Většina toho nezdravého, čemu říkáme junk food (sladkosti, chipsy, hamburgery a další) do našeho mozku vyšle skrz chuťové receptory potěšení, abychom brzy zatoužili po další dávce. Proč pro nás ale nejsou vysoce průmyslově zpracovávané potraviny dobré? A je možné najít stejně chutné a rychlé jídlo, které bude zároveň zdravější?
Polotovar jako (ne)přítel člověka
Polotovary jsou předem připravené, průmyslově zpracované potraviny a celá jídla. Výrobci se často soustředí spíše na chuť a trvanlivost než kvalitu a výživnou hodnotu. Dá se říct, že využívají naši slabost pro sladké a naši potřebu rychlého občerstvení ke zvýšení prodeje. Proslulými konzumenty rychlého občerstvení jsou američané – kolem 50 milionů z nich navštěvuje fast food restaurace denně! Mezi polotovary ale nepatří jen fast food a jídla „z pytlíku“. Jsou to také různé svačiny, balené ovocné a zeleninové směsi, mražené a konzervované potraviny. Už z tohoto výčtu je vidět, že jde o skupinu velmi širokou a je na nás, po čem sáhneme.
Typická instantní polévka – nenecháme na ní nudli suchou
K instantním nudlím stačí přidat horkou vodu a získáte oblíbenou levnou polévku. Ta ovšem neobsahuje žádné hodnotné živiny a podobná jídla jsou v mnoha studiích spojována se zvýšeným rizikem obezity, cukrovky, srdečních onemocnění a mozkových příhod.
Velké množství rafinovaných sacharidů
Použitá mouka je bílá, mnohanásobně upravená a zpracovaná. To ji zbavuje většiny vlákniny a mikroživin, navíc má vysoký obsah kalorií.
Velké množství nevhodného tuku
Nudle jsou často osmažené kvůli jejich lepšímu vysušení. Podivná směs oleje a dochucovadel v pytlíčku také nebude zásahem do černého v terči našeho zdraví.
Velké množství soli a cukru
Mdlé nudle potřebují oživit. To je spolu s delší trvanlivostí důvod pro vysoký přídavek cukru a soli. Jejich množství v jedné porci často převyšuje doporučenou denní dávku.
Nízký nebo nulový obsah bílkovin a vlákniny
Instantní nudle ani přes svou vysokou kalorickou hodnotu příliš nezasytí. Chybějící živiny tělo nutně potřebuje, ale v polévce je nenajde.
Historie polotovarů
- Poprvé byly použity konzervy na uchování potravin pro námořníky v roce 1810.
- V roce 1894 byly vynalezeny kukuřičné lupínky (první cereálie).
- Ve 30. letech 20. století bylo vynalezeno tzv. šokové mrazení. To vedlo k prodeji mražených potravin ve velkém.
- Kolem roku 1950 se začala prodávat první hotová jídla na plechovém tácku, určená k ohřevu v troubě.
- Kolem roku 1960 se objevily první mikrovlnné trouby.
- V 70. letech se začal zvyšovat počet pracujících žen a s ním popularita polotovarů.
Moderní stravování
Předem připravená jídla jsou všude kolem nás, včetně drahých restaurací a krabičkových diet, a to ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. I přesto je možné udržovat rovnováhu mezi hotovkami a zdravím. Ne všechna hotová jídla jsou nezdravá. V posledních pár letech se rozšiřují „zdravé fastfoody“, jako jsou nejrůznější salaterie a další. Mražení, sušení a jiné způsoby konzervace také nemusí být špatnou volbou, ale kvůli zlepšení trvanlivosti a chuti se často přidává hodně cukru, soli a přídatných látek.