sportovních center.

12:33 – Na internetu se objevily podvodné e-shopy v češtině se zdravotními rouškami a bezkontaktními teploměry. Útočníci zneužívají obavy lidí z koronaviru a snaží se od nich získat osobní údaje. Oznámila to dnes antivirová firma Eset. Dosud se bezpečnostní experti společnosti ve vztahu ke koronavirové pandemii v Česku setkávali pouze s cizojazyčnými obchody, phishingem a poplašnými zprávami.

12:32 – Přímo v provozu Fakultní nemocnice Brno také již pomáhají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Škola připravuje systém, který by umožnil zapojit do dobrovolnictví i studenty z dalších fakult. Pomoc by se mohla zaměřit například na seniory.

12:31 – Studenti Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (MU) začnou od pondělí zajišťovat volnočasové aktivity pro děti sester či lékařů Fakultní nemocnice Brno. Sdruží je do malých dětských skupin v bohunickém kampusu. Opatření umožní zaměstnancům nemocnice zůstat v práci v době, kdy jsou zavřené školy a šíří se nová forma koronaviru.

12:19 – Podle zjištění Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 347 průmyslovými společnostmi má nyní kvůli koronaviru třetina firem zaměstnance v karanténě a zhruba dvě pětiny očekávají problém s dodávkami. Komplikace s dopravou a logistikou řeší zhruba 36 procent firem.

11:47 – Expert na cestovní medicínu a epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje v současné situaci, kdy kvůli šíření koronaviru Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii, omezit cestování na minimum. Podle něj se stav ve světě muže velmi rychle měnit. Cestovatelům pak hrozí karanténa, problémy s návratem domů i stigmatizace v očích kolegů či sousedů.

11:44 – Nezaměstnaní, kteří skončí v nařízené karanténě, to musí ohlásit úřadu práce. Doložit musí potvrzení od lékaře nebo hygieniků. Poslat ho mohou elektronicky i poštou, doručit ho za ně do podatelny úřadu může i někdo jiný. Pokud uchazeči o práci bez omluvy ve stanovených termínech do úřadu nedorazí, hrozí jim vyřazení z evidence a ztráta dávek. Na dálku mohou lidé požádat i o zařazení do evidence a zprostředkování místa a také o dávky.

11:40 – V karanténě jsou kvůli pandemii koronaviru dva čeští senátoři, kteří navštívili Itálii. Nákazu u nich testy zatím neprokázaly.

11:13 – V Praze začala fungovat krizová linka pro osamělé seniory, kteří by potřebovali nakoupit či obstarat léky. Aby nemuseli chodit na místa s velkým počtem lidí a omezilo se riziko jejich případné nákazy, pochůzky za ně vyřídí dobrovolníci. Zprostředkuje je koordinační centrum organizace Život 90. Telefonní číslo 739 477 609 je k dispozici nonstop. Zájemci o dobrovolnickou práci se pak mohou hlásit na čísle 773 071 024. Nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh.

10:48 – Tým restaurace Na Slamníku na Praze 6 chce vypomoct rodičům dětí na nucených prázdninách. Od pátku nabízí každý všední den polední menu pro školáky za sníženou cenu. Oběd si lze odnést v krabičce domů.

Nabídka bude každý den ráno aktualizována na našich facebookových stránkách a na webu www.drest.cz

10:27 – Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům ve Spojených státech, aby zvážili předčasný návrat v souvislosti s aktuálním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat vstup na území USA ze zemí schengenského prostoru kvůli koronaviru.

10:19 – Policie začne velmi důsledně kontrolovat dodržování veškerých opatření směřujících k omezení šíření nákazy koronavirem. Zavede kontroly lidí v karanténě.

10:08 – Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že pokud by šíření viru nadále pokračovalo rychlým tempem, je namístě uvažovat o omezení pohybu lidí ve veřejném prostoru.

10:07 – V Česku zůstává k dnešnímu ránu 94 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, během noci počet infikovaných nestoupl.

09:59 – Hamáček kategoricky popřel informace, že se chystá karanténa Prahy či uzavření obchodů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace kolem koronaviru nevyvíjí úplně dobře a je třeba reagovat rychle a razantně hned na začátku, aby se ČR nedostala do stavu jiných zemí.

09:58 – Ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) dnes rozhodne o znovuzavedení kontrol na německých a rakouských hranicích. Od páteční půlnoci bude zakázáno přecházet hranice jinde než na 11 hraničních přechodech. Hamáček po vládě také chce, aby vyhlásila nouzový stav.

09:34 – V Praze bylo do středy 48 případů nákazy koronavirem. Na Bulovce je šest hospitalizovaných, jeden na JIP ve vážném stavu.

16:52 – V Česku je 75 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru. Za dnešek přibylo 12 nových, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Několik pacientů muselo být podle něj kvůli infekci hospitalizováno na jednotce intenzivní péče. „Máme teď nově hlášenou pacientku z Brna, která je na lůžku intenzivní péče. A pacient na Bulovce byl rovněž dnes zaintubovaný,“ uvedl ministr.

16:45 – Dvě ženy z Královéhradecka, u kterých byla v úterý potvrzena nákaza novým koronavirem, jsou v domácí izolaci, průběh onemocnění je mírný. Jde o matku a dceru.

16:31 – S ohledem na vývoj situace kolem koronaviru doporučuje radnice Prahy 6 od pátku do odvolání uzavřít všechny mateřské školy, jejichž je zřizovatelem. „Epidemii koronaviru polovičatá řešení nezastaví. Právě proto, že se na nás obrací stále více rodičů, kteří nerozumí situaci, nevědí, proč například jedno dítě doma mít mají a druhé ne, rozhodli jsme se pro další preventivní opatření, tentokrát doporučujeme ředitelům mateřských škol jejich zavření,“ říká Ondřej Kolář /TOP 09/, starosta Prahy 6. Mimořádná rada městské části vzala v potaz nejen to, že městská část, vzhledem ke své rozloze a umístění mezinárodního letiště v jejím obvodu, eviduje více jak 13 procent nakažených obyvatel z celkového počtu případů evidovaných v Česku, ale také to, že dnes bylo ve školkách pouhých 10 procent z celkového počtu přihlášených žáků.

16:26 – Informace k pražské dopravě: https://nasregion.cz/praha/vyhledavac-idos-hlasi-od-pondeli-prazdninove-jizdni-rady-praha-o-tom-neinformuje

16:22 – Onemocnění koronavirem dosud podlehl pouze zlomek těch, kteří ročně umírají na chřipku. Za první čtyři měsíce nový typ koronaviru zabil celosvětově přes 4300 lidí, chřipka si podle WHO každoročně na celém světě vyžádá 290 tisíc až 650 tisíc obětí.

16:20 – Pražský půlmaraton, který se měl běžet 28. března, byl vzhledem k opatřením kvůli koronaviru odložen. Nový termín závodu pořadatelé oznámí později. (ČT24)

16:16 – Praha 12 pomáhá seniorům s nákupem potravin. „Pomoc  je určena osamělým seniorům žijícím na území této městské části, kteří by se vzhledem k epidemii koronaviru cítili v ohrožení při nakupování potravin,“ uvádí tisková zpráva. Podle starosty Jana Adamce a Jiřího Brůžka, radního s kompetencemi pro sociální politiku mohou zájemci kontaktovat Marii Mandíkovou na telefonu: 241 713 575 a nákup potravin si zajistit prostřednictvím pečovatelské služby.

16:01 – Připravenost české ekonomiky na dopady šíření koronaviru je velmi dobrá, a to jak ze strany vlády, tak i centrální banky. Po dnešním setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Babiš zároveň uvedl, že situace českého bankovního sektoru je jedna z nejlepších v Evropě, a proto vláda vyzve banky, aby byly nyní vstřícné k podnikatelům a firmám.

15:34 – Příští týden se má uskutečnit také schůze Senátu. Senát však na rozdíl od Sněmovny schůzi neodloží. Důvodem je ústavou daná měsíční lhůta, kterou Senát na projednávání zákonů má. „Pokud by Senát o zákonech v této lhůtě nerozhodl, normy by dostal k podpisu prezident Miloš Zeman jako přijaté. A to bychom byli neradi,“ řekl předseda Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 Václav Láska.

15:29 – Sněmovna dnes odpoledne na návrh svého předsedy Radka Vondráčka (ANO) předčasně ukončila schůzi. Podle Vondráčkova dřívějšího vyjádření jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru. Poslanci jedním hlasováním vyřadili všechny zbývající neprojednané body, čímž schůzi ukončili. Znovu se sejdou až v dubnu.

15:15 – Podle ministryně Jany Maláčové by firmy mohly dostat příspěvky na mzdy. Program na podporu zaměstnanosti vláda představí v pondělí. (ČT24)

14:26 – Brněnský dopravní podnik od čtvrtka ruší doplňkový prodej jízdenek u řidiče a dveře do vozidel bude řidič automaticky otevírat všechny. Nejpozději v pátek se také na základě obsazenosti vozů firma rozhodne, zda od pondělí příštího týdne přejde na prázdninový provoz, tedy delší intervaly mezi jednotlivými spoji.

14:23 – Od dnešního dne je až do odvolání uzavřena také Ústřední knihovna a pobočka Dejvice (z důvodu uzavření budovy Národní technické knihovny, kde sídlí). Ostatní pobočky zůstávají otevřené podle své běžné provozní doby. Zrušeny jsou všechny akce plánované do konce března v
budově Ústřední knihovny a také Noc s Andersenem.

14:10 – V Praze nevyjely školní linky. https://nasregion.cz/praha/v-praze-doslo-na-prvni-omezeni-mhd-s-ohledem-na-koronavirus-dalsi-omezeni-je-ve-hre

14:04 – Laboratoř Fakultní nemocnice Brno potvrdila 2 pozitivní pacienty. „Jedná se o muže a ženu, kteří byli na společné lyžařské dovolené v Dolomitech. Mám zprávu také z Ostravy. Hlásí pozitivního muže, který byl lyžovat v Trentinu,“ uvedl Adam Vojtěch. V Česku je nyní 67 potvrzených případů.

13:33 – Pražské městské části zatím neplánují kvůli ohrožení koronavirem zavírat mateřské školy. V běžném režimu fungují rovněž jejich úřady. Pokud by se situace změnila a vyžádala si zavření školek a úřadů, jsou radnice připraveny to učinit.

13:10 – Největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) garantuje nemocnicím a dalším úhradu veškeré péče související s novým typem koronaviru, počítá se zvýšenými náklady a zavádí nové platby. V Česku je k dnešnímu ránu 64 případů nákazy nemocí COVID-19, většina lidí je v domácí karanténě. Do nemocnic budou směřovat jen nemocní s vážnými příznaky.

13:08 – Nemocnice Na Bulovce má na Infekční klinice hospitalizováno pět pacientů s koronavirem. Dalších pět pacientů s podezřením čeká v izolaci na výsledky testů.

13:05 – Ve Středočeském kraji budou od soboty jezdit autobusy podle prázdninových jízdních řádů. Školní spoje nepojedou vůbec, vlaků se omezení nedotkne.

12:28 – Správa železnic pokračuje ve vybavování nádražních budov dezinfekčními prostředky. Dosud bylo na nádražích instalováno 143 stojanů s dezinfekcí a dalších 113 nástěnných prostředků.

12:26 – V Ostravě jsou od dnešního poledne uzavřeny bazénové haly provozované městskou společností Sareza. Jde o preventivní opatření, které má přispět k zamezení šíření koronaviru. Rozhodli o něm na svém dnešním mimořádném zasedání radní města.

12:23 – Ústecký kraj dnes doporučil základním uměleckým školám (ZUŠ) a domům dětí a mládeže v regionu, aby přerušily činnost. Doporučení vydal na svém webu kvůli nejasnostem k výkladu mimořádného opatření a častým dotazům zřizovatelů. Zavřeny jsou už dnes všechny základní, střední a vysoké školy. Končí i sportovní tréninky dětí.

12:22 – Při kontrolách na vybraných deseti hraničních přechodech na jihu a západě země bylo k dnešnímu ránu za uplynulých 24 hodin zkontrolováno 43.382 aut a téměř 15.500 lidem byla změřena teplota. S podezřením na koronavirus policisté odstavili 162 vozidel, do karantény převezli tři lidi.

12:16 – Poslanecká sněmovna bude v půl druhé rozhodovat o přerušení schůze. Jedná se o preventivní opatření. Podle předsedy Radka Vondřáčka mají jít poslanci příkladem. (ČT24)

12:14 – Italové musí na hranicích ukázat potvrzení o bezinfekčnosti koronavirem. (ČT24)

12:11 – „Za týden budeme na můj popud v rozpočtovém výboru probírat ekonomické opatření vlády v souvislosti s koronavirem. Určitě budeme diskutovat možnost odložit splatnost daně nebo povinné odvody OSVČ,“ uvedl na twitteru poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

12:05 – Podle ministra školství Roberta Plaga musí do dvou týdnů padnout finální rozhodnutí týkající se zavření škol. Pokud by přetrvalo déle než 14 dní, zváží změnu termínu přijímacích zkoušek na střední školy.

11:35 – Karantény mohou být účinným opatřením proti šíření nového typu koronaviru, pokud se omezením cestování, zákazy veřejných akcí a uzavírkami škol budou lidé zodpovědně řídit. Podle zpravodajského serveru CNN se na tom shoduje řada expertů.

11:05 – Starosta Prahy 1 Petr Hejma chce kvůli koronaviru dočasně zakázat krátkodobé ubytovací služby. Proti airbnb bojuje radnice Prahy 1 dlouhodobě.

11:03 – Česká pošta připravila pro lidi v karanténě kvůli koronaviru bezkontaktní způsob doručování. I zásilky určené do rukou adresáta mu doručovatel uloží do schránky, nebo je nechá na poště, kde si je bude moci do měsíce vyzvednout. Opatření domluvila s Českým telekomunikačním úřadem. Uvedl to dnes generální ředitel Roman Knap.

11:00 – Skupina Milion chvilek pro demokracii pozastavuje svou činnost. „Bezpečnost je pro nás na prvním místě, proto do odvolání pozastavujeme Štafetu pro demokracii i ostatní akce,“ uvedl Mikuláš Minář.

10:52 – Do pražských škol dnes nepřišlo 177 tisíc žáků. „Elektronické vystavení potvrzení výrazně ulehčí situaci rodičům i školám. Jsem rád, že paní ministryně poskytla v této věci součinnost,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

10:42 – Mezi nakaženými novým typem koronaviru v Praze je podle hygieniků dvouleté dítě i 86letý člověk. K úterním 17:00 bylo pozitivních 30 potvrzených případů, 16 mužů a 14 žen. Ministerstvo večer informovalo ještě o dalších třech. Většina nakažených byla ve věku 21 až 64 let. Informace zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy na webu. Za úterý přibylo 21 nových případů, další přes noc. Nakažených v ČR je celkem 64.

10:40 – Ministerstvo zdravotnictví chce v březnu nakoupit 600.000 respirátorů, v případě potřeby pořídí stejný počet i v dubnu. Vyplývá to z dokumentu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Vláda bude také schvalovat mimořádné povolení, aby ministerstvo mohlo všechen materiál potřebný v souvislosti s novým typem koronaviru nakupovat bez řádného vypisování veřejných zakázek. Prvních 200.000 respirátorů slíbilo do státních nemocnic a praktickým lékařům dodat do pátku. Část dostanou také z pomoci, která neodletěla do Číny.

10:15 – Člověk nakažený koronavirem hrál na country večírku v restauraci U Marty v Nelahozevsi. Lidé, kteří na akci byli, mají ihned kontaktovat hygieniky. (ČT24)

09:45 – Dosud je v Česku potvrzeno 64 nakažených lidí koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že kontakty se zatím dohledávat daří.

18:36 – „Cizinci, kteří překročí hranice ČR, budou kontrolováni na příznaky infekčního onemocnění s možností udělení karantény. Doposud to bylo možné pouze pro osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v Česku, a to včetně u nás pracujících cizinců,“ napsal na twitteru Vojtěch.

18:29 – Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je v Česku 58 potvrzených případů koronaviru. Řekl to ve vysílání Radiožurnálu.

18:09 – Některé středočeské plavecké areály kvůli koronaviru omezily nebo přerušily provoz.

17:03 – Senát se rozhodl zpřísnit pravidla pro přístup médií na jednání horní komory a jejích orgánů. Novináři se budou muset předem ohlásit. (ČT24)

16:43 – Liberecký kraj zrušil kvůli koronaviru úřední hodiny, s veřejností bude až do odvolání komunikovat jen prostřednictvím telefonů a e-mailu. Prázdninový provoz regionální dopravy, který v tomto týdnu platí kvůli jarním prázdninám zdejších škol, prodloužil nejméně do 27. března.

16:32 – Filmový festival Jeden svět je přerušený. Podle ředitele festivalu Ondřeje Kamenického by mohl pokračovat na podzim. (ČT24)

16:14 – Ministerstvo kultury uzavře všechny své příspěvkové organizace. Rozhodnutí se týká třeba galerií, muzeí nebo knihoven.

15:47 – Nárok na ošetřovné mají rodiče dětí do 10 let po dobu devíti dnů. Pro samoživitele je ošetřovné (60 procent platu) vypláceno 16 dní.

15:35 – Podle premiéra Babiše Evropa při dnešní videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie společné řešení nenajde. (ČT24)

15:13 – Nesčetně Čechů bylo nuceno zrušit své zájezdy do oblastí zasažených koronavirem. Cestovní kanceláře vrací peníze, ale jen těm, kteří měli jet do oblastí uzavřených karanténou. Pokud lidé zájezd zrušili těsně před tím, než byla oblast vyhlášena za karanténní, účtují jim cestovky vysoké storno poplatky. Proti škodám způsobeným koronavirem bohužel cestovky pojištěné nejsou. „Nemáme nárok na nic, na žádné vrácení peněz. S ohledem na situaci a nařízení rozhodně nikam nepojedeme, a to i s ohledem na karanténu, která byla nařízena po případném návratu,“ stěžují si lidé.

15:06 – Služby Košík.cz a Rohlik.cz zaznamenávají raketový vzestup zájmu o své služby. Zákazníci je o preventivní karanténě informují předem. Zboží podle jejich zástupců nedojde a není důvod k panice. (ČT24)

15:02 – Ve Středočeském kraji jsou podle hygieniků již tři potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru. Jeden člověk je z Kladenska, druhý z Mělnicka. Dnes odpoledne k nim přibyl člověk z okresu Praha-západ. Průběh nemoci je u nich mírný a bez komplikací. Celkem je v Česku 41 potvrzených případů.

14:59 – Praha 1 ruší akce pro seniory. „Od dnešního dne se do odvolání uzavírají kluby seniorů Tomáš a Haštalka a také „Tělocvična“ v Žitné ulici. Středisko sociálních služeb Praha 1 ruší do odvolání veškeré volnočasové aktivity pro seniory a další klienty. Odsouvá se také termín vydávání vstupenek na Ples seniorů (13. března). Nový termín bude včas zveřejněn,“ píše na svém webu.

Ruší se nejbližší Setkání s osobností v Redutě (16. března) a Pohodové melodie pro starší a pokročilé v Malostranské besedě (22. března).

14:39 – Podle Adama Vojtěcha je aktuálně 41 nakažených. Dnešního pacienta ohlásila hygienická stanice v Olomouci. Muž v minulých týdnech pobýval pracovně v Anglii a Německu.

14:14 – Kraje ruší představení. https://nasregion.cz/vsechny-regiony/kulturni-a-sportovni-zarizeni-v-kraji-rusi-predstaveni-a-udalosti-vyjimkou-jsou-decin-chomutov-a-litomerice

13:56 – Formuláře k získání ošetřovného jsou na webu České správy sociálního zabezpečení a na stránkách ministerstva práce. Potvrzení vydává škola.

13:44 – Národní divadlo ruší do odvolání všechna představení. Peníze za vstupenky do 17. března včetně vrátí divákům. Peníze za vstupenky bude divadlo vracet do doby, než vláda opatření zruší. Herci budou zkoušet dál.

13:40 – Policie ČR od rána kontroluje cestující ve vlacích. V šesti zkontrolovaných soupravách zatím nebyl zjištěn žádný cestující s příznaky onemocnění koronavirem.

13:29 – Podle ministryně Maláčové dostanou rodiče, kteří zůstanou doma aby se starali o děti, 60 procent základu příjmu.

13:09 – Ministerstvo školství rozhodne o případném posunutí přijímacích zkoušek na střední školy za dva týdny. (ČT24)

12:58 – Hygienici dohledávají 90 kontaktů nakaženého taxikáře společnosti Uber.

12:49 – Multikina Cinestar ruší veškeré veřejné projekce. (ČT24)

12:42 – Čeští skauti pozastavují svou běžnou činnosti. „V reakci na rozhodnutí přijímaná státními institucemi s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci je s platností od 11. března do odvolání pozastavena všechna běžná skautská činnost (družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody) i akce skautského vzdělávání,“ uvedl starosta Junáka Josef Výprachtický.

12:34 – Vyhlášená opatření, jako je zavření škol a zákaz akcí nad 100 osob potrvají, podle Vojtěcha, alespoň do konce března. Situaci bude průběžně vyhodnocovat.

12:21 – Ski areál na Klínovci funguje bez omezení. Více informací se dočtete zde: https://nasregion.cz/karlovarsky-kraj/na-klinovci-se-lyzuje-bez-omezeni-narizeni-vlady-se-na-ski-arealy-nevztahuje

12:15 – Česká pošta prodloužila lhůtu, pro vyzvednutí zásilek na pobočce, na 30 dnů. Obyčejné zásilky bez možnosti sledování budou vhozeny do schránek. Opatření je především pro lidi v karanténě. Takoví lidé musí České poště karanténu nahlásit telefonicky.

11:47 – Podle Adama Vojtěcha se situace v Evropě nevyvíjí dobře. „A to nejen v Itálii, ale i dalších státech. Je lepší být aktivní na začátku, když je epidemie v počátku, než situaci řešit ex post jako je tomu třeba v Itálii, kde vzrostl za jeden den počet případů skokově,“ říká Vojtěch.

11:43 – Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové omezuje placená nemocenská šíření nemocí. „Proto jsme znovu proplácení prvních 3 dnů nemoci prosadili. V tyto dny, kdy zápasíme s koronavirem, je navíc zrušená karenční doba ještě zásadnější,“ uvedla Maláčová na svém twittru.

11:41 – Uzavření škol se vztahuje jen na žáky. „V případě pedagogických pracovníků ředitelům doporučujeme, aby jim přidělili práci, včetně práce z domova, třeba ukládání úkolů dětem skrze elektronické nástroje, příprava na výuku nebo využití samostudia,“ uvedlo na Ministerstvo zdravotnictví.

11:22 – Podle radního Víta Šimrala (Piráti) se dnes odpoledne sejde Bezpečností rada Prahy. „Zatím je třeba jasné, že rušíme i kroužky v Domovech dětí a mládeže a nejspíš neproběhne ani pražský půlmaraton. Zjišťujeme možnosti škol pro distanční výuku,“ uvedl na svém twittru Šimral.

11:02 – Gymnázium Nad Alejí na Praze 6 má potvrzenou nákazu koronavirem u jednoho z žáků. „Situaci jsme ihned konzultovali s hygienickou stanicí. Jednalo s o opakované vyšetření, které následovalo poté, co se u něj objevily v neděli příznaky nemoci. Chlapec byl od pondělí do středy ve škole, od čtvrtka byl v domácí karanténě a v pátek byl poprvé testován s negativním výsledkem. Jelikož toto první vyšetření bylo negativní, nemohlo dojít k přenosu nákazy a podle epidemiologického oddělení HS je tedy škola bezpečná,“ uvádí web školy.

10:58 – Informační web Ministerstva zdravotnictví je přetížený.

10:53 – Podle Andreje Babiše Evropa problém s koronavirem nezvládla.

