Otravy vzácných dravců. Tentokrát to odnesl orel z Brd

Otrávený orel mořský u Sedlice.

Nepříjemný pohled se naskytl nálezci, který v pátek 19. února našel u obce Sedlice nedaleko Rožmitálu na Příbramsku mrtvého dravce. Jednalo se bohužel o velmi vzácného a chráněného orla mořského.

Podle fotografií, které oznamovatel na místě pořídil, jde o dospělého a staršího jedince, který může být klidně i jedním z páru orlů hnízdících několik let na padrťských rybnících v CHKO Brdy. Orlové se běžně vydávají za potravou do širokého okolí i mimo rybníky, kde jinak hnízdí a loví. Kromě ryb totiž nepohrdnou ani nalezenou mršinou a to se orlovi pravděpodobně stalo osudným.

Nález mrtvého dospělého jedince orla mořského v CHKO Brdy u obce Sedlice s podezřením na otravu karbofuranem potvrdila Správa CHKO Brdy. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK) podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu. V pátek i v sobotu probíhalo šetření na místě a prověřovala se i hnízda orlů mořských. Policistům pomáhal i dron a psovod se služebním psem. V okolí bylo nalazeno několik dalších uhynulých zvířat, například krkavci, straky, káně, liška a jestřábi.

„Pokud jste zaznamenali cokoliv podezřelého, co by nám mohlo pomoci v šetření, budeme rádi za zprávu a to ať už nám nebo na Policii ČR,“ uvádí AOPK ČR.

Na místo kromě kriminálky se dostavil i spolupracovník Ochrany fauny ČR Hrachov. Ochrana fauny už před nedávnem upozorňovala na otravu orlů mořských na Klatovsku. A bohužel je to tady opět a tentokrát na Příbramsku. „Pravděpodobně otrávený orel mořský byl nalezen u obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem na území CHKO Brdy. Případ byl předán kriminalistům Policie ČR. Upozorňujeme obyvatele i návštěvníky CHKO Brdy a oblasti Rožmitálska, aby v případě nálezu uhynulých zvířat ve volné krajině se toho nedotýkali a nahlásili to neprodleně Policii ČR! Zejména jde o dravce, krkavcovité ptáky či kuny a lišky. Zároveň nenechávejte volně se pohybovat psy na procházkách! Tady přestává opravdu sranda,“ uvedl ředitel Ochrany fauny ČR Pavel Křížek.

4.5.2021
Původní termín z loňska přesunutého 52. ročníku tradičního svátku klasické hudby v milovaném regionu Antonína...
4.5.2021
V Rožmitále pod Třemšínem se odehrává spor dvou místních seniorů s novým starostou Pavlem Bártlem....
29.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
29.4.2021
Český rybářský svaz – Místní organizace Jince započala v dubnu s revitalizací rybníku Amfík, který...
26.4.2021
Už vás někdy někdo poslal do Prčic? A šli jste? Jestli ještě ne, máte skvělou...
21.4.2021
Policisté stíhají sedmadvacetiletého muže, který podle nich v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku zapálil...
13.4.2021
Zloději na Příbramsku se v poslední době více zaměřují na jízdní kola. Policisté zaznamenali krádeže...
12.4.2021
Za běžných okolností by Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již za několik dní otevíral pomyslné...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
2.4.2021
Knihovna Jince realizuje řadu aktivit i v době, kdy nejsou v provozu kulturní zařízení a...
30.3.2021
V poslední době je věnována velká pozornost životnímu prostředí. Lidé si v souvislosti se záplavami...
Reklama