• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sokolové při hromadném odběru odevzdali skoro 28 litrů krve

  16.2.2024
  Doris Drienová

  Skoro 28 litrů krve dnes darovali sokolové při hromadném odběru krve v Tyršově domě v rámci Sokolské kapky krve. Projekt České obce sokolské letos vstoupil už do svého 10. ročníku. Letošní hromadný odběr byl i oslavou dne založení České obce sokolské, která vznikla 16. února 1862.

  V sídle České obce sokolské odběry provedl stejně jako v minulosti výjezdový tým Oddělení hematologie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice v Praze a celkem udělal 61 odběrů. Největší zastoupení měli tradičně členové Sokola Spořilov a nechyběli například sokolové z Náchoda či z Frenštátu pod Radhoštěm.

  „Z této akce jsem samozřejmě nadšená, protože Sokolská kapka krve má velký smysl a zcela naplňuje jednu z našich hodnot – laskavost. Jsem moc ráda, že tím dokládáme, že jsou naše hodnoty stále živé a moderní i v dnešní době. Zároveň ukazujeme, že jsou v naší společnosti lidé, kteří neváhají něco udělat pro druhé, a to mě moc a moc těší,“ řekla Hana Moučková, starostka České obce sokolské.

  S nápadem Sokolské kapky krve přišel lékař Vít Jakoubek, člen Sokola Praha – Libeň a člen Zdravotní komise ČOS. S odebranými více skoro 2400 litry krve za předešlých devět ročníků je spokojený. „Nejdůležitější je, že se povědomí o potřebě darovat krev šíří napříč republikou. Osobně si cením i toho, když někdo prostě jen vyvěsí leták v sokolovně, nebo i toho, že mi pošle tabulku s počtem odběrů. Anebo třeba přivedl darovat někoho, kdo to zatím ještě nezkusil. Znamená to, že ho to téma oslovilo,“ řekl pediatr a dětský neurolog Jakoubek.

  Cílem projektu je přilákat prvodárce a omladit základnu dárců. I to se Sokolské kapce krve daří. Prvodárců už bylo přes sto a mladých sokolů přibývá. Do Michnova paláce jich na hromadný odběr dorazilo několik desítek, například i devatenáctiletý pár. „Chci být jednou lékařkou a jsem přesvědčena, že pomáhat je důležité a darování krve je jednou z možností,“ řekla Lucie Řehořková ze Sokola Náchod.
  Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Darovat krev lze celoročně v zařízení podle svého výběru. V Tyršově domě se konají hromadné odběry dvakrát ročně, ten druhý bude opět v říjnu ve spojení s Památným dnem sokolstva 8. října.

  Zdroj: TZ  Nepřehlédněte