Plzeňské státní zastupitelství podmíněně zastavilo trestní stíhání místního juniorského hokejisty, který loni v září urazil hlavu bronzové soše Hurvínka na centrálním náměstí v Plzni.
Mladík, jemuž v době vandalského činu ještě nebylo 18 let, se ve zkušební době 18 měsíců nesmí dopustit žádného přečinu ani přestupku, jinak by stíhání pokračovalo. Chlapec uhradil škodu ještě před zahájením trestního stíhání, řekla ve středu okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová.
Na verdikt upozornil server Novinky.cz.
Důvodem pro zastavení stíhání za poškození cizí věci a výtržnictví byla zejména úhrada kompletní škody na opravu sochy, jejíž autorkou je česko-kanadská sochařka Lea Vivot. Mladík se omluvil. „Posypal si hlavu popelem,“ uvedla Hostašová.
Dvacetikilovou hlavu Hurvínka urazili loni 9. září mladí hokejisté HC Škoda Plzeň. Sami se přihlásili a věc s nimi řešil i klub, který jejich počínání odsoudil. „Byla to od nás klukovina,“ řekl tehdy sedmnáctiletý Jonáš.
Na náměstí se opravená socha Hurvínka vrátila 23. října. Tehdy juniorští hokejisté předstoupili před novináře i autorku sochy a omluvili se. S Nadačním fondem Plzeň sobě, který sousoší Spejbla a Hurvínka na lavičce na náměstí v roce 2020 umístil, se dohodli na náhradě škody i na brigádě, řekl tehdy Roman Jurečko z fondu.
Podle něj stála oprava sochy asi 60 000 korun, další náklady byly na dopravu do slévárny v Podkrkonoší a zpět a její instalace. „Mluvili jsme s nimi, s jejich rodinami. Ti kluci se k tomu přiznali a já to beru tak, že to opravdu byla od nich klukovina. Jestli to má nějakým způsobem působit, tak ať to působí výchovným způsobem. Kluci řekli, že si tady udělají nějaké brigády, ke všemu se doznali,“ řekl Jurečko. Ocenil, že se mladíci přiznali a jak se k věci postavili.
„Je vidět, že naši studenti mají víc síly, než vědí. Ale ať ji uplatní někde jinde – ať změní svět,“ řekla Vivot. Mladíkům poničení sochy odpustila. Není to její první skulptura, která se stala terčem vandalů nebo zlodějů.
Lavičku se sedícími bronzovými sochami nejslavnějších českých loutek Spejbla a Hurvínka ve velikosti dospělého muže a malého chlapce umístil nadační fond na náměstí jako připomínku 100 let od vzniku loutky Spejbla. Hurvínkova hlava není napevno, lze s ní pohybovat a koulet jejíma očima. Vivot, která na jejich výrobě pracovala dva roky, prozradila, že v budoucnu přibude ještě pes Žeryk.
Zdroj: ČTK