Stoupá počet Češek závislých na alkoholu. Na vině je špatná psychika i přehnané nároky

21.10.2021
Redakce

Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku 20 až 54 let, přibývá i závislých. Typickou klientkou adiktologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kde léčba závislých žen začala před 50 lety, je žena ve věku 41 až 60 let, většinou bez partnera nebo s partnerem alkoholikem. Nejčastěji ji k léčbě přimějí dospělé děti nebo zaměstnavatel pohrůžkou propuštění. Až pětina tam léčených žen pochází ze zdravotnictví, zaznělo dnes na tiskové konferenci.

Podle přednosty Kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michala Miovského je ženské pití alkoholu stigmatizované, ženy proto svou závislost do poslední možné chvíle tají. „I lidé s psychiatrickými diagnózami jsou pro společnost více přijatelní než závislí,“ dodal. Ženy do léčby podle něj nastupují později než muži, a její zahájení je tak komplikovanější. Přesto abstinuje deset let od zahájení léčby na této klinice 57 procent žen, které je dokončily, a třetina těch, které nastoupily. Část ale léčbu nedokončí nebo ji opakuje.

„Na ženském oddělení léčíme všechny závislosti, pořád ale dominuje závislost na alkoholu, někdy v kombinaci s užíváním návykových léků, hypnotik a sedativ. Je to asi 60 procent. Občas se u nás objeví i ženy závislé na opiátech,“ popsal primář kliniky Petr Popov.

Podle lékařky Olgy Pecinovské přibývá závislých žen od poloviny 20. století. Na vině jsou stoupající nároky na ženu ve společnosti, vyšší dostupnost návykových látek i vyšší společenská tolerance. Přes 50 lety připadala jedna léčená žena na zhruba deset můžu, v současné době je poměr 1:4.

Zatímco muži začínají pít spíš pivo a psychické potíže se dostaví později, u žen je vstupní drogou nejčastěji víno a pít začínají, aby upravily svůj špatný psychický stav. Proti mužům na ně i při stejné tělesné hmotnosti alkohol působí hůř, protože mají v těle méně vody a více tuku. Mají také menší játra, která by alkohol mohla odbourávat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte