Zachraň práci. Středočeští podnikatelé se mohou obrátit o pomoc

Kvůli nouzovému stavu, který byl vyhlášen v souvislosti s výskytem nového typu koronaviru, se plno podnikatelů a firem dostalo do úzkých. Možnosti pomoci jsou na krajské i celostátní úrovni.

Ve Středočeském kraji byl schválen program na bezúročnou půjčku OSVČ, splatnou za čtyři roky, kdy jeden rok je odklad a tři roky na splácení. Program je určen živnostníkům, podnikajícím na území kraje, kteří živnost založili před vyhlášením nouzového stavu. Bezúročná půjčka by byla poskytnuta v maximální výši 50 tisíc korun. Celkový objem finančních prostředků, s nímž je počítáno, činí 2,750 miliardy korun. Žádosti budou moci být podávány do 30. června.

Zachraň práci!

Středočeský kraj a Krajská hospodářská komora Střední Čechy informovaly o projektu „Zachraň práci!“, který je zaměřen na tzv. dočasné přidělení zaměstnance – dohoda o dočasném „zapůjčení“ zaměstnance k výkonu práce u jiného zaměstnavatele. Koncept projektu vytvořila Hospodářská komora. Někde totiž zaměstnanci chybí, protože jsou v karanténě nebo pečují o blízké, jinde jsou zase zastaveny služby či provoz. Dočasně přidělený zaměstnanec podle projektu nadále zůstává pracovníkem původního zaměstnavatele, pracovní úkoly mu ale ukládá firma, k níž byl přidělen. Podrobnosti lze najít v rámci elektronické platformy „burzy práce“: www.komora.cz/zachranpraci. Středočeská hospodářská komora nabízí i pomoc místním podnikatelům, týkající se informací, právního či účetního servisu.

Odložené nájemné. Pomoc pro podnikatele

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zřídila poradní tým pro ekonomické záležitosti, v němž jsou náměstek pro finance Gabriel Kovács, viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková, ředitel Středočeského inovačního centra Marek Špoka či expert na R&D Arnošt Marks. Úkolem týmu je především připravit ekonomická opatření na úrovni krajského rozpočtu.

Internetové semináře

Podnikatelům a jejich firmám se snaží pomáhat kupříkladu i Středočeské inovační centrum. Pomoc spočívá v tom, že experti zájemcům, v rámci internetových seminářů, radí, jak ekonomickým následkům šíření koronavirové infekce čelit. Firmy se totiž potýkají s poklesem poptávky, nedostatkem peněz na provoz firmy či si nejsou jisté v oblasti krizové komunikace s mnohdy vystresovanými zaměstnanci. „Nacházíme se v turbulentní a nevypočitatelné době, která ovlivňuje firmy a jejich podnikání. Reakce manažerů a majitelů v příštích týdnech budou rozhodující pro další směřování jejich společností. Nejdůležitější bude minimalizovat škody a připravit firmy na období po ukončení ochranných opatření a oživení ekonomiky,“ uvedl Business development manažer Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič.

Omezení dopravy a parkování v centru Kutné Hory likviduje podnikatele, nelíbí se ani občanům

V další fázi může být zájemcům zprostředkována individuální pomoc konkrétního experta. Semináře, které proběhly nebo se chystají, se týkají krizového managementu a komunikace k zaměstnancům, leadershipu – rozhodování a řízení firmy v době krize, financování chodu firmy, obchodem a poklesem poptávky, marketingu a PR. Podle slov hejtmanky Středočeské inovační centrum „disponuje komplexní databází subjektů, které se zabývají například biomedicínou, nanotechnologiemi nebo 3D tiskem, a tyto poznatky lze využít ve prospěch firem, měst i obcí v našem regionu“.

Celostátní pomoc OSVČ i firmám

Středočeští podnikatelé mohou využít i opatření schválená vládou, případně parlamentem. Všem osobám samostatně výdělečně činným jsou až do konce srpna v plné výši odpuštěny minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, přičemž částku nad minimálně stanovenou je možné doplatit až při daňovém přiznání podávaném za letošek v roce 2021 (to za loňský rok lze odevzdat až do 1. července 2020). OSVČ, která byla poškozena nouzovým stavem, může požádat o jednorázový příspěvek až ve výši 25 tisíc korun, respektive 500 korun na den.

Z čerpání kompenzačního bonusu je vyloučen souběh s výplatou podpory v nezaměstnanosti. „Kompenzační bonus má pomoci aktivním OSVČ, zatímco žadatel na úřadu práce může čerpat dávky ze systému sociálního zabezpečení. V případě, že se OSVČ odhlásí z úřadu práce a své živnostenské oprávnění obnoví, bude jim kompenzační bonus vyplacen v poměrné části odpovídající částce 500 korun krát počet dní s aktivním živnostenským oprávněním,“ uvedl pro Náš REGION Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí.

Jiří Pospíšil /TOP 09/: První krok na pomoc podnikatelům, záchranný program Covid Praha, už vedení města schválilo. To ale nestačí, pomoc musí pokračovat

Firmy, které se dostaly do problémů, mohou požádat o tzv. kurzarbeit, a to v rámci programu MPSV Antivirus, který zatím pokrývá období od 12. března do 30. dubna. Možné budou dva druhy příspěvků. Buď stát uhradí 80 % náhrady mzdy lidí v karanténě či pracovníků uzavřených provozů (do 39 tisíc korun), nebo 60 % na výplaty ve firmách, které musely omezit výrobu či služby v důsledku výpadku pracovníků. Podnikatelů a firem se týkají i další schválená opatření, například prominutí červnové zálohy na daň z příjmu nebo faktické pozastavení EET po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců, kdy žádný poplatník nebude muset evidovat tržby a povinnost nebude nikterak kontrolována.

Podnikatelé, kteří v důsledku vládních nařízení museli zavřít provozovnu, mohou pronajímatele požádat o tříměsíční odklad nájemného (do konce června), splácet je budou moci do konce letošního roku. Pokud budou schopni doložit, že nejsou schopni splácet, do konce letošního roku nemohou kvůli dluhu na nájemném dostat výpověď.

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama