Sportu zdar, humoru zvlášť! Sport v karikaturách v pražském Paláci YMCA

29.5.2019
Fefík

Jde o vůbec první ucelenou expozici kreseb známých českých karikaturistů a humoristů na toto téma. Některé z vtipných obrázků se tak objeví na veřejnosti poprvé. Výstava v přízemí paláce v ulici Na Poříčí 12 bude volně přístupná denně od 8 do 20 hodin, vstup je zdarma.

„Od sokolovny až po olympiádu, od šachovnice po obří stadiony – na sport karikaturisté pohlížejí z nejrůznějších úhlů: vždycky to ale bude svět, který nabízí nepřeberné množství situací a zážitků,“ říká Radovan Rakus, předseda České unie karikaturistů, která výstavu spolu s Palácem YMCA pořádá.
Podle něj sport také víceméně rozděloval společnost na ty, kteří se mu aktivně věnovali nebo fandili, a na ty, kterým připadalo sportování všeho druhu přinejmenším směšné nebo zbytečné. „Kreslený humor a karikatura nabízí specifický pohled na oba tyto tábory a naše výstava pak ukazuje sportování očima českých kreslířů a karikaturistů,“ dodává Radovan Rakus.

Výstava The Tap Tap načerno v Zahradě. Nejtemnější odstín černé legrace zaručen

Ve zdravém těle zdravý duch. I tak lze vyjádřit přesvědčení, které je spojené s největší a nejstarší mládežnickou organizací na světě: právě sport totiž vždycky patřil k nejdůležitějším aktivitám sdružení YMCA. „Nejde jen o výkony a trénink svalů, ale také o výchovu k mravnosti, charakteru, spolupráci a fair play. A také o vytvoření nadhledu a schopnosti sám se sobě zasmát. Humor a sport navíc stmelují lidi,“ uvádí Petra Otřísalová ředitelka pražského Paláce YMCA. A připomíná, že památkově chráněný palác je místem sportu i dnes.
„Zasportovat si zde může každý. Nejen lidé z firem, kteří u nás mají pronajatou kancelář. Pro veřejnost tu je otevřeno sportovní centrum s posilovnou, tělocvičnou, bazén i finská sauna. A na tělesnou výchovu se nezapomíná ani ve zdejší mateřské školce rodinného typu,“ uvádí.

FOTO: Sportovní vtipy v YMCe

Sportovní vtipy v YMCe - 1_Z výstavy karikatur v Paláci YMCA_autor Jan Tomaschoff_ foto archiv_repro zdarmaSportovní vtipy v YMCe - 3_Z výstavy karikatur v Paláci YMCA_autor Jan Tomaschoff_foto archiv_repro zdarmaSportovní vtipy v YMCe - 6_Z výstavy karikatur v Paláci YMCA_autor Jaroslav Dostál_foto archiv_repro zdarmaSportovní vtipy v YMCe - 8_Z výstavy v Paláci YMCA_Jaroslav Dostál 8Sportovní vtipy v YMCe - 9 koštýř rakus
Další fotky
Sportovní vtipy v YMCe - 0_Z výstavy karikatur v Paláci YMCA_autor Jan Tomaschoff_foto YMCA_repro zdarma


Nepřehlédněte