16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Stravování Čechů se výrazně změnilo. Obědváme, jíme lehčí jídla a spěcháme

Podle mezinárodního průzkumu stravovacích návyků s názvem FOOD, který před deseti lety iniciovala společnost Edenred ve spolupráci s Evropskou unií, obědváme mnohem častěji, než jsme byli v minulosti zvyklí.

Reklama

Každý pracovní den si oběd dopřeje sedm z deseti Čechů, což je o čtrnáct procent víc, než v roce 2009. Druhou nejvýznamnější změnou pak je fakt, že se mnohem méně přejídáme a naopak hledáme nutričně vyvážená jídla. Trend zdravějšího stravování je přitom jasně patrný i v dalších evropských zemích.

Zdravá a rychlá snídaně? Žádný problém, vyzkoušejte 3 jednoduché recepty

Ještě před deseti lety bylo Čechů, kteří se chtěli hlavně hodně najíst, o poznání více než těch, kteří naopak hleděli na to, aby byl jejich oběd vyvážený. Dnes je situace naprosto opačná. Velkou porci vyžaduje k obědu jen čtvrtina Čechů a naopak čtyřicet čtyři procent strávníků preferuje lehčí jídla.

Trend zdravějšího stravování deklarují podle průzkumu i restaurace. Zatímco před deseti lety poptávala lehčí jídla jen 3,5 procenta všech restaurací, dnes je to plná čtvrtina. Zájem o zdravější jídlo je ale stále v Česku nejnižší ze všech sledovaných evropských zemí.

Hranolky, pizza nebo hamburger. Proč tolik milujeme nezdravá jídla?

Ve srovnání s dalšími evropskými státy pak vyplývá, že Čechy téměř nezajímá, kolik za jídlo utratí. To je ale z velké části dané tím, že ze všech sledovaných evropských zemí nejčastěji chodíme do restaurací a vybíráme jídlo ze zvýhodněného poledního menu, které v zahraničí není tak rozšířené.

Celkově pozitivní trendy ve stravování v Česku jsou podpořené i mnohými aktivitami programu FOOD, v němž je v současné době téměř tisíc šest set restaurací. Pravidla pro zařazení do sítě jsou jasná: restaurace musí nabízet minimálně jedno jídlo připravené podle principů vyvážené stravy, musí dávat poloviční porce, salát jako hlavní jídlo nebo nesmažené přílohy k hlavnímu chodu.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama