Středočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy

Od dubna 2020 spustilo Středočeské inovační centrum (SIC) výzvu pro předkládání žádostí do programu inovační vouchery. Administračně jednoduchá, rychlá a hlavně přínosná dotace, kterou za poslední 4 roky využilo přes 140 regionálních firem. Celkově investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků přes 36 milionů korun. O detailech programu, výši finanční podpory a konkrétních přínosech informuje Jakub Hudec, Business Innovation Manager, SIC.

Co je Středočeský inovační voucher?

Především podpora středočeských firem, které chtějí inovovat své produkty či služby a nebo výrobní procesy, a potřebují k tomu využít služeb výzkumných organizací, jejich odborníků a technologií. Nejde jenom o finanční podporu, ale také službu SIC, které vám dokáže najít výzkumného partnera na míru vašemu projektu.

Kdo může žádat o inovační voucher?

Firma, která splňuje standardní požadavky pro udělení veřejné podpory. Kromě toho musí splňovat status malého či středního podniku a musí být aktivní na území Středočeského kraje, to znamená mít zde sídlo nebo provozovnu s nadpolovičním počtem všech zaměstnanců.

„Inovační voucher přinese rozvoj vaší firmě díky know-how odborníků z výzkumných organizací. Je to rychlá, flexibilní podpora s individuálním přístupem ke každému. Pojďte to zkusit taky!“

Jaká je výše finanční podpory?

Minimální výše podpory je 50 tis. Kč, maximální až 300 tis. Kč. V případě první spolupráce firmy s výzkumnou organizací je možné získat až 500 tis. Kč. Z důvodu současné ekonomické situace způsobené pandemií koronaviru prošly inovační vouchery oproti minulým výzvám významnou změnou. Míra podpory se navýšila ze 75 % na 85 %. Příjem žádostí probíhá přes on-line rozhrání a žadatel musí prezentovat svůj projekt před hodnotící komisí – osobně nebo formou videokonference. Doba realizace projektu byla prodloužena z 8 na 12 měsíců od podání žádosti. Celková alokace je 10 milionů korun.

Jaký je postup při podání žádosti?

Postup při podání žádosti je docela jednoduchý – na začátek musíte mít jasně definovaný projekt, který přinese další rozvoj vaší firmy. Dále poptáte služby výzkumné organizace. Pokud nevíte, na koho se obrátit, rádi vám s tím pomůžeme. Poté už zbývá vyplnit elektronickou přihlášku a prezentovat váš projekt odborné komisi SIC.

Jak probíhá vyhodnocování žádostí?

Na základě předem stanovených hodnotících kritériích, která jsou k dispozici na našich stránkách. Vyhodnocení zahrnuje formální a věcnou kontrolu. Věcnou kontrolu zajištuje odborná komise SIC. Celý proces netrvá více než 45 dní.

Tři příběhy inovačních voucherů aneb nebojte se využít znalostí vědců

Velké věci často mívají malé začátky. I nepatrná podpora může posunout pouhou myšlenku či dobrý nápad mílovými kroky dopředu. Je dobré podporovat výzkum, inovace i podnikavost lidí. Ať už jde o vylepšení stávajících technologií anebo zvýšení efektivity zavedených řešení.

„Inovační voucher bych určitě doporučil všem firmám, ať to vyzkouší a hlavně se nebojí spolupracovat s výzkumníky. U nás v Česku jsou geniální nápady i lidé a my musíme najít způsob, jak s nimi spolupracovat,“ říká Martin Jotov, jednatel firmy IQ Structures. Nanotechnologie se pomalu stávají běžnou součástí našeho každodenního života. Ve společnosti IQ Structures využili Inovační voucher na zakázkový vývoj, který spočíval ve zkoumání zcela nové konstrukce nano-reliéfů pro průmyslové využití.

Firma AMCON ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT vyvinula speciální kontejner, který obsahuje veškerou technologii ke kvalitnímu odkalování odpadní vody a jejímu zpětnému navracení do přírody. Nové zařízení ušetří městům a obcím na spotřebě elektrické energie, chemikálií a údržbě až 60 % nákladů. „Díky Inovačnímu voucheru jsme mohli navázat spolupráci s ČVUT a využít jeho výzkumný potenciál, který ve firmě nemáme. Určitě v tom budeme pokračovat a vyčleníme na to i vlastní peníze, “ říká Roman Ther, firemní konstruktér AMCON.

„V našem oboru je velká konkurence. Inovační voucher nám pomáhá být lepší. Díky této dotaci dnes umíme zlepšit vlastnosti starších, už používaných, spalovacích kotlů, takže dosahují parametrů těch moderních. To je rozhodně dobré pro naše zákazníky,“ říká Bořivoj Pražský, jednatel firmy Gemos CZ. Společnost využila finance ze SIC na spolupráci s akademiky z Vysokého učení technického v Brně. Společný výzkum zaměřili na nalezení možnosti úpravy komor starších typů spalovacích motorů tak, aby získaly zlepšené emisní a funkční parametry moderních hořáků a majitelé je nemuseli nákladně celé vyměňovat.

 

„Především v této kritické době patří podpora vědecko-výzkumných aktivit a inovačního podnikání v kraji k prioritním oblastem,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje. „Jsem ráda, že se nám i díky inovačním a kreativním voucherům daří pomáhat zavedeným firmám i začínajícím podnikatelům, např. start-upům, zvýšit jejich šance na úspěch a rozvíjet tak inovační potenciál Středočeského kraje i České republiky.“

 

Dobrý design dělá dobrý obchod

Využít služeb odborníků na komunikaci, architektů, designerů nebo fotografů a dopřát svému byznysu nový kabát můžete pomocí Středočeského kreativního voucheru. Vyberte si z více než 100 kreativců a zažádejte o příspěvek do 300 000 korun, který vám SIC pokryje z 85 %.

„I když máte výjimečný výrobek, nikdo se o něm nedozví, pokud ho neumíte zpropagovat. Jen myšlenka nestačí,“ říká Zlata Otavová, středočeská cukrářka, která na potravinářské výstavě v italském Rimini získala ocenění za unikátní produkt. Pro úspěšný byznys jí však chyběla kvalitní propagace. „Pomocí kreativního voucheru jsme si nechali připravit profesionální prezentaci naší firmy. Spolupráce s kreativním týmem zahrnovala návrh a tvorbu webových stránek včetně multimediální prezentace, návrh brandu – firemní logotyp, propagační materiál a obalový materiál na nově vyvinutý výrobek. To vše podle nejnovějších trendů designu a komunikace.“

Více informací na www.s-ic.cz

PR

FOTO: Středočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy

Středočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy - sic voucherStředočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy - AMCONStředočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy - GemosStředočeská pomoc pro začínající podnikatele i firmy - Jakub Hudec
Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama