Otravy vzácných dravců. Tentokrát to odnesl orel z Brd

Otrávený orel mořský u Sedlice.

Nepříjemný pohled se naskytl nálezci, který v pátek 19. února našel u obce Sedlice nedaleko Rožmitálu na Příbramsku mrtvého dravce. Jednalo se bohužel o velmi vzácného a chráněného orla mořského.

Podle fotografií, které oznamovatel na místě pořídil, jde o dospělého a staršího jedince, který může být klidně i jedním z páru orlů hnízdících několik let na padrťských rybnících v CHKO Brdy. Orlové se běžně vydávají za potravou do širokého okolí i mimo rybníky, kde jinak hnízdí a loví. Kromě ryb totiž nepohrdnou ani nalezenou mršinou a to se orlovi pravděpodobně stalo osudným.

Nález mrtvého dospělého jedince orla mořského v CHKO Brdy u obce Sedlice s podezřením na otravu karbofuranem potvrdila Správa CHKO Brdy. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK) podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu. V pátek i v sobotu probíhalo šetření na místě a prověřovala se i hnízda orlů mořských. Policistům pomáhal i dron a psovod se služebním psem. V okolí bylo nalazeno několik dalších uhynulých zvířat, například krkavci, straky, káně, liška a jestřábi.

„Pokud jste zaznamenali cokoliv podezřelého, co by nám mohlo pomoci v šetření, budeme rádi za zprávu a to ať už nám nebo na Policii ČR,“ uvádí AOPK ČR.

Na místo kromě kriminálky se dostavil i spolupracovník Ochrany fauny ČR Hrachov. Ochrana fauny už před nedávnem upozorňovala na otravu orlů mořských na Klatovsku. A bohužel je to tady opět a tentokrát na Příbramsku. „Pravděpodobně otrávený orel mořský byl nalezen u obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem na území CHKO Brdy. Případ byl předán kriminalistům Policie ČR. Upozorňujeme obyvatele i návštěvníky CHKO Brdy a oblasti Rožmitálska, aby v případě nálezu uhynulých zvířat ve volné krajině se toho nedotýkali a nahlásili to neprodleně Policii ČR! Zejména jde o dravce, krkavcovité ptáky či kuny a lišky. Zároveň nenechávejte volně se pohybovat psy na procházkách! Tady přestává opravdu sranda,“ uvedl ředitel Ochrany fauny ČR Pavel Křížek.

2.3.2021
V době epidemie jsou lesy plné návštěvníků. Jejich auta ale blokují průjezd.
Nález uhynulých zvířat u Sedlice.
23.2.2021
Policisté se budou muset obejít bez jednoho důkazu při vyšetřování hromadného úhynu zvířat. Orla mořského...
23.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.2.2021
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
POL POINT v Krásné Hoře umožní lidem podat oznámení policii formou videa
19.2.2021
Virtuální způsob komunikace prostřednictvím Pol Pointu umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem...
18.2.2021
Nová legislativa konečně umožní zlikvidovat vraky aut z ulic měst a obcí. Doposud to bylo...
17.2.2021
Není to tak dlouho, kdy byl revitalizován rybník v Lesoparku Dražovka v Hořovicích. Kolem něj...
16.2.2021
Rozvolňování protikoronavirových opatření je v nedohlednu, dlouhodobá výuka teorie a řešitelské soutěže na dálku jsou...
16.2.2021
Sanity rychlé záchranné služby prý zbytečně jezdí přes rušné centrum města. Proč nevyužívají zadní výjezd...
16.2.2021
Na hranicích příbramského a berounského okresu působí parta mladých lidí, kteří si říkají Dovedové Křešín....
13.2.2021
Návrh na sloučení příbramských gymnázií pobouřilo veřejnost, ale i rodiče studentů. Kdy naposledy mají podle...
Reklama