Středočeské domácnosti vydaly loni na bydlení měsíčně 5482 korun

Středočeské domácnosti vydaly loni na bydlení měsíčně průměrně 5482 korun. Je to méně než činí průměr ČR, který dosáhl 5706 korun. Naopak čistý roční peněžní příjem na člena domácnosti byl ve středních Čechách 186 tisíc korun, tedy o 3500 více, než je republikový průměr. Příjmy středočeských domácností patřily k nejvyšším mezi kraji. Za Krajskou správu Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj o tom informoval Pavel Hájek.

„Středočeské domácnosti jsou oproti průměru republiky vícečlenné, vyšší je podíl pracujících členů a vyživovaných dětí, méně je nezaměstnaných a nepracujících důchodců,“ uvedli statistici. Minulý rok ve Středočeském kraji hospodařilo přes 522 tisíc domácností, na jednu průměrně připadalo 2,53 člověka. Podobný průměrný počet členů měly i domácnosti ve Zlínském kraji, u ostatních krajů byl počet nižší.
Středočeši také častěji než republikový průměr bydlí ve vlastním domě s více místnostmi. „I díky tomu patří průměrný podíl výdajů na bydlení z čistého příjmu domácnosti k nejnižším mezi kraji,“ popisuje analýza. Více než polovina domácností v kraji bydlela ve vlastním domě.
Jedním z hlavních výdajů domácností jsou náklady na bydlení, přímo tak ovlivňují i životní podmínky. Náklady na bydlení představovaly z příjmů středočeské domácnosti 14 procent, téměř o dva procentní body méně než u celorepublikového průměru.
Nižší podíl nákladů na bydlení měly domácnosti už jen na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a stejný podíl jako ve Středočeském kraji byl v kraji Jihočeském. Nejvyšší náklady na bydlení vynakládají domácnosti v Praze a v Ústeckém kraji, více než 19 procent příjmů. Jedná se o regiony, kde převládá městský typ bydlení spojený s vyššími náklady.
Nejvyšší výdajovou položkou na bydlení byly pro středočeské domácnosti poplatky za elektřinu. Jejich měsíční průměr činil 1757 korun, což je přibližně třetina výdajů za bydlení.
Podle statistiků středočeské domácnosti dosahují zpravidla příznivějších výsledků v oblasti životních podmínek, než tomu je v celé ČR, přesto bývají subjektivní názory domácností častěji negativnější než u celorepublikového průměru.
„Nejčastějšími faktory, které negativně ovlivňovaly kvalitu bydlení domácností, byl hluk z domu či ulice. Tento faktor uvedlo přibližně 14 procent středočeských domácností, o něco méně častěji než tomu bylo u českých domácností celkem,“ informovali statistici. Naopak další faktory, jako znečištěné prostředí a vandalství, středočeské domácnosti uváděly častěji než ostatní domácnosti v republice.
Podle loni zveřejněného průzkumu společnosti Obce v datech se nejlépe v ČR žije ve středočeských Říčanech. Průzkum se týkal dvou stovek obcí s rozšířenou působností. Na druhém místě skončila Praha, třetí byly středočeské Černošice.
Zdroj: čtk

Vestibul metra s eskalátory.

Praha se domlouvá s vlastníky pozemků kvůli metru D

Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 08:11
Nejvyšší horou Ukrajiny je s nadmořskou výškou 2061 nad mořem vrch Hoverla. Hora se nachází...
Včera, 21:02
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Včera, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Včera, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Včera, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Včera, 11:40
Bohumír Roubalík – na svých obrazech se podepisoval jako Goda – se narodil 25. listopadu...
Včera, 10:20
Výborné latté nebo horká čokoláda jako z kavárny? Takový horký nápoj si snadno a docela rychle...
Včera, 08:59
Na základě evropského zatýkacího rozkazu naše zvláštní policejní složky (Odbor pátrání úřadu služby kriminální policie...
Reklama