Firma chce zavézt pískovnu Sandberk u Kolína odpadem. Lidé, rybáři i město jsou proti

Společnost Kamenolomy plánuje při rekultivaci písníku Sandberk jeho částečné zavezení až 1,8 milionu tun odpadu. Vyplývá to z projektu Sanace a rekultivace dobývacího prostoru Kolín. Ten dostal od Krajského úřadu Středočeského kraje zatím nepravomocně zelenou. Rybáři i město chystají odvolání, lidé podepisují petici.

„Krajský úřad Středočeského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství jako příslušný správní orgán rozhodl, že záměr Sanace a rekultivace dobývacího prostoru Kolín nemá významný vliv na životní prostředí a nebude posuzován podle zákona,“ uvádí rozhodnutí zjišťovacího řízení krajského úřadu s tím, že do 15 dnů je možné se proti rozhodnutí odvolat. Projekt rekultivace počítá s navážkou 900 tisíc kubických metrů materiálu o váze až 1,8 milionu tun. Denní kapacita využití odpadů je plánována na 1250 tun a počítá s přibližně 200 dny provozu v roce.

Středočeský kraj souhlasí s přeložkou silnice mezi Kolínem a D11

Proti záměru firmy se ale zvedla vlna odporu. Nesouhlasí město Kolín a kolínští rybáři. Vznikla i petice Zabraňme uložit 900 000 m3 odpadu do Sandberka, kterou už podepsalo 1344 lidí.

Město Kolín s tímto záměrem nesouhlasí. „Rozporujeme záměr, chtěli jsme další posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí a minimálně dvě další varianty řešení,“ uvedl starosta Michael Kašpar. Varianta, že se jezero rozdělí na dvě, znamená, že to druhé by tím pádem ztratilo propojení s Labem, a bylo by tedy závislé jen na podzemní a dešťové vodě. „Argumentujeme, že by tím mohlo dojít k vytváření polouzavřených lagun, k mnohem vyššímu znečištění vody, k přemnožení sinic,“ říká starosta.

Řada středočeských nemocnic zakázala kvůli chřipce návštěvy

„Při provádění technické rekultivace v lokalitě těžby štěrkopísku bylo doloženo značné zhoršení kvality vlivem navážených materiálů a zemin nutně s významným obsahem znečišťujících látek včetně kontaminovaných odpadů, například výkopů ze staveb materiálů z kolejiště, průmyslových areálů,“ uvedl Vladimír Gladkov z odboru životního prostředí Kolína.

Podle starosty se nabízí dvě variantní řešení – otevření nejsevernější vodní plochy širokým průlivem, nebo Sandberk vysvahovat, aby pak sloužil ke koupání, rybaření apod. „Samosprávně jako město jsme posílali připomínky také k dopravě,“ podotýká Michael Kašpar. Projekt by totiž po dobu navážení materiálu výrazně navýšil těžkou nákladní dopravu, která představuje až 100 kamionů denně.

Kolín plánuje na jaro opravy několika ulic za miliony

„Rozporujeme to jednak kvůli zatížení komunikací, byť krajských, jednak z pohledu, že se opět neřešily jiné možnosti, například že by materiál mohl putovat po vodě. Navíc následujících sedm let těžko může jezdit od Kolína tolik kamionů, když se má rekonstruovat Nový most,“ dodal starosta.

Podle starosty připomínky Kolína nebyly zapracovány. Obdobné připomínky dával i Starý Kolín a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Jak my, tak ČIŽP jsme také namítali, že není zajištěná dostatečná kontrola, zda zemina není kontaminovaná. Prý tam má být kamerový systém. To je ale z našeho pohledu zcela nedostatečné. Chtěli bychom víc než čtyři odběry vody za rok a navíc ne v předem daných termínech, ale kdykoli,“ řekl Michael Kašpar.

„V tuto chvíli vám mohu oznámit, že se v dané věci proti rozhodnutí krajského úřadu v zákonné lhůtě za rybáře odvoláme. V celé věci máme podporu města Kolín a dalších subjektů, čehož si osobně velmi vážím, neboť může jít o nevratný zásah do této lokality. Nejen pro desítky tisíc rybářů, ale zejména přírodu, bude rozhodující pouze výsledek,“ napsal předseda kolínských rybářů Jiří Krouza na sociálních sítích.

V současné situaci odvolání nepostupuje podle správního řádu, ale podle speciálního ustanovení zákona o životním prostředí. Může se odvolat jen dotčená veřejnost, což je například tři roky fungující spolek anebo skupina lidí, která bude čítat alespoň 200 osob.

Včera, 19:11
Únor patří masopustu, tradičnímu lidovému svátku, jehož oslava se v posledních letech vrací i do...
Včera, 17:11
Hořovičtí policisté přijali oznámení od padesátiletého muže. Byl podveden neznámou ženou po telefonu.
Včera, 16:22
Zhruba padesátikilogramovou leteckou pumu z druhé světové války našli dnes ráno při stavebních pracích v...
Včera, 15:30
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
Včera, 14:11
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
Včera, 08:11
Až 700 tisíc korun si vyžádají restaurátorské práce potřebné k záchraně koněspřežné stříkačky z roku...
Včera, 07:08
Letos jsou otázky zaměřené na téma příroda a životní prostředí ve všech regionech takzvané Čtyřdohody.
16.2.2020
Oprava rakovnických ulic Zd. Štěpánka a U Křížku skončí v květnu. Loni už byla dokončena...
16.2.2020
Středočeská desítka dokazuje, že ve Středočeském kraji je spousta atraktivních míst, kam stojí za to...
16.2.2020
Fotbalisté klubu 1. FK Příbram v aukci fotbalových předmětů vybrali 43 303 korun. Peníze se rozhodli věnovat...
Reklama