Výstava v litoměřickém kostele ukazuje jedinečnost lidských tváří a těl, jejich duchovní krásu a tajemství

Další fotky

Pavel Mára: Site specific. To je název výstavy jednoho z nejzajímavějších současných českých fotografů, instalované v odsvěceném kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích.

Márovy umělecky i technicky brilantní fotografie vyzařují duchovní krásu lidských tváří a těl, kterou nesmaže ani ubíhající čas, a dokonale tak souzní s prostorem významné barokní památky. Vystavené fotografie pocházejí z několika autorových cyklů z let 1991 až 2019, některé snímky tu však uvidíme poprvé. Výstava, uspořádaná Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích, potrvá do 16. srpna.

„Výběr fotografií, jejich technická realizace i prostorová instalace vycházejí z jedinečného barokního interiéru kostela, jeho monumentality a omšelé barevnosti,“ vysvětlila Radana Ulverová, která je spolu s Pavlem Márou spoluautorkou výstavní koncepce. Ta zahrnuje vedle nových děl i výběr ze starších autorových cyklů, které Mára promyšleně vytváří už více než čtyřicet let.
„Ústředním tématem výstavy je lidská intimita, ale také krása, bolest, život a smrt. Vždy jsem chtěl, aby fotografie odrážela současně vnější i vnitřní, hmotné i duchovní, temné i vyzařující,“ uvedl Pavel Mára, mimo jiné docent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Celý svět jako na dlani. World Press Photo otevírá!

Expozici vévodí osm fascinujících portrétů mladých žen zavěšených v hlavní chrámové lodi: snímky z cyklu Tváře (2012-14) byly zatím vystaveny jen jako negativy tištěné na plátně, autor je zde ale poprvé „překlopil“ do pozitivů a nechal vytisknout na v umělecké fotografii zřídka používaná průhledná plexiskla. Fotografie, z jedné strany matné a z druhé lesklé, tak fungují jako obrazy i zrcadla zároveň. „Nápad s plexiskly mi ale málem nevyšel, protože je začali v prodejnách využívat jako ochranu před koronavirem. Naštěstí jsme všechny tisky stihli těsně před tím, než tento materiál zmizel z trhu,“ prozradil Pavel Mára.

Ten před objektiv opakovaně postavil také svoji matku, dožívající se v tomto roce 92 let. „Právě stáří, jeho hodnota, estetika, a také jeho tajemství získaly v této době zvláštní význam a jsem moc rád, že portréty maminky na výstavě mám,“ řekl Pavel Mára, který od počátků své tvorby neúnavně experimentuje se světlem, barvou, materiály i formáty a zkoumá samotné zobrazovací možnosti fotografie. Jeho cyklus Mater z roku 2016, vystavený zatím pouze na Slovensku, právě na této výstavě uvidíme v Česku poprvé.

Od soboty je na barokní faře v Dolní Krupé výstava o zaniklých obcích Ralska

Přímo pro litoměřickou expozici vytvořil autor ještě triptychy Paže, Nohy, Krk (2017), zachycující části matčina těla – k vidění jsou nahoře v oratoři. Pro projekt Site specific vzniklo také mimořádně působivé Torzo s jizvou (2019) instalované na místě bývalých varhan. Čtyři Márovy portréty z cyklu Rodina: Triptychy pocházejí z let 1991 a 2011 a zachycují spolu s matkou i jeho syna. Umístěny jsou na vyvýšeném ochozu podél kostelní lodi.

Výstavu provází katalog vytvořený grafiky Karlem Halounem a Janem Zichem. „Není jen zprávou o jejím konání, ale její součástí. Patří k ní, rozšiřuje ji, ale zároveň může stát i sám o sobě jako její skromnější kapesní varianta,“ uvedl Pavel Mára.
Zážitek přímo na místě spoluvytváří i hudba současného amerického skladatele Steva Reicha.
Můžete si ho užít denně (mimo pondělí) mezi 11. a 17. hodinou.

FOTO: Výstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích

Výstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 1_Fotografe z cyklu Tváře na výstavě Pavel Mára Site specific_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 2_Pohled do hlavní lodi kostela s fotografiemi z cyklu Tváře fotografa Pavla Máry_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 3_Snímky autorovy matky z cyklu Mater na výstavě Pavel Mára site Specific_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 4_Fotografie Ruce ze série Mater vystavené v odsvěceném kostele v Litoměřicích_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 7_Snímky fotografovy matky a syna ze série Rodina Triptychy_foto Pavel Mára
Další fotky
Výstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 8_Fotografie Torzo s jizvou vznikla přímo pro výstavu Pavel Mára Site specific_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 10_Snímek z cyklu Tváře na výstavě Pavel Mára Site specific_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 12_Fotografie na plexisklech zrcadlí architekturu kostela_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 9_Instalace výstavy Pavel Mára Site specific probíhala v rouškách_foto Jan BrodskýVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 12b _Bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích je odsvěcený a slouží galerie_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 13_Fotograf Pavel Mára_foto Radana UlverováVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 16_Autoři výstavní koncepce Pavel Mára a Radana Ulverová_foto Pavel MáraVýstava fotografií Pavla Máry v Litoměřicích - 0_Výstava Pavel Mára Site specific v odsvěceném kostele v Litoměřicích_foto Pavel Mára

Pavel Mára (*1951 v Praze) patří k uznávaným evropským fotografům, věnuje se především portrétu a aktu. Určitým protipólem jeho abstraktně koncipovaných cyklů (Mechanická zátiší, 1976-84) jsou realistické, často až „deskriptivní“ záznamy lidských figur a tváří (Triptychy, 1990-93, Mater, 2016 aj.). Jeho dílo zahrnuje více než tři desítky černobílých i barevných sérií. Svůj první (abstraktní) cyklus fotografií s názvem Těla vytvořil v roce 1969. Od té doby připravil více než čtyřicet samostatných výstav a zúčastnil se mnoha prestižních souborných přehlídek české fotografie doma i v zahraničí. Asociace profesionálních fotografů mu v roce 2015 udělila ocenění Osobnost české fotografie.

10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
22.10.2020
U odběrového místa v litoměřické nemocnici přibyly čtyři stany se zázemím pro lidi, kteří čekají...
Reklama