V učebnách za 32 milionů je dětem zima. Příbram místo toho řeší reklamaci žaluzií

Nové moderní třídy vznikly půdní vestavbou v budově příbramské základní školy v ulici 28. října. Zatímco město řeší nefunkční žaluzie, dětem je ve třídách za 32 milionů korun zima, v létě jsou pro změnu nachlazené kvůli klimatizaci, stěžuje si jedna z matek školačky.

„Tak dneska už mě fakt nasr…, přijde dcera ze školy 5. zš, je krásný, že udělali další třídy, ale aby je tam nechal učitel sedět při 12 stupních, mi přijde už moc, ne, že od září holka jenom marodí, protože v létě na ně pouštěj klimatizaci, v zimě tam mrznou, a když se ozvou, hodnej pan učitel jim pustí na pc krb,“ stěžuje si na sociálních sítích Naďa Holopová, maminka jedné z žákyň na nové učebny v základní škole v ulici 28. října, které vznikly půdní vestavbou.

Kola a koloběžky bude v Příbrami chránit speciální DNA, ukrást je nemá pro zloděje význam

Ukazuje se tak, že na nových učebnách za 32 milionů korun není krom pohonu žaluzií, které město aktuálně řeší reklamací, zřejmě úplně v pořádku více věcí.

„Posledním krokem, který chybí k bezproblémovému užívání nových prostor, je právě dokončení zmíněné reklamace, kterou dodavatel nebyl schopen dovést ke zdárnému konci. Ovládací prvky k zastínění střešních oken dodala jiná firma s tím, že město bude náhradu škody požadovat po původním dodavateli stavby,“ informoval starosta města Jan Konvalinka.

Řada středočeských nemocnic zakázala kvůli chřipce návštěvy

Ani mluvčí radnice Eva Švehlová na dotaz Našeho REGIONU nepotvrdila, že by město řešilo jiné nedostatky spojené s novými učebnami. „Vedoucí odboru školství a město nemá ze strany rodičů ani vedení školy žádné informace, že by si děti stěžovaly na zimu,“ dodala Švehlová.

Vyjádření starosty města Konvalinky před otevřením učeben na začátku školního roku 2019/2020 se tak  stává poněkud paradoxním. „Žáci i učitelé se skutečně mají na co těšit. Prostory jsou skvěle navržené, vzdušné a světlé. Realizace stavby nebyla snadná, čelili jsme komplikacím. Nakonec se však zadařilo. Systematicky investujeme i do jiných školských budov.“

Tak se to dělá

„Může mi někdo vysvětlit, kdo to stavěl, že tam děti musej mrznout, protože v létě tam je nedejchatelno a klima musí jít, a v zimě mrznou, protože asi neuměj přitopit, kurňa ta je od září furt nastydla nebo s anginou. Hlavně, že maj třídy,“ pokračuje paní Holopová.

Podle vyjádření mluvčí Švehlové byla dodavatelem stavby firma MTStav Příbram. Město za vestavbu učeben zaplatilo firmě přes 25 milionů korun, zbytek ze 32 milionů padl na jejich vybavení. Většinu investice do vybudování učebních prostor má podpořit Evropská unie z Integrovaného regionálního operačního programu ministerstva pro místní rozvoj.

Podle údajů z obchodního rejstříku však bylo s firmou MTStav Příbram zahájeno insolvenční řízení na návrh dlužníka. Město by si tak mělo s vymáháním reklamace pospíšit.

Veřejnou zakázku na půdní vestavbu vyhlásil tehdejší starosta a současný radní Příbrami Jindřich Vařeka. Firma, která zakázku vyhrála, přitom není ve městě zdaleka neznámá. Už v minulosti se setkala s kritikou. „MTStav – firma nedobře zapsaná v paměti Příbramanů, způsobila svojí prachmizernou dodávkou lanového centra městu mnohamilionovou škodu,“ uvedl pro server pribramsko.eu Jindřich Vařeka v roce 2016.

Kauza lanového centra tehdy eskalovala mezi Vařekou a jednatelem firmy Martinem Pečenkou téměř k soudnímu sporu. Město se s podnikatelem ale nakonec dohodlo.

Přesto po této dohodě získal Pečenka podle veřejně přístupných informací z registru smluv od města Příbrami další stavební zakázky. K nahlédnutí je tak smlouva na opravu kuchyně Základní školy bratří Čapků za 4,6 milionu, rekonstrukce veřejných toalet zimního stadionu za téměř 3 miliony, nebo šaten za bezmála 8 milionů korun.

Prakticky ke všem smlouvám náleží dodatky, které  navýšily konečnou cenu o statisícové částky. Všechny ceny byly zároveň bez DPH, všechny podepisoval tehdejší starosta Příbrami Vařeka.

Historik Petr Blažek a architektka Pavla Melková
Dnes, 17:05
V historické budově Národního muzea byly prezentovány dvě knihy: Památník Jana Palacha ve Všetatech (autoři...
Dnes, 14:11
Dvě ze tří dětí zraněných při srážce vlaku s kamionem na Nymbursku už jsou v domácím...
Dnes, 12:07
Rozruch vyvolala zpráva, že se Praha chystá přemalovat všechny prostředky městské dopravy do jednotného stylu....
Dnes, 11:11
Již 308 tisíc korun bylo v době naší uzávěrky na transparentním účtě, který byl zřízen...
Dnes, 07:11
Kateřina v útlém dětství prodělala závažnou mozkovou obrnu, od té doby se bez neustálé pomoci...
Včera, 19:11
Na výpadovce na Úvaly (Českobrodská – Starokolínská – Novosibřinská) se v Újezdě nad Lesy se...
Včera, 17:11
Nedávné kácení stromů způsobilo, že spadlé kusy rozsekaly klubovnu v osadě Montana, která se nachází...
Včera, 14:11
Expozice v Malé galerii knihovny v 1. patře připomíná současně hned dvě kulatá výročí Jana...
Včera, 11:10
Zástupci porodnice a dětského oddělení Oblastní nemocnice Kladno získali certifikát v rámci projektu Přirozený porod...
Včera, 10:11
Únorové vydání humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, je už nějakou dobu na...
Reklama