10:44 – Mateřských školek se uzavření netýká. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nejde o velký počet dětí na jednom místě. Mimo jiné by to prý zasáhlo rodiče, kteří by se o děti museli starat.

10:39 – Premiér Andrej Babiš řekl, že lidé musí chodit do práce. „To je základ. Aby ekonomika šlapala, aby se exportovalo, dováželo,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. (ČT24)

10:29 – Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vláda zatím neuvažuje o uzavření obchodních center nebo restaurací.

10:26 – Podle Ministerstva zdravotnictví je v Česku 40 pacientů pozitivních na koronavirus.

10:15 – Od středy budou zavřené všechny základní, střední a vysoké školy, a to na dobu neurčitou.

09:45 – Premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu oznámil, že od dnešního večera Česko pozastavuje veškeré kulturní, společenské i náboženské akce nad 100 osob.

17:05 – Národní referenční laboratoř hlásí další nákazu koronavirem. Jde o ženu, která byla v kontaktu se skupinou lyžařů, z italské Val Gardeny. V ČR je tedy 36 potvrzených případů nákazy.

16:55 – Jeden z nakažených je rodič dítěte z Mateřské školy Letohradská na Praze 7. Rodič dítě v minulém týdnu vyzvedával ve školce. Dítě v současné době do školky nedochází, protože se čeká na výsledky jeho testů. V Praze 7 zasedá krizový štáb a na základě výsledků rozhodne o dalším postupu v souladu s pokyny Hygienické stanice hl. m. Prahy.

16:49 – Domovy důchodců ve Velkých Hamrech, Českém Dubu, ale i třeba soukromé SeniorCentrum Liberec se už dnes rozhodly zakázat návštěvy, bez ohledu na to, že ministerstvo zdravotnictví nařídilo uzavření domovů a také lůžkových oddělení nemocnic od úterý 10. března. Od pátku je v Libereckém kraji pro návštěvy zavřený třeba soukromý domov pro seniory BeneVita v Sychrově. (ČTK)

16:13 – Z preventivních důvodů rektorka VŠE rozhodla o dnešním zrušení výuky od 16:15 hodin. Může za to oznámení jedné ze studentek, že přišla do kontaktu s nakaženou osobou. „Studentka je v současné době v domácí karanténě a čeká na výsledky testů, které by jí měly být oznámeny zítra,“ uvedla VŠE na svých stránkách.

16:10 – Nemocnice Na Bulovce uvádí, že na infekční klinice zůstávají od dnešního poledne pouze dva pacienti nakaežní koronavirem.

15:40 – ČVUT přeruší výuku od zítra do 22. března. Jde o preventivní opatření z důvodu šířícího se koronaviru. (ČT24)

15:27 – Řidič s teplotou, kterého dnes z hranic odvezla sanitka, má negativní výsledky. (ČT24)

14:58 – Podle Adama Vojtěcha je v tuto chvíli potvrzených 35 případů v ČR. Tři nové případy jsou u ženy, která byla na dovolené v Trentinu v Itálii, chlapce, který je příbuzný již nakaženému z Itálie a muže, který se vrátil z italské Lombardie.

14:46 – Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) umístí možná ministerstvo zdravotnictví cizince do karantény. Umožnit by mu to mohlo nové mimořádné opatření. Týkalo by se pouze těch, kteří vykazují známky onemocnění a přijeli z oblasti zasažené koronavirem. (ČT24)

13:36 – Ministerstvo zdravotnictví jedná s cestovními kancelářemi o poskytnutí seznamu osob ze zasažených lokalit, které jsou nyní v karanténě. „Je nutné, abychom o těchto osobách měli dostatečný přehled a mohli je co nejdříve vyšetřit,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

13:31 – Podle Adama Vojtěcha (ANO) má Česko dostatek plicních ventilací. „V porovnání s Itálií více než 2x tolik. Chceme být připravení, proto pořídíme dalších 150 plicních ventilátorů,“ uvádí na svém twittru Vojtěch. Zařízení jsou potřeba především pro vážné případy.

13:06 – V karanténě je v Česku 1100 lidí.

12:54 – Podle radnice Prahy 6 nepřišlo dnes kolem 90 procent dětí do základních škol.

12:06 – Základní školy ve Zlíně mají dnes ředitelské volno. Důvodem je prevence proti koronaviru.

11:51 – Technická univerzita v Liberci roušky proti nákaze koronavirem vyrábět nemůže. Právě tady před 16 lety odborníci vyvinuli technologii výroby nanovlákenných materiálů. Škola ale nemá pro výrobu technologii potřebné certifikáty. „Chtěla bych také upozornit, že ústní rouška, byť s nanovrstvou, není dostatečnou ochranou proti bakteriím a virům, a stává se tak spíše psychologickou podporou. Dává jejich nositelům pocit, že se alespoň nějak chrání,“ řekla Jana Drašnarová, děkanka textilní fakulty. (ČTK)

11:40 – Prezident Miloš Zeman pojede na summit do Číny. Doprovodí ho vicepremiér Jan Hamáček. Podrobnosti proberou ve středu. (ČT24)

11:33 – Mezi případy nakažených novým typem koronaviru, které byly oznámeny minulý týden, jsou rodiče dětí z několika škol z Prahy 6. Testy dětí byly negativní. Radnice Prahy 6 v pátek vyzvala rodiče, aby své děti tento týden neposílali do základních a mateřských škol. O víkendu pak nechala všechny své školy a školky vydesinfikovat. (ČTK)

11:30 – Do základních škol v Praze 6 přišlo dnes ráno výrazně méně dětí než obvykle. Řada rodičů tak uposlechla výzvy radnice, aby své potomky z výuky omluvili. Opatření by podle ní mělo omezit rozšíření nového typu koronaviru, kterým se v městské části nakazilo několik lidí. (ČTK)

11:26 – Lidé ruší zájezdy do Itálie. Dnes budou jednat zástupci cestovních kanceláří s vicepremiérem Karlem Havlíčkem o finanční pomoci. (ČT24)

11:23 – Divadlo na Jezerce na svých webových stránkách upozorňuje, že provedlo v rámci prevence opatření schválené státním zdravotním ústavem, a to v podobě antibakteriální ochrany povrchů. „U nás chytnete jen dobrou náladu,“ neztrácí v divadle optimismus.

11:15 – V Česku je nejmladší nakažená, podle hygieniků, dvouletá holčička. Nejstaršímu pacientovi je 68 let.

11:05 – Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že se postupně budou vracet tisíce lidí z Itálie, které čeká povinná karanténa. „Chceme to všem co nejvíce usnadnit a zamezit zbytečnému kontaktu lidí v čekárnách u lékaře. Česká správa sociálního zabezpečení spustila možnost vyznačit karanténu do eNeschopenky,“ napsala Maláčová.

10:59 – Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na svém twittru uvedl, že nejúčinnější zbraní proti šíření koronaviru jsou informace. „Tiskárna celý víkend tiskla informační letáky určené na nádraží a hraniční přechody. 150 tisíc kusů si už odvezla Policie ČR, 125 tisíc připravila pro České dráhy a tiskne další,“ napsal Hamáček. Leták čtyřjazyčně popisuje příznaky nákazy, jak snížit riziko a kam se v případě podezření obrátit.

10:56 – V nemocnici Na Bulovce zůstávají tři pacienti s koronavirem. Dva pozitivní případy propustila nemocnice, na základě rozhodnutí epidemiologa, do domácí karantény.

10:51 – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zakázal nemocnicím a domovům seniorů od zítra přijímat návštěvy.

10:42 – O karanténě pro kontakty nakažených osob budou rozhodovat lékaři na základě informací od hygieniků. „Chceme, aby se hygienici maximálně soustředili na trasování kontaktů těch, kteří jsou nakaženi, a nákazu podchytili,“ říká Adam Vojtěch (ANO).

10:37 – Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyšetřili zdravotníci celkem 928 osob. Koronavirus byl potvrzen u 32 z nich. Od neděle žádný případ nepřibyl.

9:56 – Od dneška probíhají namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem. Na deseti hraničních přechodech kontroluje policie teplotu cestujícím.

09:45 – Přes víkend se počet nakažených lidí koronavirem zvýšil na 32.

17:11 – Ministerstvo zdravotnictví nařizuje všem praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.

17:10 – Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření týkající se karantény občanů. „S okamžitou platností nařizujeme všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie, aby bezprostředně po návratu domů oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu,“ uvádí web ministerstva.

17:05 – Asociace českých cestovních kanceláří bude jednat s ministerstvy o finanční úlevě pro agentury a cestovní kanceláře. (ČT24)

17:03 – Doporučení necestovat do Itálie vydalo i Ministerstvo zahraničí.

16:01 – Dva z nově potvrzených případů na onemocnění COVID-19 jsou z Ústeckého kraje. Lidé byli na lyžařském zájezdu na stejném místě jako první nakažený muž z Děčína. Doposud byli v domácí karanténě, nyní budou převezeni do ústecké Masarykovy nemocnice. (ČTK)

15:24 – Počet nakažených lidí koronavirem vystoupal v ČR na 18.

15:14 – Cestovky nejsou povinny rušit zájezdy do Itálie. Rozhodnutí zůstává na lidech, jestli do Itálie vycestují nebo ne. Musí ale počítat po návratu s karanténou.

15:08 – Školy v Praze 6, kde bylo potvrzeno několik nakažených lidí, ruší dny otevřených dveří. Ty se tradičně konají před dubnovými zápisy do prvních tříd. Jinde přistupují i k dočasnému zrušení pronájmu školních prostor, jako jsou například tělocvičny, ruší se i třídní schůzky, nebo akce spojené s přípravou budoucích prvňáčků na nástup do školy, konat se nebudou ani velikonoční dílny, děti nesmějí do kin a divadel.

15:03 – Platí povinná domácí karanténa pro všechny, kteří se od soboty vrátí z Itálie. Zároveň musí telefonicky kontaktovat lékaře a ten rozhodne o dalším postupu.

14:56 – Při porušení karantény hrozí lidem pokuta až 3 miliony korun.

14:53 – Podle Andreje Babiše (ANO) je v České republice 15 nakažených lidí.

14:45 – Od 7. března platí povinnost pro Čechy, kteří se vrátili z Itálie, nahlásit tuto skutečnost telefonicky svému lékaři. Ten rozhodne o 14 denní karanténě.

14:29 – Akce ruší nebo odkládá i Praha 7. Přehled dotčených akcí je aktualizován na webových stránkách městské části. Zrušena byla třeba vzpomínková akce v Památníku ticha k významné válečné události, vyhlazení tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

14:11 – Praha 6 preventivně ruší některé naplánované akce, konkrétně vítání novorozených dětí a setkání jubilantů u příležitosti oslavy jejich narozenin.

13:45 – V 16:00 hodin znovu zasedne krizový štáb Prahy 6. Vedle zástupců radnice se ho zúčastní rektoři ČVUT a VŠCHT a hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Praha 6 má 3 potvrzené lidi nakažené koronavirem. U jednoho dalšího se čeká na oficiální test. Nákazu má zatím potvrzenou pouze ze soukromé laboratoře.

13:32 – Cestovky se obávají bankrotu. Krize je prý uměle vyvolaná.

13:27 – Fórum cestovního ruchu adresovalo dopis Andreji Babišovi (ANO). „Všechny relevantní, odborné zdroje na celém světě zatím potvrdili, že koronavirus COVID 19 je jen dalším typem chřipky, který vyvolává podobné následky. Přesto se z tohoto onemocnění stala mediální globální pandemie, kdy šíření strachu má tvrdý dopad na cestovní ruch a řadu dalších odvětví. Politici jsou někdy vědomě a někdy nevědomě součástí šíření obav a strachu,“ píše fórum v oficiálním dopise.

13:18 – Státní zdravotní ústav vyhlásil 8 laboratoří, které smějí oficiálně testovat vzorky na koronavirus. Jedná se o:

1 Státní zdravotní ústav NRL pro chřipku
2 Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
3 Fakultní nemocnice Hradec Králové
4 Nemocnice České Budějovice
5 Fakultní nemocnice v Motole
6 Nemocnice Na Bulovce
7 Laboratoře Agel a.s. Ostrava
8 Fakultní nemocnice Brno

12:48 – Premiér Andrej Babiš (ANO) doporučil občanům, aby nejezdili nikam do Itálie. Krajští hygienici Zlínského kraje vyhlásili celou Itálii za rizikovou oblast. (ČT24)

12:36 – Ministr školství Robert Plaga (ANO) novinářům ve Sněmovně řekl, že jeho resort má pro školy aktuálně pouze roli informačního kanálu. Zařízení se mají řídit především informacemi a pokyny od příslušných orgánů, tedy krajských hygienických stanic a ministerstva zdravotnictví. „Jsou to klíčové pokyny těch, kdo se tím zabývají minutu po minutě a mají aktuální informace o vývoji v konkrétním regionu,“ uvedl. Ministerstvo je podle něj s resortem zdravotnictví v kontaktu.

12:29 – Národní referenční laboratoř ověřuje vzorky třináctého podezřelého člověka. Pozitivní testy na koronavirus mu vyšly v soukromé laboratoři.  (ČT24)

12:26 – Městská část Prahy 6 nechá o víkendu dezinfikovat všechny školy a školky. „Zároveň žádáme ty, kteří se vracejí či vrátili z nejvíc postižených oblastí, aby zůstali doma,“ uvedla Praha 6 na svém facebooku.

11:34 – Mezi už oznámenými případy nakažených novým typem koronaviru jsou rodiče z Prahy 6. Třídy jejich dětí ze ZŠ Emy Destinnové a Gymnázia Nad Alejí byly dnes poslány domů, stejně jako celá mateřská škola Terronská. Rozhodl o tom krizový štáb Prahy 6, který dnes ráno zasedal. (ČTK)

09:00 – Muž nakažený koronavirem, který se vrátil z Itálie, je lékař. Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka připravuje zdravotní sestra z lékařovi ordinaci seznam všech pacientů, se kterými přišel doktor do styku. Mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová potvrdila, že že doktor s nemocí COVID-19 je v jejich péči. (ČTK)

17:08 – Pacient na výsledky vyšetření bude podle hygieniků čekat doma. „Jestliže se v případě negativního výsledku bude pacient nacházet ještě v inkubační době onemocnění, dostane poučení, aby dále sledoval svůj zdravotní stav a v případě jeho změn bude znovu kontaktovat linku 112,“ uvedla na webu hygienické stanice Hlavního města Prahy její ředitelka Zdeňka Jágrová. Pokud rozbor nákazu prokáže, pacient bude podle ní odvezen infekční sanitkou na Bulovku, kde setrvá nejméně 14 dní, než bude vyléčen. (ČTK)

16:25 – Speciální sanitka odebrala vzorky u šestého pacienta. „Posádka přijede na místo určení, kde si odborník provádějící testy oblékne ochranný celotělový oblek a další pomůcky jako brýle či rukavice a u pacienta provede odběr vzorků. Zatímco pacient zůstává doma, zdravotník se se vzorky vrací k vozu. Po uložení odebraného materiálu, svlečení a zapečetění použitých ochranných pomůcek v ambulantní části vozidla a důkladné desinfekci zdravotníka provádějícího odběry, odjíždí posádka se vzorky do laboratoře a následně případně k odběru vzorků u dalších pacientů,“ uvádí Zdravotnická záchranná služba.

16:14 – Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se jeden z nově nakažených mužů vrátil ze stejného lyžařského střediska jako žena z Prahy 6. Lokalita je zařazená do rizikových oblastí.

14:38 – Dva případy ze čtyř nově nakažených jsou kontakty osob, u kterých byl koronavirus už prokázán. Nově se virus objevil i u muže italské národnosti a jendnoho muže české národnosti, kteří se vrátili z Itálie. Nyní jsou v karanténě v nemocnici Na Bulovce. (čt24)

14:26 – Česká republika má 12 nakažených pacientů koronavirem. Potvrdila to Národní referenční laboratoř (ČT24)

13:40 – Krajská hygienická stanice ve Zlíně vyzvala školy ve Zlínském kraji, aby nechala děti, které se vrátily z rizikových oblastí v Itálii, 14 dní v domácí karanténě. Učit se budou doma z dodaných materiálů. (ČT24)

12:31 – Fakultní nemocnice Brno bude od příštího týdne sama testovat vzorky na koronavirus. Už od pátku budou jezdit speciální zdravotníci k lidem domů. V kraji bylo zatím vyloučeno 14 podezření. U nikoho se nákaza nepotvrdila. (ČT24)

12:26 – Kolín, kde začínají jarní prázdniny v pondělí, žádná speciální opatření neplánuje. „Nechystáme speciální opatření, všichni ředitelé mají k dispozici doporučení Středočeského kraje ohledně toho, když se třeba vrátí studenti z Itálie nebo dalších rizikových oblastí, že se mají obrátit na hygienu,“ řekl dnes ČTK starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

12:24 – První základní škola v Říčanech u Prahy upozorňuje, že pokud se nákaza koronavirem objeví ve Středočeském kraji, mají rodiče očekávat okamžité zavření škol, které Říčany zřizují.

12:22 – Některé středočeské školy přijímají opatření v souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem. Třeba školy v Čelákovicích u Prahy chtějí po rodičích čestné prohlášení, že děti nebyly v místech, kam je kvůli viru doporučeno necestovat. (ČTK)

11:56 – Vozidlo, které zdravotnický záchranný sbor vyčlenil pro převoz odborníka z infekční kliniky NNB (nemocnice Na Bulovce) vyrazilo k prvnímu pacientovi. Zdravotník odebere vzorky pro testy na nákazu koronavirem.

11:32 – Ředitelka krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem nedoporučuje cestovat do ohnisek nákazy v Itálii nebo jinde v Evropě.

11:12 – Nemocnice Na Bulovce hlásí 17 pacientů, kteří čekají na výsledky testů. Z toho 2 jsou v izolaci na Infekční klinice a 15, na rozhodnutí epidemiologa, v domácí karanténě. Všichni jsou prý v dobrém zdravotním stavu.

11:11 – Zdravotníci nově můžou testovat lidi na koronavirus v jejich domovech. V Praze bude jezdit speciální sanitka. Postupně se přidají i další města. (ČT24)

11:06 – Na možnou nákazu novým typem koronaviru bylo ve Středočeském kraji zatím testováno 16 lidí, od středy tak hygienici otestovali další čtyři lidi. Všechny testy měly negativní výsledek. V domácí karanténě je kvůli podezření na nákazu 137 lidí, ve středu jich bylo zhruba o deset méně. (ČTK)

10:53 – V České republice je stále potvrzeno pouze osm nakažených lidí koronavirem.

10:51 – Žena, u které se nákaza potvrdila v neděli, by měla jít domů příští týden. „Karanténní opatření jsou čtrnáctidenní. Při příznivém průběhu onemocnění bychom mohli pacientku propustit na konci příštího týdne,“ uvedl primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

10:42 – Ústecké infekční oddělení čeká na výsledky deseti testů. U tří pacientů v Masarykově nemocnici je už nákaza koronavirem prokázána, ostatní čekají na vyloučení infekce, nebo zůstávají v nemocnici kvůli těžké chřipce. (ČTK)

10:30 – Výuka na Praze 6 bude od pátku pokračovat bez omezení. Krizový štáb Prahy 6 dnes ale vyzval vedení školy, aby zrušilo veškeré hromadné akce. Výzva k omezení aktivit platí i pro ostatní školy v Praze 6.  Středeční testy tří dětí z Prahy 6 ukázaly, že na rozdíl od matky nákazu nemají. Rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v italské provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Děti budou 14 dní v karanténě a poté znovu otestovány. (ČTK)

09:47 – Podle nemocnice Na Bulovce ranní výsledky testů žádného dalšího pacienta nakaženého koronavirem nepotvrdily. V péči nemocnice zůstává pouze 5 pacientů s nákazou. Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu.

16:04 – Celkem je v České republice 8 pozitivních osob na koronavirus. „Protože chceme mít jistotu, vyšetření u ženy z Prahy, která se nechala testovat v soukromé laboratoři, opakujeme a budeme mít výsledky večer. Také testujeme její rodinu. Všichni jsou v karanténě v nemocnici Na Bulovce,“ uvádí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

15:47 – Testy potvrdily další dva nemocné. Budou hospitalizovaní v Masarykově nemocnici (Ústí nad Labem). Jedná se o rodinu ženy, u které byl už koronavirus prokázán. Během testů byla rodina izolována. (ČT24)

15:39 – Podle ministra vnitra Jana Hamáčka není v této fázi nákazy důvod vykupovat supermarkety. Podle něj nedošlo ani v těch nejhorších případech v Itálii a Číně k problémům se zásobováním. (Radiožurnál)

15:33 – Policie má v případě potřeby dostatečné množství ochranných prostředků pro policisty. Do výkonu služby zatím poskytli část z nich, a to pro případ akutní hrozby. Podle prezidenta policie ČR Jana Švejdara není v současnosti nutné vybavovat pomůckami každého policistu. „Spoléhám na šíření relevantních informací, nikoliv paniky,“ uvedl na svém twitteru.

15:15 – Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně zakázala pracovní cesty zaměstnancům a výjezdy studentům do postižených zemí. (ČT24)

14:35 – Nemocnice na Bulovce od dnešního rána odebrala vzorky celkem 16 pacientům s podezřením na koronavirus. Žádný z nich nemá vážné zdravotní potíže. Výsledky bude nemocnice znát nejpozději zítra ráno.

14:26 – Italská vláda dnes rozhodla o uzavření všech škol a univerzit v celé zemi do poloviny března. Je to další opatření proti šíření nového typu koronaviru, uvedla agentura ANSA. Opatření má platit od čtvrtka. Už před více než týdnem byly uzavřeny školy a univerzity v nejpostiženějších regionech severní Itálie a některá města v epicentru epidemie jsou izolována. (ČTK)

13:47 –  Žena z Prahy, která má pozitivní test na nákazu novým typem koronaviru, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nechala testovat v soukromé laboratoři. Výsledek jejích testů proto musí potvrdit Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ), uvedl na twitteru. Měl by být známý dnes odpoledne. Ministr také uvedl, že žena neinformovala hygieniky. Podle informací ČTK, které potvrdil i ředitel ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6 Petr Karvánek, žena ale na linku SZÚ volala. Nebyla tam ale testována, protože nebyla v italských regionech, které jsou považovány za rizikové.

13:38 – Městskou hromadnou dopravu využívá v Ústí nad Labem v těchto dnech zhruba o 40 procent méně cestujících kvůli obavám z nákazy koronavirem. Město zatím neplánuje, že by zrušilo otvírání dveří autobusů a trolejbusů tlačítky a nechalo centrálně otvírat všechny dveře řidičem. K tomu z hygienických důvodů přistoupily například Praha nebo Hradec Králové. Podle vedení Ústí by to ale způsobilo zmatky. Novinářům to dnes řekli zástupci města. (ČTK)

13:36 – Matce v Praze odhalila koronavirus soukromá klinika. Školáci jsou v izolaci (iDNES)

12:42 – Stát nebude kvůli novému koronaviru omezovat hromadné akce, rozhodla dnes Bezpečnostní rada státu. K omezování shromáždění není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod, nákaza se nerozšiřuje. Všechny akce a shromáždění nad 5000 lidí budou ale pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko. I podle něj není nutné zatím rušit akce plošně. (ČTK)

12:26 –  Zákaz vývozu respirátorů do zahraničí může podle společnosti Moldex z Ústí nad Orlicí ohrozit dodávky potřebné pro průmysl a zdravotnictví. Podnik při výrobě spolupracuje s německou centrálou, uvedl podnik v tiskové zprávě. Firmy nesmějí vyvážet respirátory ode dneška, kvůli možnému šíření koronaviru o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Pro dalšího výrobce, společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku zákaz vývozu neznamená žádnou změnu, respirátory dodává jen do tuzemských zařízení. (ČTK)

Dnes, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Dnes, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Dnes, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Dnes, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
Reklama