• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Prvními tatéry byli Staří Egypťané. Jaké používali materiály a jaké chemikálie se užívají dnes?

  4.6.2019
  Filip

  Pro někoho hranice nevkusu, pro jiné podstata jejich image. Tetování není žádný novodobý módní trend, spíše jedno z prvních druhů zkrášlování vůbec.

  Různé druhy tetování jsou součástí společnosti už od pradávna. Jejich význam se s rozdílem kultur měnil a stejně tak i postupy tohoto i dnes rozšířeného zkrášlování těla. Vůbec první tetování, které bylo vytvořené čistě za účelem ozdoby, bylo nedávno nalezeno na dvou Staroegyptských mumiích starých bezmála 5000 let. Určitý druh symbolů byl nalezen i na známé, zamrzlé mumii přezdívané Ötzi. Zde se ale patrně jednalo pouze o zdravotnické zákroky.

  Staří Egypťané používali k vytvoření symbolů na těle pravděpodobně saze kladené pod kůži. A jestliže jsou rozeznatelné i po mnoha tisících letech a přežila i proces mumifikace, lze tento způsob označit přinejmenším za účinný.

  Dnes se však zcela přirozeně užívají jiné materiály. A cílem je nejen snadná aplikace ale hlavně bezpečnost.

  Kníže vědy nebo nový Kolumbus. Kdo byl Alexander von Humboldt?

  Neznámý inkoust

  Ačkoliv každý tatér musí disponovat certifikátem k legálnímu výkonu práce, tetovací inkousty a pigmenty nejsou regulovány nějakým vládním předpisem. Není tedy nic překvapivé na tom, že většina lidí ani neví z čeho je jejich tetování vytvořeno.

  Když se genialita snoubí s elegancí. 5 zajímavostí o Leonardu Da Vinci

  Částečně je to způsobeno i výrobci, kteří si své výrobky a pracovní postupy chrání a současně vytváří receptury vlastní. Ukazuje se však, že rozsah používaných chemikálií je široký. Zatímco některé pigmenty pocházejí výhradně z přírodních surovin, jiné jsou přejímány například z textilního ale i automobilového průmyslu.

  Otázce bezpečnosti se věnovala Zpráva Společného výzkumného střediska (JRC) z roku 2016. Chemicky bylo analyzováno velké množství tetovacích pigmentů a výsledkem zprávy byli nejzávažnější složky, které jsou jejich běžnou součástí.

  Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména Pluto

  Jako nejnebezpečnější byli označeny tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH). Tato chemická skupina se vyskytuje převážně v černých inkoustech. Ty zároveň obsahují karcinogeny, které jsou vhodné nejen pro samotnou kůži ale v ohrožení jsou i lymfatické uzliny. Celých 60 procent barevných složek inkoustů, tvoři „azo“ pigmenty. A ač jsou pro tělo ze začátku bezpečné, postupem času se mohou rozkládat na potenciálně karcinogenní sloučeniny.

  Ale nejen to. Švýcarský výzkum zkoumající okolo 200 vzorků inkoustů našel také problematické konzervační látky. Čtvrtina obsahovala tzv. benzo-isothiazolino, dráždivý pro kůži a 7 procent obsahovalo formaldehyd. Výjimkou nebyli ani škodlivé kovy, jako je nikl, chrom nebo kobalt.

  Život bez wifi a telefonu? Pro obyvatele městečka Green Bank realitou. Jaký to má důvod?

  Zárukou by tedy měli být renomovaní umělci. Jejich práce sice něco stojí, ale zato je zde vyšší jistota nezávadnosti jejich inkoustů. Koneckonců tetování je navždy a stojí za to vědět co pod kůží nosíme.

     Nepřehlédněte