Spolek vyhlásil sbírku na pamětní desku ústecké oběti okupace 68

27.1.2020
Ondřej Matěj Hrubeš

Spolek vnímá jako chybu, že Fridrich, který za svůj čin zaplatil životem, nemá dodnes žádnou oficiální pamětní desku. Peníze z veřejné sbírky to mají pomoci změnit. Umístěna bude ve čtvrti Staré Předlice na budově motorestu, kde se událost stala. Fridrich zraněním podlehl následně v nemocnici. Majitel objektu s umístěním desky souhlasil.

Podobu pietního místa pomohou vytvořit studenti ústecké univerzity. Odhalena by měla být letos 21. srpna.

Tehdejší zaměstnanec místní chemičky, profesí řidič, Petr Fridrich byl podle ředitele ústeckého muzea Václava Houfka jednou z prvních obětí okupace. Okupační vojska vstoupila na Ústecko v noci z 20 na 21. srpna v Petrovicích u hranic s Německem.

Večer 20. srpna 1968 mířil Fridrich na schůzku s dívkou. V noci se postavil tanku, do jehož pásu se mu zachytila bunda. Při pádu utrpěl těžká zranění hlavy. Se spolkem se spojila Fridrichva sestra. „V den jeho smrti byl u nás na návštěvě a pospíchal na rande. V noci se to stalo. Druhý den jsem šla na návštěvu do nemocnice, tam mi řekli, že zemřel,“ uvedla žena, která by se ráda i s rodinou odhalení pamětní desky zúčastnila.

Pokud se vybere dostatek peněz, mohla by být pamětní deska nasvícená. Pohřben je Fridrich na hřbitově v ústecké čtvrti Střekov. Sbírka potrvá do začátku srpna.

ČTKNepřehlédněte