Měl víc peněz, než dokázal utratit. Kam poschovával své krvavé peníze jeden z nejbohatších zločinců historie?

16.5.2019
Filip

Největší drogový baron všech dob. Tak by se Pablo Escobar mohl právem nazývat. Tento pašerák z Kolumbie dokázal během ne příliš dlouhého života vybudovat mohutnou drogovou síť a vydělat miliardy dolarů.

Ke kokainu, který mu přinesl nejvíce bohatství, se dostal až poté co mu menší krádeže přestali stačit. Už jako náctiletý kradl náhrobní kameny a následně je přeprodával dál. Bílý prášek byl však v té době velkým lákadlem a netrvalo dlouho aby si ho nevšiml také Pablo.

S vidinou velkých zisků založil tzv. Medellínský kartel. Ten na svém vrcholu kontroloval zhruba 80 procent celkového světového obchodu s kokainem a 90 procent toho amerického. Byla to obrovská síť pašeráků, vlastnící flotily lodí, luxusních aut ale i pozemků. V průběhu osmdesátých let kartel kontroloval téměř veškeré drogy směřující do Mexika, Dominikánské republiky a Portorika a pravděpodobně ovládal i rozsáhlou síť v Asii.

Kníže vědy nebo nový Kolumbus. Kdo byl Alexander von Humboldt?

Nelze se proto divit, že Escobar měl víc peněz, než dokázal utratit. Byl nejbohatším zločincem v historii. Slovo bohatý ovšem sotva vystihuje jeho majetek. Údajně totiž vydělával až 60 miliónů dolarů za jediný den.

Takové množství peněz sebou přináší také starosti, o to více ty nelegální. Měl jich příliš mnoho, aby je stihl „prát“ a tak jich značnou část poschovával do zchátralých skladů, polí ale i stěn domů. Odhaduje se, že každoročně takto přišel o 2,1 miliardy. Ty mu buď zničila voda, byly snězené potkany nebo zkrátka zapomněl, kam byly uloženy.

To mu s těží mohlo vadit. Mohl si koupit doslova vše, na co si vzpomněl. Dokonce si postavil soukromou ZOO, kam nechal přivézt slony, žirafy ale i další zvířata. Říká se také, že když se rodina Escobarů schovávala a jeho dcera onemocněla, spálil asi dva miliony dolarů, aby ji udržel v teple.

A v roce 1989 byl dokonce časopisem Forbes označen za osmého nejbohatšího člověka planety.

Seznamte se: Smombie. Nebezpečný fenomén moderní doby

Kolumbijská policie nicméně Escobara dostihla v roce 1993. Ten byl zabit (dle některých spáchal sebevraždu) v přestřelce, po útěku z vězení. Tehdy mu bylo 44 let. Za svůj život zabil stovky lidí a jeho kartel tisíce. On sám se řídil heslem: „Stříbro nebo olovo“. Myšleno tak, že ten, kdo není k užitku je zlikvidován. Jeho nemilosrdnost byla přinejmenším stejně tak pozoruhodná jako jeho bohatství.

FOTO: Pablo Escobar

Pablo Escobar - Pablo EscobarPablo Escobar - Pablo Escobar_2Pablo Escobar - Pablo Escobar_3Pablo Escobar - Pablo Escobar s rodinou

Velkou otázkou však stále zůstává, kde všechny peníze jsou. Kolumbijská vláda našla zhruba 100 miliónů dolarů, a to včetně zlatých prutů zakopaných po celé zemi. Někteří odhadují, že na objevení stále čeká více než 1 miliarda dolarů. Hledání jeho pokladu se stalo zábavou pro mnoho odborníků ale i nadšenců, kteří jejich nalezení zasvětili své životy.

I proto je i dnes Pablo Escobar pojmem. Často je tématem nejen knih, slouží i jako předloha pro mnoho seriálů a filmů.

Když se genialita snoubí s elegancí. 5 zajímavostí o Leonardu Da Vinci

 Nepřehlédněte