Seznamte se: Smombie. Nebezpečný fenomén moderní doby

6.5.2019
Filip

Čím dál častější případ, kdy jsou lidé, vlivem telefonu, zcela odříznutí od světa a sami se tak vystavují mnoha rizikům způsobeným jejich nepozorností.

Zombie 21. století

Pro lidi jdoucí po ulici, zatímco si kontrolují svůj telefon existuje dokonce i nové pojmenování. Spojení slov smartphone a zombie dalo vzniknou názvu Smombie, které se velmi rychle uchytilo. K té původní zombie však nemají daleko.

Proč alkohol způsobuje pálení hrdla? Naše tělo nás varuje

Stejně jako se telefon stává hlavní příčinou vzniku silničních nehod. I pro chodce se poslední dobou stává více riskantním. Celosvětově roste počet případů, kdy lidé naprosto bezhlavě přecházejí ulice nebo koleje a způsobují tak dopravní nehody, nebo minimálně komplikace pro řidiče a ostatní účastníky provozu. Města jdou zoufalá a když osvěta nestačí je třeba zavést bezpečnostní opatření. Příkladem může být německé město Augsburg. To jako reakci začalo dávat dopravní světla přímo na chodník a ty jsou tak vidět i z pohledu upřeného do mobilu. Toto opatření se začalo v roce 2016 testovat i v ostatních německých městech.

Přežijí ve vesmíru i za absolutní nuly. Unikátní želvušky nepřestávají vědce fascinovat

O něco razantnější přístup zvolila Čína. Ta užívání smartphonu při chůzi po přechodě zcela zakázala, a to pod hrozbou pokuty. Jedním z prvních postihnutých byla právě Ms Hu, která si tak vysloužila pokuty 10 yuan, což je v přepočtu přibližně 34 CZK. Tamní lidé si nové nařízení pochvalují a věří, že by mohlo od nepozornosti mnohé odradit. Zároveň však panuje nejistota ve zcela přesném znění tohoto zákazu. Když vám totiž někdo zavolá, je zcela přirozené se na telefon alespoň podívat a zjistit o koho se jedná. I tohle by však mělo být podobnou pokutou postihnuto.

Uvidíme, jak se bude problém smombie vyvíjet. Zatím je však potřeba na problém upozorňovat. Každý by si tak měl hlídat, aby svým chováním neohrozil nejen sebe ale i další účastníky provozu a pohled do telefonu odložit.

Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména PlutoNepřehlédněte