Sopranistka Martina Janková bude hostem zámku Liteň

Kdysi feudální stavba, dnes kulturní památka České republiky nedaleko Karlštejna otevírá pro veřejnost brány několikrát do roka. Dvěma důvody budou letos také závěrečný koncert letních pěveckých kurzů a písňový recitál se sopranistkou Martinou Jankovou, který pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z. s.

První z koncertů se uskuteční 24. srpna v zámeckém parku pod širým nebem, druhý 9. září v sále barokní Čechovny. Závěrečný koncert interpretačních kurzů pozve k poslechu mozartovských árií a bude mít režírovanou podobu. Kromě letošních účastníků kurzů v samotném závěru vystoupí právě Martina Janková společně se svou kolegyní a spolulektorkou kurzů Markétou Cukrovou. V Písňových studánkách Martiny Jankové pak pěvkyně připomene moravskou lidovou píseň v její originální podobě i v úpravách Leoše Janáčka.

Paní Janková, pocházíte ze severní Moravy, ale žijete ve Švýcarsku. Co vás tam přivedlo?
V roce 1994 jsem začala studovat na basilejské hudební akademii, kterou jsem završila Solisten Diplomem, což je něco jako Master Degree. Poté jsem studovala v Mezinárodním operním studiu při curyšské opeře, kde si mě všiml intendant A. Pereira a vzal mě do ansámblu curyšské opery, kde jsem strávila 15 let. Ve Švýcarsku jsem už 24 let.

Patříte k nejvýraznějším interpretkám mozartovského repertoáru současnosti, už od roku 1998 jste stálá členka souboru curyšské opery. Co vás na tomto repertoáru hlavně přitahuje?

Baroko a klasicismus mému hlasu nejvíce svědčí. Můj hlas je tohoto typu, ale zpívám hudbu od Monteverdiho až po 20. století, jen si musím dobře vybírat, aby z hlasu nezmizela lehkost a lesk. Přetížením hlasu nevhodným repertoárem hlas ztěžkne a zmatní.

Působíte na prestižních světových hudebních pódiích a festivalech, spolupracujete s Berlínskou, Mnichovskou, Českou i Izraelskou filharmonií, účinkovala jste i na Pražském jaru. Z toho lze usuzovat, že svoji práci milujete. Co nejvíc?

Zpívám vášnivě ráda písňové recitály, kde si mohu program vybrat sama a vyprávět příběhy, které mě zajímají. Nesmírně ráda zpívám i oratoria a byla jsem velmi ráda, že jsme jedno z Händlových nejkrásnějších děl mohli předvést i scénicky na jevišti La Scaly. Nádherným zážitkem jsou pro mě i Mahlerovy symfonie, kdy spolupracuji s velkým orchestrem. A v opeře si zase úžasně užiju herectví, které mě nesmírně baví. Nic z toho bych nechtěla postrádat.

Opět se chystáte do Čech na zámek Liteň. Jak moc se těšíte?

Začala jsem učit a mám radost z toho, když si mladí lidé mohou pro sebe něco z mých zkušeností vybrat a začít si takto skládat svou vlastní mozaiku. Já si také brala od všech možných kolegů hodiny zpěvu a stavěla si tak tu svoji. Spolupracuji s vysokými školami, a můžu se tak věnovat již pilování detailů a nemusím stavět repertoár, na takovou práci ještě pořád čas nemám, protože hodně cestuji. Jsem zvědavá, na jaké úrovni budou studenti letních kurzů.

Jaký bude váš repertoár na obou koncertech letošního hudebního festivalu?

Na závěrečném koncertu pěveckých kurzů v Litni se budeme věnovat áriím W. A. Mozarta. Do Litně přijedu 9. září se svými kamarády, tedy s Ivo Kahánkem, Jankem Rokytou a Ensemblem Flair a budeme střídat moravskou lidovou poezii v písni, jak ji původně od roku 1906 sbíral Janáček od lidových muzikantů, s podobami písně v jeho kongeniálním přepracování.

Ráda se vracíte do Čech?

Jezdím do Česka pravidelně, a to nejméně dvakrát do roka, často na Pražské jaro a SHF v Ostravě, ale i k brněnské či zlínské filharmonii.

Budete se do Čech vracet častěji? Jaké máte plány do budoucna?

Jsem v zahraničí velmi vytížená, a tak si zatím nemohu dovolit pobývat v České republice déle.

Vraťme se i do minulosti, k vašim hudebním začátkům, kde jsou?

Se známou muzikantskou rodinou Kotků, k jejímuž předkovi Ignazi Kotkovi Janáček jezdil do Frýdlantu nad Ostravicí, aby se inspiroval lidovou lašskou písní, jsem začala zpívat veřejně, když mi byly čtyři roky. To bylo mé první setkání s vášnivým, plnokrevným muzikantstvím a tam začala má láska k písni. Poté jsem vystudovala ostravskou konzervatoř a tamtéž dálkově i univerzitu.

Jste úspěšná a žádaná, jistě i spokojená. Dá se to tak říct, nebo ještě čekáte na vysněnou roli?

Stále se snažím obnovovat svůj repertoár, v roce 2019 k němu přibude i role Julietty Bohuslava Martinů, kterou budu poprvé zpívat v České republice, budu také poprvé zpívat i v Purcellově opeře King Arthur ve Vídni. Také se těším na pro mě novou Koželuhovu Galatheu.

Váš čas naplňuje jenom vaše profese, nebo máte ještě nějaké jiné záliby? Jak trávíte volný čas?

Pokud to jde, jsem co nejvíce v přírodě, buď s pejskem v lese či dojím kozičky a pasu oslíka u mých rodičů. Je to nesmírně meditativní. Ráda v létě chodím po horách a v zimě lyžuji. A stále čtu. S rodinou spolu rádi cestujeme. Příští rok společně objevíme Brazílii. Už se na to moc těším.

Táňa Pikartová

Praha 4 odmítá výškovou zástavbu v lokalitě Nové Dvory. Má tu být stanice metra a mlsní developeři si na místo brousí zuby

Dnes, 15:35
Ještě před časem byl náš vzdělávací systém veden k tomu, aby byl pestrý, a zároveň...
Dnes, 14:35
Legenda naší hudební scény, autor nespočtu hitů a desítek alb a také úspěšný herec se...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Zahradě a rostlinám se daří jen ve zdravé půdě. Je proto dobré vědět, jakou půdu...
Dnes, 11:15
K dosažení skutečně kvalitního, osvěžujícího spánku vede i dodržování zásad základů správné spánkové hygieny, kterými...
Dnes, 04:00
Historické území Horní a Dolní Lužice, která se dnes nachází v Německu a Polsku patřilo...
Dnes, 04:00
Vláda nedostatečně informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19. To si myslí 85 procent praktických lékařů....
Včera, 15:35
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Včera, 13:25
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Včera, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Včera, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Reklama