Štěchovický poklad – skutečnost, nebo legenda?

Štěchovický poklad - skutečnost nebo legenda?

O štěchovickém pokladu jste už za svůj život alespoň jednou určitě slyšeli. Skutečně štěchovický poklad existuje? Najde ho vůbec někdo? Co konkrétně by se v něm mělo ukrývat? Pokusíme se přiblížit některé nejasné otázky kolem bájného štěchovického pokladu.

Na jaře 1945 už bylo jasné, že válka je pro Německo již prohraná. Hlavním cílem Německa bylo zachovat co nejvíce odkazů Třetí říše, aby její myšlenky přetrvaly. Nejvyšší vrstva Třetí říše se chtěla přesunout do Jižní Ameriky a všechny cenné poklady chtěli Němci přesunout do Argentiny. Této akci měl velet šéf gestapa, Heinrich Müller a Martin Borman, tajemník Hitlera. Poslední zásilka, která měla být přepravena, měla obsahovat až 540 beden, ve kterých mělo být zlato a cenné umělecké obrazy. Podle pověsti měla obsahovat i jantarovou komnatu nebo přístupová hesla ke kontům nacistických pohlavárů, kteří před koncem války převáděli svůj majetek do švýcarských bank. Nacisté však vzhledem k rychlému vývoji války nestihli všechny své poklady odvézt a museli hledat náhradní řešení. Povídá se, že ukryli tyto své poklady na blíže neurčeném místě poblíž Štěchovic. Pověst o štěchovickém pokladu se mediálně asi nejvíce rozšířila v 90. letech, kdy se opakovaně objevila na obrazovkách televizních stanic v České republice i v tištěných médiích.

Nejznámějším lovcem štěchovického pokladu je Čech Josef Mužík, který pátral po pokladu mnoho desítek let, ovšem bez většího úspěchu. Až nyní se nechal lovec pokladů Josef Mužík v jednom rozhovoru slyšet, že prý už konečně po 26 letech štěchovický poklad nalezl a nálezné 20 procent ze štěchovického pokladu prý může činit až několik miliard korun! Toto Josef Mužík publikoval na svém Facebooku: „Tak dnešní den skončil velkým úspěchem v ověřování námi pronajatých míst, kde tušíme, že by se mohl nacházet ukrytý štěchovický poklad.“ Ovšem žádný hmatatelný důkaz Josef Mužík zatím neukázal, je tedy na vás, zda tomu uvěřte.

Druhým nejznámějším lovcem štěchovického pokladu je Němec Helmut Gaensel, který se narodil v roce 1934, v obci Kovářská u Chomutova. Po místním pokladu pátrá už od 60. let, což je vskutku obdivuhodné. A jak moc je vlastně Helmut úspěšný?

Při výkopových pracích se v okolí obce Hradištko našla munice, spojařská technika a další vojenské materiály z druhé světové války. Asi nejzajímavější úlovek je pozůstatek impregnace pece s úlomky umělé horniny, kterou zde testovali němečtí vojáci a ta by měla Helmuta zavést k pokladu. Také zde byla objevena řada stop ze středověku, kdy se zde nejspíš těžilo zlato. Vypadá to tedy, že štěchovický poklad nejspíš opravdu existuje. Jeho malou část nalezl lovec pokladů Helmut Gaensel, a tak je jen otázka času, kdy objevitelé naleznou i pověstnou jantarovou komnatu, nebo zlatý poklad. Nakonec i vy můžete zkusit najít nějaký ten ukrytý poklad.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama