Statisíce mrtvých a obrovský dopad na celý svět. Jak probíhal největší sopečný výbuch všech dob a proč je tak málo známý?

indonéský ostrov Sumbawa, tedy konkrétně jeho severní část je domovem vulkánu Tambora. Jeho nejvyšší část tvoří kráter o průměru 7 kilometrů a dosahuje nadmořské výšky 2851 metrů nad mořem.

Sopka je stále činná a už minimálně jednou nám svou sílu ukázala. Tehdy z toho byl vůbec největší zaznamenaný sopečný výbuch všech dob. 

Událost se odehrála 10. dubna roku 1815. Samotnému výbuchu však předcházely série menších, které začala už o pět dní dříve. Když Tambora konečně explodovala, zvuková vlna se prohnala ostrovem Sumatra vzdáleném bezmála 2000 kilometrů a sopečný prach byl objeven až ve vzdálenosti 1200 kilometrů od samotného vulkánu.

Život bez wifi a telefonu? Pro obyvatele městečka Green Bank realitou. Jaký to má důvod?

Na dva dny zakryla tamní region temnota, jak husté částečky prachu zamezily průnik jakémukoliv světlu. Rozloha takto postižené oblasti by se dala přirovnat k rozloze Spojených států. Mnohem děsivější jsou však lidské ztráty na životech. Více než 12 000 obyvatel ostrova a jeho sousedů bylo zabito okamžitě a počet obětí s časem jen rostl. Moderní odhady počítají s celkem 60 000 úmrtí bezprostředně zaviněných výbuchem. Láva doslova tekla přes přilehlé vesnice a usedlosti. Ale i to byl jen začátek.

Měl víc peněz, než dokázal utratit. Kam poschovával své krvavé peníze jeden z nejbohatších zločinců historie?

Popel v atmosféře způsobil bleskový pokles teploty. A podstatnou část světa zachvátil hladomor. Zvláště krutě byla zasažena Evropa. Roku 1816 se přezdívá rok bez léta. Výsledkem byla masivní emigrace. Obzvláště do Ameriky, kde stoupla až na dvojnásobek. Ani Amerika se však nevyhnula hrozivým důsledkům, když se jí prohnala mohutná sněhová bouře a zničila veškerou úrodu. Lidé, aby nezemřeli hlady, museli porážet své koně, kteří byli v té době stále hlavním dopravním prostředkem. Celkový počet obětí se vyšplhal na 200 000.

FOTO: Tambora

Tambora - tambora 1Tambora - Tambora_volcano

Seznam největších známých sopečných výbuchů není příliš dlouhý – Vesuv, Svatá Helena, Krakatoa … a to je vše. V mnohých se jméno Tambora ani neobjevuje, přitom by tento vulkán zaujal první příčku, už jen za to, jaký ohromný dopad měl na celý svět.

Prvními tatéry byli Staří Egypťané. Jaké používali materiály a jaké chemikálie se užívají dnes?

Dnes, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Dnes, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Dnes, 08:12
Povinná školní docházka zavedená roku 1774 byla přelomovou a evropsky výjimečnou reformou. Vždyť ve Velké...
Včera, 18:25
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je po necelých třech letech u konce. Zámek má opravenou fasádu...
Včera, 17:21
V České republice žije podle některých údajů asi 130 tisíc konzumentů drog. Dalších asi 6...
Včera, 16:19
Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Ne té tělesné, to je jaksi ještě stále mimo...
Včera, 14:22
Mandelinka bramborová, nebo jak se kdysi také říkalo americký brouk, podle legendy o shazování mandelinek...
Včera, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Včera, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
11.7.2020
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Reklama