• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stavba Centra Radotín se zas o kousek posunula. Blíží se veřejné projednání

  15.1.2018
  Ondřej Hudec

  Podoba Centra Radotín se blíží do svého finále. Konkrétní návrh, jak by nová veřejná prostranství měla vypadat jsou již na světě včetně podoby nové radnice, která bude stát na základech dnešní kotelny.

  Projekt etap „B“ a „C“ byl v roce 2017 dotažen do radikálně odlišné podoby, než byla do té doby na stole. Přispěla k tomu úzká spolupráce investora s místní radnicí i změna legislativy umožňující výstavbu v místech, která z hlediska stávající hlukové zátěže (tj. ze železniční trati i hlavní výpadovky z Prahy do Dolního Poberouní) nejsou zcela vhodná. Díky tomu se původní, relativně fádní a směrem na jih (tedy ke zdroji hluku) „slepé“ objekty, které navíc příliš ukrajovaly z požadovaného veřejného prostoru, mohly proměnit a více vyhovět obecným požadavkům na výstavbu i podmínkám radnice.

  Bude se ulicemi Radotína prohánět elektrobus? Lidé z odlehlých částí to mají daleko na vlak

  „Rada městské části Praha 16 připravovala několik měsíců nové podmínky pro budoucí zástavbu, které se pro radnici staly nepřekročitelnými,“ uvedl pro radniční web radotínský starosta Mgr. Karel Hanzlík. „Díky úzké spolupráci s nezávislým odborníkem Ing. arch. Petrem Hlaváčkem, bývalým ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a uznávanou kapacitou přednášející na Fakultě architektury ČVUT, se celý projekt posunul výrazně dále a investor musel z řady svých představ ustoupit,“ dodává.

  FOTO: Centrum Radotín

  Centrum Radotín - Centrum-ps-01-171201Centrum Radotín - BoulevardCentrum Radotín - B0007Centrum Radotín - Jednani-zastupcu-radnice-a-investora-projektu-Centrum-Radotin-12-7-2017Centrum Radotín - IMG-45202
  Další fotky
  Centrum Radotín - IMG-4513

  Radnice v polovině roku 2017 například stanovila, že součástí řešeného prostoru, tj. lokality mezi ulicí Na Betonce, Radotínským potokem a stávajícím „obchodním centrem Berounka“, bude přijatelně velké náměstí (o rozměrech cca 50×50 metrů), nová budova úřadu, v níž by byly všechny agendy na jednom místě, aby prostor počítal nejen s bytovými objekty, ale též se širší obchodní třídou.

  Co s vánočním stromkem v Radotíně? Do popelnic nepatří

  Dopravní obslužnost je klíčová

  „Klíčová je v tomto území otázka dopravy, kdy byly zvažovány různé varianty řešení z hlediska obslužnosti, jednosměrných ulic, zamezení živelného průjezdu územím či podoby nového přemostění u světelné křižovatky pod Kulturním střediskem Radotín. Zásadní zde bude samozřejmě i řešení dopravy v klidu, tedy parkování,“ zdůrazňuje starosta Hanzlík. „Řešení, jež bylo představeno místním zastupitelům či členům Komise stavební v prosinci, je rozumným kompromisem mezi naprostým nedostatkem parkovacích míst a na straně druhé výstavbou nového záchytného parkoviště místo klidové zóny či zeleně.“

  Významnou novinkou projektu dosaženou po řadě jednání je doplnění dalších 50 podzemních parkovacích míst, která budou sloužit výhradně stávajícím občanům z lokality „nového sídliště“ na náměstí Osvoboditelů.

  Radotín se dočká krytého bazénu

  Součástí bude i větší náměstí

  Díky tomu a v souběhu s dalšími již dokončenými kroky (např. výstavba parkoviště P22 u ulice Na Betonce či vytvoření nového pásu pro parkování u obslužných ramp OC Berounka) by lidé bydlící dnes v lokalitě neměli zaznamenat zhoršení možnosti parkování v oblasti celého náměstí Osvoboditelů.

  Součástí nového projektu je i větší náměstí, na jehož východním okraji nahradí nevzhlednou a kapacitně předimenzovanou kotelnu nová budova radnice, v níž budou pro občany všechny agendy na jednom místě a ve výrazně komfortnějších prostorách (více přepážek pro evidenci obyvatel, nové informační centrum, odpočinkové zóny či dětský koutek).

  Veřejné projednání záměru Centra Radotín se uskuteční v pondělí 22. ledna 2018 od 17.30 hodin ve velkém sále Kulturního střediska Radotín, náměstí Osvoboditelů 44/15.

  Zdroj: MČ Praha 16  Nepřehlédněte