Starostka a majitelka školy v jednom? V Praze 5 bez problému

14.12.2020
Zuzana Půrová

Zajíčková podepsala smlouvu o nájmu budovy bývalé ZŠ Plzeňská v roce 2013, a to coby jednatelka a ředitelka školy pro své soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Jak sama zdůrazňuje, bylo to v době, kdy nebyla politicky aktivní. Do komunální politiky vstoupila na podzim 2018, kdy byla lídryní kandidátky ODS.

Redakce starostce, respektive mluvčímu městské části, zaslala dotazy, zůstaly však do uzávěrky bez reakce. Čerpat je tak možné vyjádření Renaty Zajíčkové z jejího otevřeného dopisu, který adresovala senátorovi Prahy 5 Václavu Láskovi (SEN 21), jenž zmíněný střet zájmů kritizuje.

Děti neměly o školu zájem

Starostka v něm píše mimo jiné i to, že budova bývalé základní školy byla v roce 2011 uzavřena z důvodu nezájmu místních žáků a jejich rodičů o školu. „Ve školním roce 2010/2011 ji navštěvovalo pouze 49 dětí z celé spádové oblasti,“ vypočítává starostka Láskovi v dopise.

Láska Zajíčkové vytýká to, že jde o jednoznačný střet zájmů. „Jde o střet zájmu. Jako starostka s gescí školství má hájit zájmy městské části. Jako podnikatelka, vlastník firmy podnikající ve školství, logicky hájí zájmy své podnikatelské. Je to podobný střet zájmu jako má Andrej Babiš, jen v menších rozměrech,“ míní senátor.

Praha 5 má výsledky participativního rozpočtu. Uspěla květinová louka i park

A obdobně situaci na pětkové radnici vnímá i předchůdce Zajíčkové ve funkci starostky a opoziční zastupitel Daniel Mazur (Piráti). „Střet zájmů nastává, kdykoli se rozhoduje cokoliv týkající se školních kapacit v oblasti, konkrétně této budovy nebo využití okolních pozemků. Zákon žádá pouze to, že politik má před příslušným hlasováním avizovat svůj střet zájmů. Starostka má zároveň na starosti gesci školství – tedy je přímo v její kompetenci přicházet s návrhy a koncepcemi, řídí odbor školství, má nejvíce informací. Samotné ohlášení střetu zájmu až při hlasování (případně i neúčast při hlasování) neřeší podstatu problému,“ míní Mazur.

Pětce by se škola hodila

Starostka Zajíčková totiž svůj střet zájmů vylučuje tím, že na jednání zastupitelstva opakovaně veřejně oznámila, že se žádného projednávání a rozhodování o nájemním vztahu mezi MČ Praha 5 a gymnáziem nebude účastnit, byť znění zákona zastupitelům městské části umožňuje po oznámení možného střetu zájmu veřejného a osobního o věci jednat a rozhodovat. „Já však tuto zákonnou možnost po celou dobu svého působení v zastupitelstvu MČ Praha 5 nevyužiji a splním tak svůj veřejně daný slib, že se v této věci nebudu účastnit ani projednávání a ani rozhodování,“ hájí se starostka.

Nejde však jen o to, že Zajíčková zároveň působí jako starostka a zároveň provozuje školu v radniční budově, ale i o to, že pětce by se prostory pro školu hodily. Stejně jako ostatní městské části se totiž i ta pátá potýká s nedostatkem míst pro školáky.

Kriminalita na pětce. Přibyly majetkové delikty, ubylo drogové kriminality

Mazur upozorňuje, že v oblasti Košíř jsou aktuálně kapacity na hraně, a že s ohledem na demografický vývoj a novou výstavbu bude v této lokalitě v následujících letech potřeba přibližně 300 úplně nových míst a zřejmě úplně nová školská budova. „S ohledem na délku stavebních procesů však je potřeba najít i přechodné kapacity (není možné čekat až na novou budovu) – a pro toto přechodné období se budova na Plzeňské jeví jako reálné a dostupné řešení,“ míní.

Senátor Láska potom zmiňuje údajná řešení, která pětková radnice prověřuje. Jedním z nich je právě nová výstavba, dalším rozšíření stávajících školních kapacit. „Využití budovy soukromého gymnázia paní starostky je zvažováno jako čtvrtá možnost. O tom, která možnost bude zvolena se bude hlasovat. Jak se zachová při hlasování starostka nevím, nicméně obavy o objektivitu takového výběru, když je ve hře i soukromý zájem starostky, mám,“ podotýká.

Jiná škola dostala výpověď

Důležité je připomenout i jiný smluvní vztah mezi radnicí Prahy 5 a školou, která si pronajala obecní prostory. Taneční centrum Praha se dostala s Prahou 5 do obrovského sporu, když před pár lety dostalo výpověď z nájmu v objektu ZŠ Pod Žvahovem. Spor šel dokonce před soud, protože centrum prostory odmítalo opustit.

Podle Daniela Mazura jsou oba pronájmy v něčem podobné a v něčem naopak rozdílné. V oblasti Žvahova podle něho nebylo potřeba řešit tak zásadní nedostatek míst na základních školách a zatímco gymnázium starostky na Plzeňské má nastavenu extrémně dlouhou dobu pronájmu bez možnosti výpovědi ze strany městské části, taneční centrum mělo smlouvu s roční výpovědní. „Podobnost naopak je v tom, že v obou dvou případech se řeší politické napojení a konflikty pronajímatelů a je tak obtížné celou situaci řešit věcně a racionálně,“ míní opoziční zastupitel.

Zmínit je třeba i to, že i když Zajíčková zdůrazňuje, že se do politiky se aktivně zapojila až v roce 2018, ODS pro ni tehdy nebyla novou stranou. Působil v ní už její manžel Zdeněk Zajíček. Ten patří doposud k velmi vlivným členům strany, v minulosti byl poslancem, postupně náměstkem ministra vnitra, spravedlnosti a financí, ale i pražským zastupitelem.

K případu se se vyjádřil tiskový mluvčí radnice Prahy 5 Tomáš Kopečný. Přečtěte si rozhovor: Do střetu zájmů se zastupitelé mohou dostat kdykoli během výkonu mandátu, říká mluvčí radnice


Témata:

Nepřehlédněte