Sopka je stále činná a už minimálně jednou nám svou sílu ukázala. Tehdy z toho byl vůbec největší zaznamenaný sopečný výbuch všech dob.
Událost se odehrála 10. dubna roku 1815. Samotnému výbuchu však předcházely série menších, které začala už o pět dní dříve. Když Tambora konečně explodovala, zvuková vlna se prohnala ostrovem Sumatra vzdáleném bezmála 2000 kilometrů a sopečný prach byl objeven až ve vzdálenosti 1200 kilometrů od samotného vulkánu.
Na dva dny zakryla tamní region temnota, jak husté částečky prachu zamezily průnik jakémukoliv světlu. Rozloha takto postižené oblasti by se dala přirovnat k rozloze Spojených států. Mnohem děsivější jsou však lidské ztráty na životech. Více než 12 000 obyvatel ostrova a jeho sousedů bylo zabito okamžitě a počet obětí s časem jen rostl. Moderní odhady počítají s celkem 60 000 úmrtí bezprostředně zaviněných výbuchem. Láva doslova tekla přes přilehlé vesnice a usedlosti. Ale i to byl jen začátek.
Popel v atmosféře způsobil bleskový pokles teploty. A podstatnou část světa zachvátil hladomor. Zvláště krutě byla zasažena Evropa. Roku 1816 se přezdívá rok bez léta. Výsledkem byla masivní emigrace. Obzvláště do Ameriky, kde stoupla až na dvojnásobek. Ani Amerika se však nevyhnula hrozivým důsledkům, když se jí prohnala mohutná sněhová bouře a zničila veškerou úrodu. Lidé, aby nezemřeli hlady, museli porážet své koně, kteří byli v té době stále hlavním dopravním prostředkem. Celkový počet obětí se vyšplhal na 200 000.
Seznam největších známých sopečných výbuchů není příliš dlouhý – Vesuv, Svatá Helena, Krakatoa … a to je vše. V mnohých se jméno Tambora ani neobjevuje, přitom by tento vulkán zaujal první příčku, už jen za to, jaký ohromný dopad měl na celý svět.