Strakonická teplárna příští rok ceny tepla nezvýší

30.11.2021
Jiří Bydžovský

Strakonická teplárna zachová pro příští rok  stejnou cenu za teplo jako letos. Gigajoule bude za 635,4 Kč. Teplárna se snaží spalovat co nejvíc biomasy, nakupuje také s předstihem emisní povolenky. Stejné ceny jako letos nechá zákazníkům jak na primárním, tak sekundárním okruhu.

„Navzdory prudce rostoucím cenám vstupů, zejména pak paliv, energií a emisních povolenek, aktuálně již dosahují téměř asi 1927 Kč za kus, nebudeme přenášet zvýšené náklady na zákazníky. Cena tepla bude pro všechny stejná jako v tomto roce,“ uvedl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

„Prvotní je jet maximální poměr biomasy a vyrábět ve správném poměru elektřinu vůči teplu. Primární je pro mě vyrábět co nejvíc, protože pak se mi rozmělňují náklady. Důležitý je co největší poměr biomasy s minimálním poměrem uhlí nebo mazutu. Dnes používáme jak mazut, tak uhlí jenom v okamžiku, kdy potřebujeme zvýšit výkony nebo když je teplárna odstavená,“ řekl Hřídel.

Firma také nakupuje do zásoby emisní povolenky. Teď je vlastní v tržní hodnotě 220 milionů Kč, nakupuje již pro rok 2025. Teplárna chce do roku 2024 snížit emise oxidu uhličitého z původních 151.000 tun na 10.000 tun. Uhlí nahrazuje obnovitelnými zdroji. Předloni poprvé víc spalovala biomasu. Do její nové dopravy investovala loni 50 milionů. Strakonická teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem.

Zdroj:čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte