Hejtmanka Jermanová nevěděla o statisícových platech svých úředníků

Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených úředníků, kterým šéfuje. Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje, brání se Jermanová. Alibistická klička, reaguje středočeská ODS a chce vysvětlení.

Jeden z úředníků středočeského kraje si podle zjištění serveru seznamzprávy přišel v letech 2018 a 2019 díky mimořádným odměnám téměř na 200 tisíc korun měsíčně, ročně tak vydělával přes 2,3 milionu korun.

Plat, který neberou ani ministři vlády nebo manažeři soukromých firem, přitom nebral zdaleka sám.

Další rekordman si ve stejném období přišel na hezkých 1,7 milionu a 1,8 milionu korun, převedeno do měsíční mzdy, pěkných 150 tisíc. Zaměstnanců s platem a odměnami, kteří se hravě přehoupli přes hranici milionového výdělku za rok, bylo minimálně šest.

Ještě zajímavější zjištění přinesla zveřejněná tabulka mimořádných odměn. Ta odkrývá celou dvacítku nejlépe placených úředníků.

S výjimkou jednoho zaměstnance, dostávala tato parta každý měsíc mimořádné odměny v řádech desetitisíců. Ročně si tak k běžným platům přilepšili o další statisíce.

Kdo konkrétně jsou úředníci, štědře placení z daní obyvatel Středočeského kraje, ale nelze učit, Krajský úřad informace serveru poskytl v anonymizované podobě.

Má se však jednat o vedoucí pracovníky krajského úřadu a zaměstnance zajišťující servis kanceláře hejtmanky Jemranové. Jenže ta o tom prý nic nevěděla.

„Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Na výběr zaměstnanců, uzavírání pracovních smluv, ani na jakoukoli personální agendu spojenou se zaměstnanci krajského úřadu, tedy ani na poskytování a výši odměn, nemá žádný vliv. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Další ostuda hejtmanky Jermanové z ANO. Do věnování žákům základní školy napsala hrubou chybu

Jenže hejtmankou Středočeského kraje je Jaroslava Jermanová od 18. listopadu 2016, připomeňme, že v zastupitelstvu kraje působila už v roce 2004, byla rovněž místopředsedkyní krajského Finančního výboru.

Je tak s podivem, že se o platy a odměny svých blízkých spolupracovníků téměř čtyři roky nezajímala.

„Požádala ředitele úřadu, aby jí předložil systém přidělování odměn, včetně odměn mimořádných, a zároveň jí vysvětlil a zdůvodnil vyplacené částky úředníkům,“ dodal krajský úřad v tiskovém prohlášení jako vysvětlení, kdo vypisoval takové to odměny.

„Stane se tak v pondělí během jednání Rady Středočeského kraje,“ dodala mluvčí úřadu Helena Frintová.

„Odměny jsou vždy udělované konkrétnímu zaměstnanci v souladu s objemem práce a zodpovědností s tím spojenou,“ vysvětlil ředitel krajského úřadu Jiří Holub s tím, že vychází ze zákoníku práce.

„Požadujeme po vedení kraje jasné vyjádření, kdo takto vysoké odměny dostal a za co. Jen tak lze rozptýlit pochybnosti jak veřejnosti, tak všech dalších zaměstnanců kraje, pro které je podobné chování dehonestací jejich práce,“ uvedl kandidát na hejtmana Martin Kupka.

Podle vyjádření ředitele Holuba zaměstnává kraj 55 tisíc osob.

Podle Kupky jde o další z mnoha přešlapů ANO na kraji a bude trvat na zveřejnění údajů.

„Rád bych věřil, že za takto dobře zaplacenou prací jsou úspěšné projekty s vysokou přidanou hodnotou pro kraj,“ dodal Kupka.

„Nechutné papalášství opět v podání hejtmanky Jermanové. To, v jakém stavu se nachází Středočeský kraj pod vládou ANO, ČSSD a komunistů, by mělo sloužit jako odstrašující příklad v příručkách pro nově zvolené zastupitele,“ komentovala Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Je to přesná ukázka toho, jak funguje krajský úřad pod vedením hejtmanky. Jak se chová ke svěřeným financím a neúměrně formou měsíčních odměn dorovnává platy vybraným jedincům na zcela neuvěřitelnou výši. Pak je těžko se divit, že nechce poskytovat informace, a to ani na základě zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla kandidátka na hejtmanku za Starosty a nezávislé Petra Pecková.

Krajští zastupitelé za ODS jsou v případě neuspokojivého vysvětlení svolat spolu s dalšími opozičními stranami mimořádné zasedání středočeského zastupitelstva.

Navzdory přírůstkům neevidují středočeští hygienici nová ohniska

Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 17:00
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Včera, 16:20
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
Včera, 14:40
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
Včera, 12:40
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
Včera, 12:20
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
Včera, 10:40
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
Včera, 09:40
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
Reklama