• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Obraz byl ukrytý před zraky veřejnosti sto let. Teď jde do dražby. Proč ho vlastník nikdy neukázal?

    9.5.2018

    Znovuobjevený obraz Švadlena Františka Muziky je opět na scéně. Vzácný obraz ‚Švadlena‘ od předního českého malíře meziválečné avantgardy se po téměř sto letech od svého prvního vystavení opět představí veřejnosti. Na aukci ho ve čtvrtek 31. května od 16 hodin nabídne Galerie Arthouse Hejtmánek v pražském Bubenči.

    Dílo ukryté desítky let v jedné pražské vile se bude dražit od 1 800 000 korun.

    Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

    František Muzika patřil k předním osobnostem české malby, typografie a scénografie 20. století. Jeho Švadlena, úchvatné dílo poetického naivismu a sváteční, přeludné krásy, tvořila součást souboru dvanácti prací, s nimiž se Muzika zúčastnil legendární první jarní výstavy Devětsilu. Tu členové tehdy nového uměleckého sdružení uspořádali v roce 1922 v místnostech Krasoumné jednoty v pražském Domě umělců (dnešní Rudolfinum). Poté však obraz z výtvarné scény nadlouho zmizel. O jeho existenci vědělo jen pár odborníků díky reprodukci v původním katalogu výstavy.

    Krveprolití v době, kdy Evropa slavila mír. Hrůznou poslední bitvu z druhé světové připomíná výstava ve Slivici

    „Obraz se naštěstí objevil v pozůstalosti po významném českém sběrateli, jenž byl sám nadaným výtvarníkem. Za přispěním dalších členů rodiny vybudoval tento muž už ve 20. letech minulého století pozoruhodnou sbírku velmi krásných a později také velmi cenných uměleckých děl, zaměřenou na dnes tolik žádané autory české moderny,“ uvedl galerista Tomáš Hejtmánek. Ten dílo objevil a okamžitě mu bylo jasné, že půjde o vzácný nález.

    FOTO: Sto let ukrytý obraz ‚Švadlena‘

    Sto let ukrytý obraz ‚Švadlena‘ - 1_František Muzika Švadlena_foto Arthouse Hejtmánek_repro zdarmaSto let ukrytý obraz ‚Švadlena‘ - 2 hejtmánkovi se švadlenouSto let ukrytý obraz ‚Švadlena‘ - Screen Shot 05-09-18 at 01.00 PM

    Proč sběratel dílo ukrýval před veřejností, nevíme

    Jak přesně původní majitel Muzikovo plátno získal a proč ho pak již nikdy nevystavil, je podle Tomáš Hejtmánka dnes už těžké zjistit. Obraz odpočíval desítky let ukrytý v pražské vile, kde se díky šetrnému uložení dochoval v perfektním stavu. Když se později potomci sběratele rozhodli rodinný dům prodat, na trhu se postupně začaly objevovat i některé kusy z umělecké sbírky.

    Cestovatel Miroslav Zikmund: Legenda se vrací na televizní obrazovky

    Obraz nepotřeboval ani žádné úpravy

    Švadlena, kterou teď čeká její aukční premiéra, patří rozhodně k těch nejhezčím. „Olej na plátně o velikosti 71 x 55 centimetrů se signaturou vlevo uprostřed nepotřeboval ani po téměř sto letech od svého vzniku žádné opravy ani zásahy,“ dodává Tomáš Hejtmánek, který je sám původně restaurátor. Po nezbytném odborném průzkumu, ověřujícím mimo jiné pravost díla, tak obraz nechal pouze odborně vyčistit a opatřil ho dobovým rámem.

    Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

    Před aukcí je samozřejmě výstava, jak je u Hejtmánků zvykem

    Ještě před tím, než Švadlenu získá v aukci nový majitel, si ji lze spolu s dalšími draženými díly prohlédnout na předaukční výstavě: otevřena bude od 14. do 30. května denně od 10 do 18 hodin v Goetheho ulici 2 v pražském Bubenči, nedaleko kostela sv. Gottharda. Vstup je jako vždy zdarma.

    Krejčířova vila je znovu na prodej. Její cena klesla na polovinu

    Muzika byl velmi všestranný umělec

    František Muzika (1900 v Praze – 1974 tamtéž) byl malíř, ilustrátor, typograf a scénograf. V letech 1918–1924 studoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Jakuba Obrovského, Karla Krattnera a Jana Štursy. Poté odjel do Paříže, kde v letech 1924–1925 ve studiích pokračoval.

    V letech 1945–1970 působil sám jako profesor na VŠUP v Praze ve Speciálním ateliéru užité grafiky ke knižní úpravě a plakátu.
    Od roku 1927spolupracoval s Otakarem Štorch-Marienem a stal se uměleckým ředitelem nakladatelství Aventinum Později pracoval pro nakladatelství Melantrich a František Borový.

    Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

    Byl též významným scénografem, navrhl přes 100 výprav, z toho v letech 1927–1947 provedl 43 výprav pro Národní divadlo v Praze.
    Vedle rozsáhlé malířské činnosti se věnoval volné, užité a drobné grafice, ilustraci, typografii, karikatuře, výtvarné kritice a scénografii.

    Muzikovou nejvýznamnější teoretickou prací je dvousvazkové monumentální dílo Krásné písmo ve vývoji latinky (1958, 1963), které bylo vydáno i v německém překladu.

    Kladenská Poldovka se léta držela na výsluní, pak ji potkal brutální pád. Podívejte se na historické fotky

    Muzika byl velký přítel Jaroslava Seiferta

    Před válkou žil s manželkou Annou na Malé Straně v Karmelitské ulici č. 24. Muzikovy obrazy a kresby jsou zastoupeny v mnoha českých a mezinárodních galeriích, včetně Centre Pompidou v Paříži. V Československu začal vystavovat v roce 1922. Od soudruhů se dočkal titulu zasloužilý umělec a dostal Řád Práce. Pochován je na Vyšehradě. Před pěti lety se soubor jeho třinácti děl vydražil za 28,4 milionu korun. Lze očekávat, že to u Hejtmánků bude úspěšná aukce.



    Nepřehlédněte